31 marca 2024

W tym wydaniu:
-Wesołych Świąt
-OOO- Osobliwe Opowieści Orzegowskie
-Leksykon Orzegowski – pytania
-Uroczystość przekazania do użytku OSP
-Fotozagadka z przymrużeniem oka (26 )
-Dawny Orzegów na fotografii
– Z faną orzegowską przez świat
– Ze sportu

 

 

 

 

 

Wesołych Świąt 

 

 

 

Serdeczne  życzenia radosnych
i miłych Świąt Wielkanocnych,
smacznego święconego
oraz mokrego dyngusa  

 

Poniżej świąteczne życzenia  od Towarzystwa Miłośników Orzegowa i Orzegowskiej Grupy Twórców Kultury

 

 

 

 

 

 

 

Do tej pory udało się już zebrać, opracować i zamieścić w tym miejscu 24 opowieści  dotyczące  różnych sfer życia  Orzegowa, ale też  przedstawić w nich  w wielu przypadkach losy, a czasem pewne  interesujące epizody z życia   orzegowian , nieraz z odległej już przeszłości.  Opracowania te oparte są o materiały  pozyskiwane od wielu lat z różnych źródeł.  Gromadzone często z pomocą innych, nieraz z prywatnych zbiorów, kronik, albumów rodzinnych, niekiedy z bezpośrednich przekazów  i opowiadań. Część z nich odgrzebane zostało ze starszych, cyfrowo zarchiwizowanych wydań prasowych, pewne  wątki  wyciągnięte są z  internetu.  Nie wykluczone, że w niektórych prezentowanych tu opowieściach  z wielu powodów mogą wystąpić pewne nieścisłości , czy  nie potwierdzone fakty.

 

Pod każdym z tych materiałów   widnieje   moje  nazwisko, co tu  muszę zaznaczyć    nie   jako autora publikacji, a tego kto ją przygotował i opracował, bo choć pojawiają się tam też artykuły moje, to większość jest opartych na materiałach wcześniej już przez kogoś stworzonych.

Zazwyczaj każda treść  takiego przygotowanego  tekstu jest oparta na kilku różnych  źródłach, mniej lub więcej pomocnych. Dodatkowo do każdego materiału pozyskiwane są też tematycznie z nim związane fotografie.
Rzadko lub  wcale teksty czy nawet ich fragmenty  tu zamieszczane są na zasadzie ,,kopiuj -wklej”  choć oczywiście pozyskując je z tych różnych miejsc   nie sposób się na nich nie opierać.  Tam gdzie się da, staram się wymieniać konkretne źródło, z którego zaczerpnąłem informacje  pomocne przy opracowaniu całego materiału.

Zagłębiając się w poruszane tematy wplatam w nie wiele moich osobistych wypowiedzi odnosząc się do niektórych wątków i czego nie ukrywam  przy tym  często akcentuję może zbyt emocjonalnie związek każdej tej opowieści z Orzegowem.

 

Gdybym  do tego podchodził w ten sposób, że są inni właściwi ludzie, lepiej wykształceni, potrafiący bardziej profesjonalnie przekazać to o czym wszystkim pisałem i to oni  powinni się tym zająć, a nie ja, to choć miałbym tu  rację, prawdopodobnie nigdy wiele z tych materiałów  by się nigdzie nie ukazało.
Jakby na to nie patrzeć poprzez tego rodzaju przekaz, choć poruszający wiele różniących się od siebie  tematów, lepiej poznajemy Orzegów, jego historię i ludzi. Przez to łatwiej się z nim  może będzie utożsamiać.

 

Dla przypomnienia. Wszystkie  do tej pory zamieszczone opowieści można znaleźć na górnym pasku strony głównej w pozycji oznaczonej OOO (Osobliwe Opowieści Orzegowskie)

Warto choć pobieżnie się z nimi zapoznać, by przekonać się jak ciekawym miejscem jest Orzegów. A ile takich podobnych jak te historii mogło zostać jeszcze nie odkrytych?

 

Lista publikowanych do tej pory opowieści orzegowskich. Sprawdź  czy któraś  wcześniej nie uszła twej uwadze . 

wejdź tu

 

…następne w przygotowaniu.

 

 

Leksykon Orzegowski – pytania 

 

S

 

Skalna – Z jakimi innymi ulicami łączy się ulica Skalna?

SKMM – Co oznacza skrót tej organizacji?

Skrzypiec – Ile lat przeżył najstarszy mieszkaniec Orzegowa Augustyn Skrzypiec?

Sobera– Jaką dyscyplinę sportową uprawiał olimpijczyk Jerzy Sobera?

Sokolnia -W którym miejscu Orzegowa znajdowała się ,,Sokolnia’-  ośrodek rekreacyjno-sportowy ,siedziba Towarzystwa Gimnastycznego ,,Sokół “?

