17 marca 2024
W tym wydaniu:
-10 lecie Orzegowskiej Grupy Twórców Kultury ,,Czapla”
-OOO- Największa zadyma w dziejach Orzegowa
-Leksykon Orzegowski – pytania
-Ratusz w remoncie
-Fotozagadka z przymrużeniem oka (24)
-Dawny Orzegów na fotografii
-Przychodnia rehabilitacji ,,Szpakmed” -prezentacja
-Ze sportu
10 lecie Orzegowskiej Grupy Twórców Kultury ,,Czapla”
Centrum Inicjatyw Społecznych,a wraz z nim utworzona w tym samym czasie galeria wchodzą właśnie w okres jubileuszu swego 10-lecia istnienia.(O samym Cisie więcej w przyszłym tygodniu)
Galeria Czapla została utworzona na poddaszu mniejszego budynku CIS , w którego części parterowej powstała również restauracja.
Klimatyczne wnętrze galerii stworzyło idealne warunki do szeroko pojętej aktywności w zakresie rozpowszechniania różnych form kultury, organizowania imprez kulturalnych, prelekcji, pokazów multimedialnych czy też spotkań stowarzyszeń i grup mających pomysł na pożyteczne spędzenie czasu.
Od samego początku swe miejsce znalazła tu Orzegowska Grupa Twórców Kultury, dzięki której dziś Galeria Czapla stała się niezwykle ważnym punktem na kulturalnej mapie Rudy Śląskiej.Dwudziestoosobowa już dziś grupa nieprofesjonalnych artystów- malarzy w ciągu ostatnich lat zorganizowała w tym miejscu wiele wystaw swoich prac, które eksponowane były również w innych miastach na Śląsku.
Jurek Kasperek i Bogusław Poważa liderzy OGTK ,,Czapla” w trakcie montowania szyldu przy wejściu do galerii .
Trudno było by mówić o dorobku i historii Centrum Inicjatyw Społecznych w oderwaniu od aktywnej działalności członków OGTK. Liczne wystawy poprzedzone wernisażami nie tylko ożywiły wnętrze galerii,ale dało jej właściwy rozgłos w mieście, a często i poza nim.
Dla tych którzy powątpiewali z początkiem utworzenia galerii w jej sens i powodzenie tu w Orzegowie, dziś obiekt ten jest rozpoznawalny jako znaczący ośrodek kulturalny w naszym mieście. Liczne wystawy prezentujące twórczość artystów skupionych w grupie pokazały nie tylko jej wysoki poziom artystyczny ale też różnorodność technik i form jakich używają w swojej twórczości.
Ci, którzy na własne oczy chcą zapoznać się z dorobkiem artystycznym Orzegowskiej Grupy Twórców Kultury ,,Czapla” mają taką okazję już w najbliższą środę 20 marca, gdzie pod patronatem Prezydenta Miasta Michała Pierończyka w Muzeum Miejskim im.Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej odbędzie się wernisaż wystawy Grupy -Artystyczna Dekada, na wydarzenie które zapraszają serdecznie członkowie OGTK .
Uznanie dla twórców , nie tylko za ich dokonania artystyczne ale za to, że poświęcili wiele godzin na przygotowanie wystawy.
Warto się wybrać do Muzeum Miejskiego by zapoznać się bogatym dorobkiem ich twórczości.
OOO
Największa zadyma w dziejach Orzegowa
Nobliwy ratusz na starych widokówkach i fotografiach, urzeka nas nie tylko swym architektonicznym bogactwem.
Jawi się nam na nich również jako pełne powagi miejsce Urzędu dawnej Gminy Orzegów.
Aż trudno uwierzyć, że w pewnym momencie powaga tego miejsca została mocno zachwiana, żeby nie powiedzieć zdruzgotana.
Był czas kiedy wokół naszego ratusza mocno zawrzało. Można sobie oczami wyobraźni przedstawić grupę tysiąca sfrustrowanych ludzi, głównie bezrobotnych, w niekontrolowany sposób manifestujących swe niezadowolenie przed ratuszem: głośne okrzyki, brzęk rozbijanych kamieniami szyb, walki uliczne z policją, krew, aresztowania.
całość czytaj tu
Leksyn Orzegowski – pytania
RTH Zryw – Kto był założycielem i prezesem pierwszego w mieście klubu hokejowego?
