18 lutego 2024
W tym wydaniu:
-100 wydanie ,,Od niedzieli do niedzieli”
-TMO – Nowy zarząd stowarzyszenia
-100-lecie Goduli
-Leksykon Orzegowski -pytania
-OOO-Recepta na długowieczność
-Fotozagadka z przymrużeniem oka 20
-Wiosenne spotkania z mieszkańcami Rudy Śląskiej
-W oczekiwaniu na lepsze czasy
-Wernisaż wystawy Edwarda Czecha
-Blisko coraz bliżej
100 wydanie ,,Od niedzieli do niedzieli”
Mimo, że pojawia się tu ta okrągła cyfra wieszcząca setne wydanie tego cotygodniowego bloku informacji, należy się pewne wyjaśnienie.
Pozycja ta ukazywała się tu dużo wcześniej bo już od 2017 roku. Potem m.in. ze względu na pewne problemy techniczne, strona orzegowska na jakiś czas była zawieszona.
W momencie gdy we wrześniu 2021 roku została reaktywowana, choć cykl podawanego w takiej formie materiału powrócił, to poprzednia numeracja każdego z wydań nie była już kontynuowana. Wszystko zaczęło się od nowa.
Tak czy tak nawet taki ,,naciągany” trochę jubileusz to okoliczność sprzyjająca temu, by to dzisiejsze wydanie było nieco bogatsze w treść niż te poprzednie.
100
Nowy zarząd Towarzystwa Miłośników Orzegowa
Wraz z upływem kolejnej czwartej już kadencji działalności Towarzystwa Miłośników Orzegowa odbyło się walne spotkanie sprawozdawczo-wyborcze podczas którego w wyniku przeprowadzonego głosowania ukonstytuował się nowy zarząd stowarzyszenia. Swojej kandydatury na stanowisko prezesa nie złożyła Iwona Skrzypczyk Sikora, która stała na czele organizacji przez poprzednie 8 lat.
W związku z tym, głosami członków TMO wybrano nowego prezesa. Został nim Jerzy Kasperek, wieloletni działacz stowarzyszenia, inicjator wielu znaczących inicjatyw TMO.
Nowy zarząd Towarzystwa Miłośników Orzegowa. Od lewej: Bartosz Graliński, Bogusław Poważa, Ludmiła Domżalska, Edward Jon, Jerzy Kasperek -prezes TMO, Beata Malik, Jerzy Porada oraz nieobecny na zdjęciu Marek Kobierski. Z ramienia niemieckiego oddziału TMO skład zarządu uzupełnia obecny lider tamtejszej grupy Janusz Nowara.
Wybrano też Komisję Rewizyjną TMO w osobach: Małgorzata Przybyła, Stefan Ciura i Kazimierz Mędrek
Wybory nowego zarządu poprzedziło wystąpienie dotychczasowej prezes TMO Iwony -Skrzypczyk -Sikory, która w imieniu ustępującego zarządu dokonała podsumowania działalności stowarzyszenia za miniony okres.
W tym miejscu jako jeden z członków nowego zarządu pragnę w imieniu wszystkich serdecznie podziękować ustępującej prezes Iwonie Skrzypczyk – Sikora za ogromny wkład w działalność Towarzystwa Miłośników Orzegowa na przestrzeni ośmiu ostatnich lat. Podziękowania należą się również całemu ustępującemu zarządowi minionej kadencji.
100 lecie Goduli
1oo wydanie ,,Od niedzieli do niedzieli” skłoniło mnie do tego, żeby wspomnieć o innym jubileuszu, takim na razie nie nagłośnionym, a może bardziej, nigdzie nie potwierdzonym oficjalnie.
Rok 2024 trwa już na dobre, więc należałoby skądkolwiek oczekiwać informacji o tym, że sąsiadująca z nami Godula obchodzi w tym roku swoje 100 lecie istnienia. Zacny to jubileusz, to też wypadałoby przynajmniej o nim wspomnieć .
W prawdzie w przeszłości, jeszcze wcześniej było kilka innych momentów, o których by można powiedzieć, że stały się zalążkiem powstania Goduli, jednak wydaje się, że to rok 1924 był tym początkiem oficjalnego, samodzielnego funkcjonowania wcześniejszej osady Huta Godula już wyłącznie jako Godula.
