17 marca 2024

W tym wydaniu:
-10 lecie Orzegowskiej Grupy Twórców Kultury ,,Czapla”
-OOO- Największa zadyma w dziejach Orzegowa
-Leksykon Orzegowski – pytania
-Ratusz w remoncie
-Fotozagadka z przymrużeniem oka (24)
-Dawny Orzegów na fotografii
-Przychodnia rehabilitacji ,,Szpakmed” -prezentacja
-Ze sportu

 

 

 

10 lecie Orzegowskiej Grupy Twórców Kultury ,,Czapla”

 

 

Centrum Inicjatyw Społecznych,a wraz z nim utworzona w tym samym czasie galeria wchodzą właśnie w okres  jubileuszu swego 10-lecia istnienia.(O samym Cisie więcej w przyszłym tygodniu)

 

Galeria Czapla została utworzona na poddaszu mniejszego budynku CIS , w którego  części parterowej powstała również  restauracja.

Klimatyczne wnętrze galerii  stworzyło idealne warunki do szeroko pojętej aktywności w zakresie rozpowszechniania  różnych form kultury, organizowania imprez kulturalnych, prelekcji, pokazów multimedialnych  czy też spotkań stowarzyszeń i grup mających pomysł na pożyteczne spędzenie czasu.

Od samego początku swe miejsce znalazła tu Orzegowska Grupa Twórców Kultury, dzięki której  dziś Galeria Czapla stała się niezwykle ważnym punktem na kulturalnej mapie Rudy Śląskiej.Dwudziestoosobowa już dziś  grupa nieprofesjonalnych  artystów- malarzy  w ciągu ostatnich lat zorganizowała w tym miejscu wiele wystaw swoich prac,  które eksponowane były  również w  innych miastach na Śląsku.

 

 

Jurek Kasperek i Bogusław Poważa liderzy OGTK ,,Czapla” w trakcie montowania szyldu przy wejściu do galerii .

 

Trudno było by mówić o dorobku i historii Centrum Inicjatyw Społecznych w oderwaniu od aktywnej działalności członków OGTK. Liczne wystawy poprzedzone wernisażami  nie tylko ożywiły wnętrze galerii,ale dało jej właściwy rozgłos w mieście, a często i poza nim.

 

Dla tych  którzy powątpiewali z początkiem utworzenia galerii w jej sens i powodzenie tu w Orzegowie, dziś  obiekt ten jest rozpoznawalny jako znaczący ośrodek kulturalny w naszym mieście. Liczne wystawy prezentujące twórczość artystów skupionych w grupie pokazały nie tylko jej wysoki poziom artystyczny ale też różnorodność technik i form jakich używają w swojej twórczości.
Ci, którzy na własne oczy chcą zapoznać się z dorobkiem artystycznym Orzegowskiej Grupy Twórców Kultury ,,Czapla” mają taką okazję już w najbliższą środę 20 marca, gdzie pod patronatem Prezydenta Miasta Michała Pierończyka w Muzeum Miejskim im.Maksymiliana Chroboka  w Rudzie Śląskiej odbędzie się wernisaż wystawy Grupy -Artystyczna Dekada, na wydarzenie które zapraszają serdecznie członkowie OGTK .

 

 

 

Uznanie dla twórców , nie tylko za ich dokonania artystyczne ale za to, że poświęcili wiele godzin na przygotowanie wystawy.
Warto się wybrać do Muzeum Miejskiego by  zapoznać się  bogatym dorobkiem  ich twórczości.

 

 

OOO

 

Największa zadyma w dziejach Orzegowa

 

Nobliwy ratusz na starych widokówkach i fotografiach, urzeka nas nie tylko swym architektonicznym bogactwem.
Jawi się nam na nich również  jako pełne powagi miejsce Urzędu dawnej Gminy Orzegów.

 

 

Aż trudno uwierzyć, że w pewnym momencie powaga tego miejsca została mocno zachwiana, żeby nie powiedzieć zdruzgotana.

Był czas kiedy wokół naszego ratusza mocno zawrzało. Można sobie oczami wyobraźni przedstawić grupę tysiąca sfrustrowanych ludzi, głównie bezrobotnych,  w niekontrolowany sposób manifestujących swe niezadowolenie przed ratuszem: głośne okrzyki, brzęk rozbijanych kamieniami szyb, walki uliczne z policją, krew, aresztowania.

 

 

 

całość  czytaj tu 

 

 

Leksyn Orzegowski – pytania

 

RTH Zryw – Kto był założycielem i  prezesem pierwszego w mieście  klubu hokejowego?

Ruda Śląska -Ile dzielnic liczy Ruda Śląska?