Ruda Śląska -Ile dzielnic liczy Ruda Śląska?
Rudner-jaką dyscyplinę w KS 27 Orzegów uprawiał Romuald Rudner
Rugby – jak obiegowo określa się rugbistki KS Rugby Ruda Śląska ?
Rynek– W którym roku oddano do użytku zrewitalizowaną przestrzeń pomiędzy ul.Czapli ,a terenem przykościelnym ,tworzącą orzegowski rynek.
Rzemiosło – Jaki zawód uprawiał Rajmund Nikiel?
Odpowiedzi znajdziesz tu
Ratusz w remoncie
Wiele wskazuje, że tym razem kapitalny remont ratusza na dobre ruszył już z miejsca i być może zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią wszystkie planowane tam prace uda się ukończyć w 2026 roku.
Właściciel obiektu,Wyższa Szkoła Nauk Stosowanych ma zamiar poszerzyć swoją działalność poprzez zaadaptowanie budynku.
Budynek dawnego ratusza w Orzegowie ma zostać przeznaczony na potrzeby dydaktyczne uczelni (sale wykładowe i seminaryjne), co zapewni możliwość realizacji kształcenia w zawodzie pielęgniarki oraz kształcenia na poziomie licencjatu w innych zawodach medycznych. Zostanie tam przeniesiona także siedziba władz uczelni.
To świetna dla nas wiadomość, bo tym samym nie musimy się już martwić o dalsze losy tego tak ważnego dla naszej dzielnicy obiektu. Po za tym w publikowanych już wcześniej na temat jego przyszłości materiałach pojawiły się także obiecujące dla nas informacje o tym,że w budynku tym planowane jest usytuowanie ogólnodostępnej dla mieszkańców naszego miasta placówki e pielęgniarstwa czynną całą dobę. Wygrodzony teren przeznaczony ma zostać na tereny zielone oraz na parking.
Wyremontowany ratusz i co równie istotne uporządkowanie i zagospodarowanie jego otoczenia spowoduje, że w końcu obszar ten wkomponuje się w wykreowaną już wcześniej przestrzeń w obrębie kościoła i rynku co w całości stworzy reprezentacyjne jak przystało na centrum Orzegowa miejsce.
Dawny Orzegów na fotografii
Druga połowa lat 40. Ogród doktora Witolda Czapli. Dr.Czapla (z prawej strony ) z mgr.Dionizym Perlińskim ówczesnym aptekarzem w Orzegowie. Dziś w miejscu tego ogrodu znajduje się rynek, obaj panowie stoją mniej więcej tam gdzie obecnie znajduje się fontanna, w bliskiej odległości od tzw.domku wodnego. Dr. Czapla jako lekarz do Orzegowa trafił w czasie wojny jako inwalida wojenny z nakazu okupanta. Potem jeszcze pracował tu jako internista i rentgenolog w latach 50.Przyjmował pacjentów w budynku obecnej biblioteki Cis.Tam też mieszkał. Wcześniej budynek ten (plebania)wraz z budynkiem gospodarczym (obecnie restauracja z galerią ) oraz ogród należały do parafii.
Przychodnia rehabilitacyjna Szpakmed – prezentacja
Ze sportu
Po pierwszym w rundzie wiosennej przegranym meczu tym razem gospodarze Gryfy Ruda Śląska pokonały w przekonywującym stylu Miedziowych Lubin 58-19.Wynik robi wrażenie.Brawo
****
Marek Garmulewicz doceniony
Prezes ZKS Slavia Marek Garmulewicz został odznaczony Złotym Medalem 100-lecia Polskiego Związku Zapaśniczego !
Nie mogło być inaczej, bo dla przypomnienia Marek Garmulewicz ma w swoim dorobku 3 tytuły mistrza i 2 wicemistrza Europy.Był również wicemistrzem świata.Poza tym był uczestnikiem aż 4 igrzysk olimpijskich. ZKS Slavia ,którego jest prezesem od lat należy do czołówki polskich zapasów w stylu wolnym,