A dlaczego na portalu orzegowskim o Goduli ? Pomijając to, że to bratnia nam dzielnica i stanowimy od zawsze zintegrowany jednolity organizm miejski, to poniżej zamieszczona krótka historia terenu na którym znajdują się te dwie dzielnice, pozwoli dostrzec jak w okresie przekształcania się Orzegowa, przy kilku konfiguracjach obszarów, które pod niego należały, często i wyraziście przeplatał się z Orzegowem wątek tworzonej Goduli.
Karol Godula od którego wzięła się obecna nazwa tej dzielnicy planował wybudowanie huty cynku „Godullahütte”. Nie zdążył jej jednak zbudować przed swoją śmiercią; budowę zakończył w imieniu opiekunki majątku Joanny Gryzik (główna spadkobierczyni Goduli) Maksymilian Scheffler. Huta została zbudowana w latach 1854–1855, na obszarze tzw. Czarnego Lasu Orzegowskiego, który znajdował się w rejonie ob. ulic Starej i Przedszkolnej. Hutę zlikwidowano w 1919 roku.
huta cynku
Dla pracowników huty wkrótce potem wybudowano wokół placu targowego (ob.Plac Niepodległości pierwszych 21 budynków.
Rejencja opolska pismem z 22 października 1858 roku zezwoliła nazwanie tej nowo powstałej osady- Huta Godula (Godullahuette)
Dla przypomnienia. Orzegów istniał już o wiele wcześniej, bo od początku XIV wieku. Początkowo jako wieś, gdzie uprawa roli w powiązaniu z obficie występującymi tu lasami już później doprowadziła do ukształtowania w tym miejscu gospodarki folwarczanej. Z kolei w wyniku rozwoju górnictwa i przemysłu na tych ziemiach doszło w pewnym momencie do powstania gminy robotniczo-chłopskiej.
W XVII wieku Orzegów rozpadł się na dwie części. Wieś Orzegów oraz obszar na którym powstał przysiółek Kopanina. Ten z kolei podzielił się na dalsze przysiółki. Obok osady folwarczanej, która rozciągała się mniej więcej na terenach dzisiejszego os.Paryż, powstała osada Chebzie,
Od 1856 roku Orzegów posiadał status gminy wiejskiej .
Rozporządzeniem z 26 czerwca 1875 roku wyłączono z gminy Orzegów obszar dworski hrabiostwa Schaffgotschów i utworzono odrębną jednostkę administracyjną pod nazwą ,,Obszar Dworski Orzegów „
Na siedzibę tego obszaru przeznaczona została utworzona w 1858roku miejscowość Huta Godula.W skład tego obszaru weszły :Kopanina w Orzegowie wraz z polem przemysłowym 40 ha,,Huta Godula”, Chebzie i folwark Kopanina.
W 1924 roku zniesiono w województwie śląskim obszary dworskie. I to w tamtym czasie czyli równo 100 lat temu ukonstytuowano gminę wiejską o nazwie Godula, choć w tamtym czasie podobnie jak Orzegów obydwie te miejscowości wykazywały charakter miejski, przy czym Orzegów był osadą górniczą, a Godula została podzielona na część górniczą i hutniczą .Granica ta przebiegała między obecnymi ulicami Goduli i Floriana.
Godulo! Świętujecie ?
W oparciu o wydanie z 2008 roku,, W Pana Dworakowym Rudzkim Kalejdoskopie Historycznym ” (wydanie II) a także ,, Ruda Śląska Zarys Dziejów”Bernarda Kopca
…
Wyjaśnienie
Po opublikowaniu tego materiału, podważono prawdziwość niektórych przedstawionych tam faktów. Ponieważ uwagi te wyszły od osoby znającej temat, nie ma powodu, by z nimi próbować się nie zgadzać. Natomiast zapewniam, że materiał tu przedstawiony został zaczerpnięty z opracowań uznanych postaci zajmujących się historią naszego miasta. Zgadzam się, że pewne wątki są niespójne i niezrozumiałe, tak samo to odebrałem gdy próbowałem się na nich opierać. Ponieważ jest to naprawdę niezwykle interesujący temat, być może warto by ktoś z naszych lokalnych historyków podjął się jego uporządkowania.