Rudner-jaką dyscyplinę w KS 27 Orzegów uprawiał Romuald Rudner

Rugby – jak obiegowo określa się rugbistki KS Rugby Ruda Śląska ?

Rynek– W którym roku oddano do użytku zrewitalizowaną  przestrzeń pomiędzy ul.Czapli ,a terenem przykościelnym ,tworzącą orzegowski rynek.

Rzemiosło – Jaki zawód uprawiał Rajmund Nikiel?

 

Odpowiedzi znajdziesz tu 

 

 

 

Ratusz w remoncie 

Wiele wskazuje, że tym razem  kapitalny remont ratusza na dobre ruszył  już z miejsca i  być może zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią wszystkie planowane tam prace uda się  ukończyć w 2026 roku.

 Właściciel obiektu,Wyższa Szkoła Nauk Stosowanych  ma zamiar poszerzyć swoją działalność poprzez  zaadaptowanie budynku.

Budynek dawnego ratusza w Orzegowie  ma zostać przeznaczony na potrzeby dydaktyczne uczelni (sale wykładowe i seminaryjne), co zapewni możliwość  realizacji kształcenia w zawodzie pielęgniarki oraz kształcenia na poziomie licencjatu w innych zawodach medycznych. Zostanie tam przeniesiona także siedziba władz uczelni.

 

To świetna dla nas wiadomość, bo tym samym nie musimy się już martwić o dalsze losy tego tak ważnego dla naszej dzielnicy obiektu. Po za tym w publikowanych  już wcześniej na temat  jego przyszłości materiałach  pojawiły się także obiecujące dla nas informacje o tym,że w budynku  tym planowane jest usytuowanie ogólnodostępnej dla mieszkańców naszego miasta placówki e pielęgniarstwa czynną całą dobę. Wygrodzony  teren przeznaczony ma zostać na tereny zielone oraz na parking.

 

Wyremontowany ratusz  i co równie istotne  uporządkowanie i zagospodarowanie jego otoczenia spowoduje, że w końcu obszar ten wkomponuje się w wykreowaną już wcześniej  przestrzeń w obrębie kościoła i rynku co w całości stworzy reprezentacyjne jak przystało na centrum Orzegowa miejsce.

 

 

 

 

Dawny Orzegów na fotografii 

 

 

 

Druga połowa lat 40. Ogród doktora Witolda Czapli. Dr.Czapla (z prawej strony ) z  mgr.Dionizym Perlińskim ówczesnym aptekarzem w Orzegowie. Dziś w miejscu tego ogrodu znajduje się rynek, obaj panowie stoją mniej więcej tam gdzie obecnie znajduje się fontanna, w bliskiej odległości od tzw.domku wodnego. Dr. Czapla jako lekarz do Orzegowa trafił w czasie wojny jako inwalida wojenny z nakazu okupanta. Potem jeszcze  pracował tu  jako internista i rentgenolog w latach 50.Przyjmował pacjentów w budynku obecnej biblioteki Cis.Tam też mieszkał. Wcześniej budynek ten (plebania)wraz z budynkiem gospodarczym (obecnie restauracja z galerią ) oraz ogród należały do parafii.

 

 

Przychodnia rehabilitacyjna Szpakmed – prezentacja 

 

 

Ze sportu

 

 

Po pierwszym w rundzie wiosennej przegranym meczu tym razem gospodarze Gryfy Ruda Śląska pokonały w przekonywującym stylu Miedziowych Lubin 58-19.Wynik robi wrażenie.Brawo

 

 

****

Marek Garmulewicz doceniony 

 

Prezes ZKS Slavia Marek Garmulewicz został odznaczony Złotym Medalem 100-lecia Polskiego Związku Zapaśniczego !
Nie mogło być inaczej, bo dla przypomnienia Marek Garmulewicz ma w swoim dorobku 3 tytuły mistrza i 2 wicemistrza  Europy.Był również wicemistrzem świata.Poza tym był uczestnikiem aż 4 igrzysk olimpijskich. ZKS Slavia ,którego jest prezesem od lat należy do czołówki polskich zapasów w stylu wolnym,

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !
Trzy medale Pucharu Polski we Włodawie !!! Srebrny Kuba Halama 45 kg, brązowe: Przemek Mrozek i Kajtek Szewczyk, odpowiednio 45 i 51 kg, piąte miejsce Adaś Twardoch 51 kg, ósme miejsce Kacper Kuś 60 kg, dziewiąte miejsce Maciek Sadowik 60 kg i 26, mimo że odległe to jednak punktowane miejsce Łukasz Skabara 60 kg. W klasyfikacji klubowej miejsce czwarte. Gratulacje!