10 marca 2024

W tym wydaniu:
-Kolejna,, Żabka” w Orzegowie
-OOO-Orzegów kocha sport
-Leksykon Orzegowski -pytania
– I wszystko jasne
-Fotozagadka z przymrużeniem oka 23
-Dawny Orzegów na fotografii
-Ze sportu

 

 

 

 

 

Kolejna ,,Żabka” w Orzegowie 

Na os.Powstańców Śląskich już wkrótce czynny będzie sklep ,,Żabka”.Jest to drugi punkt handlowy tej sieci w Orzegowie .W ubiegłym roku do użytku oddano ,,Żabkę” przy ulicy Hlonda 40 .Wcześniej przez wiele lat znajdował się tam sklep ,,Rumcajs”.

 

 

 

 

OOO

 

Orzegów kocha sport 

 

Sport w Orzegowie uprawiano pod różnymi postaciami  od niepamiętnych czasów. Zawsze każdy przejaw  aktywności fizycznej wśród tutejszych mieszkańców był ulubioną i powszechną formą spędzania wolnego czasu.Do tego tu u nas zawsze panował  wyjątkowo  sprzyjający klimat do uprawiania sportu. Nigdy nie mogliśmy narzekać na brak bazy treningowej, oddanych działaczy sportowych, w wielu przypadkach wybitnych szkoleniowców.

O tym , że  sport uprawiano u nas masowo i na naprawdę ogromną skalę  niech świadczy fakt, że udało się wymienić aż  ok.50 ! dyscyplin sportowych  do których garnęli się  w różnym czasie mieszkańcy Orzegowa. Niektóre, może  mniej popularne , inne  nieco  egzotyczne ,czasem zupełnie  niszowe, więc  z pewnością nie wszystkim znane.
Poza tym można by je wszystkie jeszcze podzielić na sport wyczynowy i taki  mniej zorganizowany amatorski i  rekreacyjny. Tak czy tak zebrało się ich naprawdę dużo, a być może  to zestawienie dało by się jeszcze poszerzyć o  inne dyscypliny, które  mogły  gdzieś umknąć, albo też były tu uprawiane  marginalnie np. w ramach lekcji wychowania fizycznego.

Przy każdej z niżej  podanych konkurencji znajduje się ich krótki opis, który ma w jakiś sposób przybliżyć nam, kiedy, gdzie i na jaką skalę je uprawiano.

 

 

 całość czytaj tu 

 

 

 

 

Leksykon Orzegowski – pytania

Pierwsza dawka pytań dotyczących haseł rozpoczynających się literką ,,R”

 

Rasiewicz – Czym zawodowo zajmuje się Natalia Rasiewicz ?

Ratusz – W którym roku został wybudowany orzegowski ratusz?

Riedel – W jakim porannym programie na antenie TVP2 w  zdarza się na ekranie oglądać   Mirosław Riedla?

Rolkarstwo – Który z polskich wybitnych sportowców uświetnił w czerwcu  2014 roku otwarcie toru rolkarskiego?

Róże św.Elżbiety – z jaką placówką związany jest chórek o tej nazwie?

 

Tu znajdziesz odpowiedzi 

 

 

 

 

 

I wszystko jasne

Całkiem niedawno w tym miejscu ukazało się to zdjęcie, a wraz z nim informacja o tym, że  po tym jak tutejszy oddział JRG 2 został wcielony do nowo powstałej centralnej Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej, jednostka orzegowska przestaje pełnić funkcję państwowej straży pożarnej.
Wtedy jeszcze nie dało się oficjalnie potwierdzić, że wkrótce tutejszy obiekt będzie należał do Ochotniczej Straży Pożarnej .

 

 

 

 

 

Choć takiej oficjalnej  informacji na ten temat nie udało się odszukać , to zamontowany w ostatnim czasie napis na ścianie budynku  z pełną nazwą stacjonującej tu jednostki, potwierdza wcześniejsze pogłoski .

 

 

 

 

 

Dawny Orzegów na fotografii

 

,,Karnąć” się SHL-ką to było kiedyś coś. Mimo, że  motocykle  te przez wiele lat były niezwykle popularne i  każdy doskonale kojarzył markę  SHL, to rzadko kto się zastanawiał z czego ten skrót się wywodzi. Sam próbowałem dopasować jakieś sensowne znaczenie poszczególnych członów tej nazwy  i niepotrzebnie, bo w życiu by mi do głowy nie przyszło, że jak podaje wikipedia SHL  to w pełnym rozwinięciu .,,Suchedniowska Huta Ledwików”

Pierwszy model SHL produkowany był już w latach 1938 -39 .Tych modeli potem jeszcze było wiele.  W latach 1968-70 wyprodukowany został  ostatni model  ze znakiem SHL.

Motocykl produkowany był w Kielcach , jedynie pod koniec przejściowo również FSM w Warszawie.

O tym , że jego popularność przetrwała do dziś świadczy fakt ,że  motory  te są w cenie  i to całkiem sporej , bo niektóre egzemplarze ,,chodzą” nawet powyżej 30 tysięcy

 

 

Za kierownicą nasz sympatyczny członek -senior TMO Rudolf Lukaszczyk

 

 

Ze sportu

Za nami międzynarodowe Mistrzostwa Polski w zapasach kobiet. Z Dąbrowy Górniczej gdzie odbyły się zawody tym razem nasze zapaśniczki przywiozły medale w trzech różnych kolorach.

Na najwyższym stopniu podium stanęła Angela Mytkowska.
Po bardzo poważnej kontuzji  na maty powróciła nasza Natalia Strzałka, pokazała się z bardzo dobrej strony i dopiero w finale uznała wyższość swojej rywalki zdobywając srebrny medal.
Medal brązowy zdobyła inna nasza młoda choć już bardzo utytułowana  Patrycja Cuber

Gratulacje!!!

 

Złota medalistka  z trenerką i  prezesem ,Elżbietą i Markiem Garmulewiczami.

 

Trochę ciszej było w ostatnich latach o naszych zapaśnikach ale oprócz tego ,że uprawiają sport ,trochę też muszą zadbać o swoje życie prywatne i różnie toczą się więc ich losy.

 Jeden z najlepszych naszych zapaśników w ostatnim czasie   Andrzej Sokalski, po dwóch latach, wrócił do rywalizacji na zapaśniczych matach .
W czasie minionych  dwóch lat wiele się wydarzyło. Andrzej został szczęśliwym ojcem, został również żołnierzem.
Srebrny medal Międzynarodowych Mistrzostw Polski w zapasach w stylu wolnym, wywalczony w ubiegły weekend w Dąbrowie Górniczej, świadczy o tym, że Andrzej jeszcze nie powiedział ostatniego słowa.
Wielkie Gratulacje i Podziękowania za przygotowania i bardzo dobry występ!!!

 

 

 

 

****

Rugby 

 

 

Porażką zakończył się pierwszy w rundzie wiosennej mecz II ligi Rugby.Nasze Gryfy nie sprostały przeciwnikom z Zielonej Góry .