Kwestia 100 lecia Goduli też jest tu otwarta. Można oczywiście sięgnąć dalej poszukując początków Goduli. Ten rok 1924 przynajmniej dla mnie jest w tym całym zagmatwanym procesie tworzenia Goduli najbardziej przejrzysty i oczywisty.To jest moje zdanie,
Leksykon Orzegowski – pytania
P
Kolejna porcja pytań odnoszących się do wątków zawartych w hasłach rozpoczynających się literką ,,P” Litera ta należy do kilku tych, pod którymi znajduje się najliczniejsza ilość haseł, stąd wszystkie te hasła zostały podzielone na kilka mniejszych grup.
Park Koksy – Jaką nazwę nosi znajdujący się tam najwyższy budynek, pozostałość po koksowni Orzegów ?
Park Młodzieży– Czyim imieniem nazwano park z chwilą oddania go w 1964 roku do użytku ?
Paszenda – Jakie imię nosił ks.proboszcz Paszenda?
Piaseczna – Jak wcześniej nazywała się ta ulica?
Piechy – Patronami ulic na os.Powstańców Śląskich są jak sama nazwa sugeruje śląscy powstańcy. Nie każdy z nich pochodził stąd. Czy Ludwik Piecha był orzegowianinem?
Tu znajdziesz odpowiedzi
– OOO –
Recepta na długowieczność
Któż nie pamięta tej kultowej sceny z filmu ,,Grzeszny żywot Franciszka Buły” Mały Francik po połknięciu monety miał ją w obecności najbliższych zwrócić, a właściwie to wydalić. Z prawej strony Irena Majzel filmowa ciotka Gustla.
Kiedy od nas odchodziła mając blisko 103 lata, wcale nie była w tamtym czasie najstarszą mieszkanką Orzegowa ! Skoro im się udało warto by zajrzeć do ich życiorysów by znaleźć receptą na podobną długowieczność.
Przez całe długie życie Ireny Majzel nieustannie towarzyszył jej humor i optymizm, którymi zarażała innych. Uwielbiała śpiew i muzykę. Dobrze też czuła się występując na deskach scen amatorskich. Znała na pamięć wiele wierszy i pieśni. Często te wiersze przy różnych okazjach recytowała, uwielbiała śpiewać, a nade wszystko była świetną gawędziarką.W swoim dorobku miała siedem gawęd opowiadających o tradycjach i zwyczajach ludowych na Górnym Śląsku.
Na swoim koncie miała też kilka epizodów w filmach o tematyce śląskiej.
Była rodowitą ślązaczką, dzięki swojemu obyciu na scenie, łatwości gawędzenia, licznym talentom, ale również pogodnemu usposobieniu często zapraszano ją na różnego rodzaju imprezy kulturalne, a niejednokrotnie do radia powierzając jej szerzenie śląskich tradycji i kultury.
Jej życie było tak intensywne ,że… musiała go mieć trochę więcej…
całość czytaj tu
Wiosenne spotkania z mieszkańcami Rudy Śląskiej
19 lutego rusza wiosenna runda spotkań prezydenta miasta Michała Pierończyka z mieszkańcami dzielnic.Podczas spotkań prezydent przekaże informacje o stanie realizacji spraw zgłoszonych podczas jesiennych spotkań. Wraz z zastępcami oraz pracownikami urzędu miasta odpowiadać będzie także na aktualne problemy mieszkańców. Będzie to też okazja do przedstawienia planów i zamierzeń na 2024 rok.
21 .02 -Środa godz.17.00 – Godula i Orzegów SP.nr 36 -ul.Bytomska 45
W oczekiwaniu na lepsze czasy
Kibicom Kuby Kamińskiego, a myślę, że ma ich u nas sporo polecam obejrzenie tego krótkiego filmiku z pierwszego sezonu Kuby w barwach VFL Wolfsburg.
Z klubem tym związany jest od lipca 2022 roku. I trzeba powiedzieć, że wszedł do niego z przytupem. Miło było patrzeć jak z meczu na mecz czuje się w tej drużynie coraz pewniej. Za dobrą grą stały też gole i asysty. W tamtym też pierwszym sezonie rozegrał rekordową ilość meczy biorąc również pod uwagę te reprezentacyjne. Był na wyraźnej fali wznoszącej i absolutnie nic nie zapowiadało, że wszystko pęknie jak mydlana bańka.
Rozpoczął się sezon 2023/24, a wraz z nim szalone pomysły chorwackiego szkoleniowca VFL Wolfsburg Niko Kovača, poprzedzone równie nieprzemyślaną polityką transferową klubu.