 

Tu znajdziesz odpowiedzi 

 

 

Oficjalne przekazanie do użytku OSP

 

 

 

 

 

Ochotnicza Straż Pożarna w Rudzie Śląskiej ma nową siedzibę. Poprzednio mieściła się  w innym rejonie miasta przy ulicy Niedurnego.
Od teraz znajduje się  w Orzegowie przy ul. Hlonda 39 . W  środę 27 marca  odbyło się oficjalne przekazanie strażakom – ochotnikom dawnej siedziby Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 2 Państwowej Straży Pożarnej w Rudzie Śląskiej

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Choć informacja o utworzeniu w miejscu po państwowej straży pożarnej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej ukazała się już jakiś czas temu, to oficjalnie nastąpiło to 27 marca 2024 roku

źródło :rudaslaska.pl

 

 

 

 

 

 

Dawny Orzegów na fotografii

Pozyskiwanie starych fotografii to jedno, a właściwy ich opis to drugie. Niestety  czasem choć wpadają w ręce niezwykle interesujące zdjęcia sprzed wielu lat, bez opisu tracą mocno na wartości,  bo cóż nawet po  jakimś niezwykle atrakcyjnym ujęciu, skoro niewiele da się o nim powiedzieć.

W zdecydowanej większości zachowane zdjęcia często jeszcze z albumów dziadków nie są opisane. Kiedy już zawodzą wszystkie próby nawiązania z kimś kontaktu , kto mógłby coś na temat danego zdjęcia powiedzieć, pozostaje tylko dedukcja i analizowanie obrazu .
Skoro na drabinie widniej napis gmina Orzegów, a w pierwszym rzędzie rozpoznajemy burmistrza Tomanka, to łatwo ustalić, że zdjęcie zostało wykonane przed wojną. Skoro wóz strażacki do tego ustawiony przez siedzibą orzegowskiej straży pożarnej, no to w najprostszym opisie należałoby podać, że zdjęcie przedstawia strażaków wraz z burmistrzem Tomankiem w okresie przedwojennym.
No jednak po nieco bardziej  wnikliwej obserwacji załogi strażackiej zaczynamy się zastanawiać, czy aby to możliwe, że wtenczas aż tyle kobiet zasilało szeregi Ochotniczej Straży Pożarnej.
Przesuwając się wzrokiem z góry na dół nabieramy coraz większych wątpliwości. O ile panie z dwóch górnych rzędów na głowach mają hełmy strażackie , te poniżej można potraktować by jako zaproszone do zdjęcia orzegowianki z jakiegoś bliżej nieokreślonego środowiska związanego ze strażą, tak całkowicie demaskują tu swoją przynależność do straży panie z dolnego rzędu. Na głowach , owszem hełmy strażackie ,a co na nogach?🙂

 

Mając w szeregach TMO kogoś takiego jak Ernest Talaga, który od lat dochodzi swoimi sposobami do rzeczowych opisów wcześniej niezidentyfikowanych zdjęć , udało się ustalić, że owe ,,strażaczki” na zdjęciu z połowy lat 30. to nie kto inny jak panie z Towarzystwa Śpiewaczego ,,Chopin”Na zdjęciu oprócz burmistrza Tomanka rozpoznani zostali jeszcze strażacy Józef Baron, Robert Tomecki oraz panie Maria Helm i …p/m Barchańska

 

 

 

 

 

Orzegowska fana nieustannie w trasie !.Tym razem towarzyszyła  nam na Stadionie Śląskim podczas meczu reprezentacji młodzieżowych w kategorii do lat 21 pomiędzy Polską ,a Bułgarią. Kilkunastosobowa grupa orzegowian   przybyła w to miejsce  by wspierać naszego Kubę Kamińskiego , który choć wyróżniał się w tym meczu na tle innych nie może go zbyt dobrze wspominać, bo nasz zespół uległ swoim rywalom 0-1 .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Z Kubą Kamińskim zawsze i wszędzie na dobre i na złe !

 

 

 

Ze sportu 

Informacje z ubiegłego tygodnia dotyczące naszych rugbistów i rugbistek są tylko w połowie zadawalające. Bardzo dobrze spisały się ,,Diablice” gorzej poszło ,,Gryfom”

Nasze panie zajęły 3 miejsce w mistrzostwach Polski tym samym wskoczyły na podium ekstraligi. Brawo!

 

Gorzej powiodło się panom.Tylko najwięksi optymiści jednak mogli spodziewać się korzystnego wyniku na boisku rywala, tym bardziej że był nim obecny lider rozgrywek. Wynik mówi sam za siebie.

KS Budowlani II Łódź – KS Rugby Ruda Śląska 83:3 (45:0)

 

 

Zapasy

Przemek Mrozek został srebrnym medalistą Pucharu Polski Kadetów, tym razem w zapasach w stylu klasycznym.
Pozostali nasi zawodnicy, którzy trochę marudzili, że nie mogą atakować nóg,(styl wolny w którym się specjalizują) zajęli następujące miejsca:
Kajetan Szewczyk i Adam Twardoch, obaj V miejsca i obaj w kategorii do 51 kg, Maciek Sadowik VII miejsce 55 kg, Łukasz Skabara IX miejsce 60 kg i Kacper Kuś XIV miejsce również 60 kg. Gratulacje dla wszystkich startujących.