Co warto pokreślić budżet i wartość piłkarzy tego klubu jest wyższa niż wartość wszystkich polskich klubów razem wzięte. Co to oznacza ? O ile żadnego polskiego klubu nie stać na wykup Kamińskiego, tak klub niemiecki lekką ręką wydaje ogromne kwoty na upatrzonych piłkarzy wartych co najmniej takie pieniądze jak nasz Kuba Kamiński.Kto bogatemu zabroni.
Gdyby ta strategia opierała się na założeniu, że o miejsce na każdej pozycji rywalizowało by dwóch piłkarzy to byłoby to do przyjęcia.
Tymczasem na pozycji Kamyka może dziś grać w tym klubie 3-4 piłkarzy.
Skoro ich zakupili no to grają. Ogólnie w klubie tym znajduje się 11 reprezentantów różnych państw co tu też dużo mówi. Każdy ma aspiracje i ambicje i każdy chce grać. Miejsca na boisku jest dla jedenastu, a kadra liczy blisko 30 piłkarzy.No i jakieś tam szanse każdy z nich dostaje jedni większe drudzy mniejsze.
Co takie roszady kadrowe dają ? Ano nic. Trener próbuje kolejnych ustawień na boisku , z których nic nie wychodzi. W rundzie wiosennej , która w Niemczech już trwa na dobre VFL Wolfsburg na 5 rozegranych meczów 4 zremisował, a jedno przegrał , a od razu trzeba zaznaczyć, że układ meczy tak się złożył, że grali na razie z samymi słabymi drużynami. Pod górkę się im dopiero zacznie, kiedy będą grać z czołówką.
Eksperymenty Kovača nic nie dały, a okrutnie jedynie na nich ucierpiał Kuba Kamiński, który ma problem z regularną grą w zespole, ostatnio nawet nie wchodzi z ławki rezerwowych.
Trudno się i Kubie i nam z tym pogodzić zważywszy jak pięknie rozwijała mu się dotychczas kariera to po pierwsze. Po drugie oglądnijcie te akcje Kuby z poprzedniego sezonu i sami oceńcie czy nie zasłużył sobie na to by wychodzić częściej w pierwszym składzie i dalej dzięki temu się rozwijać. Kovač zaciągnął mu po chamsku hamulec ręczny i spowodował niepokojący zastój w jego rozwoju, co niestety może też skutkować nie powołaniem Kamińskiego do reprezentacji na najbliższe mecze.
Wernisaż wystawy Edwarda Czecha
W piątek 16 lutego w galerii Czapla odbył się wernisaż wystawy prac Edwarda Czecha
Edward Czech urodził się 7 września 1958 roku w Chorzowie. Ze sztuką związany jest od najmłodszych lat. Maluje wyłącznie w technice olejnej, a jego malarstwo cechuje się znaczną różnorodnością tematów.
Początkowo zainteresowania artysty malowaniem ograniczały się do uwieczniania ołówkiem scen filmowych, w tworzeniu swego rodzaju komiksów. Niestety los nie pozwolił mu kształcić się w tym kierunku. Z biegiem czasu nabył samodzielnie nowe umiejętności i zaczął tworzyć coraz to lepsze i bardziej wyrafinowane obrazy.
Obecnie tworzy wyłącznie w technice olejnej. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych oraz indywidualnych. Jego prace zdobią wiele domów w kraju i zagranicą.
Blisko,coraz bliżej
Prace wykończeniowe budynku przy ul.Tomanka wchodzą w końcową fazę. Przekazanie budynku do użytku jest zaplanowane na pierwszy kwartał tego roku.
Inwestycja liczy łącznie 44 mieszkania w tym 39 dwupokojowych oraz 5 mieszkań trzypokojowych. W części podpiwniczonej znajduje się garaż wielostanowiskowy o 44 miejscach postojowych oraz komórki i pomieszczenia techniczno-gospodarcze.
Wzdłuż ulicy Tomanka powstaną miejsca parkingowe, a w granicach działki plac zabaw. Wkrótce więcej szczegółów.
Zanosi się, że całość będzie się prezentować nad wyraz okazale.
Sprzyjająca o tej porze roku pogoda pozwala budowlańcom na prace na zewnątrz budynku