3 września 2023 r

W tym wydaniu:

-Koniec wakacji
-Budżet Obywatelski 2024- głosowanie
-Muzyczne pożegnanie lata
-Kopalnia Urody
– Orzegów na starej fotografii (1)
– Z orzegowską faną przez świat – stadiony
-Leksykon Orzegowski – mały sprawdzian wiedzy
-Ze sportu

 

 

Koniec wakacji

 

Zgodnie z zapowiedzią z  końcem  wakacji wznowiony zostaje cotygodniowy przekaz informacji zawartych w pozycji ,,Od niedzieli do niedzieli”
Ostatecznie z połowiczną na razie pomocą opłacone zostały  koszty związane z użytkowaniem tej strony. Umowę z dostawcą usług  udało się przedłużyć o następny rok co oznacza, że orzegowski portal ma szansę doczekać do swojego 20-lecia istnienia.

 

Strona Orzegowska bez was by nie miała sensu. Zaglądajcie tu, współtwórzcie ją,wszystko ku chwale Orzegowa ! 😉

 

 

 

 

Zachęcam gorąco wszystkich do głosowania, tym bardziej, że można to zrobić przy pomocy internetu .

Nie przechodźmy obok tego głosowania obojętnie , bo to jedyna w swoim rodzaju możliwość wpływu na inwestycje w naszej dzielnicy. Sami decydujemy na co wydane zostaną pieniądze z Budżetu Obywatelskiego.

 

4 września rozpocznie się głosowanie na projekty do rudzkiego budżetu obywatelskiego na 2024 rok. Mieszkańcy po raz pierwszy oddadzą głosy w nowej formule, a czas na decyzję będą mieć do 10 września. Głosować można przez internet lub w 12 punktach na terenie miasta. O tym, które z 12 projektów dużych i 23 małych zostaną wybrane do realizacji, dowiemy się 22 września

 

 

 

Głosowanie rusza już 4 września 2023 r.

 • Głosowanie
  mieszkańców

  Od 04.09.2023 do 10.09.2023

   

W podanym powyżej linku możemy się dowiedzieć o szczegółach  dotyczących głosowania.  Warto przede wszystkim wiedzieć ,że :

 1. Mieszkaniec uczestniczący w głosowaniu może wskazać nie więcej niż:
  1. 4 zadania duże;
  2. 4 zadania małe.

  przyporządkowując im jednorazowo określoną ilość punktów z zakresu 1 – 4 punktów, przy czym najwyżej oceniany projekt otrzymuje 4 punkty, a najniżej oceniany 1 punkt.

 2. Każdy mieszkaniec może głosować tylko raz i wyłącznie w swoim imieniu.

 

Poniżej te dla nas najistotniejsze projekty ,wszystkie pozostałe wraz ze szczegółami  każdego z  projektów w linku poniżej tej listy 

 

19.BURLOCH ARENA – upiększamy i dbamy o przestrzeń wokół nas!

Rodzaj: zadanie małe

Dzielnica: Orzegów

Projekt polega na poprawie estetyki Burloch Areny – budowa i remont schodów, nasadzenie ozdobnej roślinności, uporządkowanie śmietników.

 

54.Budowa bieżni lekkoatletycznej do skoku w dal wraz z dodatkową infrastrukturą oraz odbudowa, od północnej strony szkoły, ogrodzenia panelowego

Rodzaj: zadanie małe

Budowa bieżni i dodatkowa infrastruktura umożliwi rozwój fizyczny mieszkańców Rudy Śląskiej, a budowa ogrodzenia poprawi bezpieczeństwo placówki

 

Projekty 19 i 54 dotyczą ściśle miejsc w naszej dzielnicy, Projekty 20 i 36 choć przypisane są Goduli to dotyczą terenu przy ul.Podlas ,jeżeli chodzi o zieloną przestrzeń i przedszkola ,,Koniczynki” które znajduje się przy ul. Bytomskiej!

 

Projekty 36 i 67 dotyczą wszystkich dzielnic naszego miasta i warto się im również przyjrzeć bo wydają się być bardzo interesujące !

 

20.GODULA OSIEDLE PODLAS – nowa zielona przestrzeń!

Rodzaj: zadanie duże

Dzielnica: Godula

Projekt polega na uatrakcyjnieniu centralnej części Osiedla Podlas przez wymianę nawierzchni, montaż nowych ławek, nasadzenie roślinności ozdobnej.

 

 

36.„Integracyjno- naukowy plac zabaw czyli zabawa bez barier!”- modernizacja palcu zabaw przy Przedszkolu Miejskim nr 44 im. Koniczynki

Rodzaj: zadanie duże

Dzielnica: Godula

“Integracyjno- naukowy plac zabaw, czyli zabawa bez barier “- nowoczesny, bezpieczny i dostępny obiekt dla dzieci zdrowych i z niepełnosprawnością.

 

 

 

67.Rudzka scena kultury

Rodzaj: zadanie duże

Dzielnica: Bielszowice, Bykowina, Chebzie, Halemba, Kochłowic…

 

68.Sport szkolny i przedszkolny

Rodzaj: zadanie małe

Dzielnica: Bielszowice, Bykowina, Chebzie, Halemba, Kochłowic…

Projekt zakłada organizację miejskich zawodów sportowych w Rudzie Śląskiej, wynikających z kalendarza SZS i zajęć gimnastycznych dla przedszkolaków.

Projekt zakłada szeroki dostęp do wydarzeń kulturalnych, rozproszonych po mieście, oraz czynne uczestnictwo w nich mieszkańców wszystkich dzielnic.

 

 

 

 

wszystkie projekty -wejdź tu 

 

Tam znajdziecie szczegółowe opisy projektów !

 

 

Na wybrane przez siebie  projekty można głosować również m.in. w naszym Centrum Inicjatyw Społecznych przy ul.Hlonda 29

 

 

Muzyczne pożegnanie lata 

Dobrze nam znani i lubiani  artyści Bogusława Piechura, Kasia Sroka, Marian Brzoza i Grzegorz Szromik w środowe popołudnie we wnętrzach  restauracji ,,Stara Wozownia” wystąpili przed licznie zebraną publicznością ze swym ,,Koncertem na zakończenie lata ”
W ich repertuarze znalazło się wiele znanych przebojów muzyki rozrywkowej. Choć wykonawcy na co dzień prezentują nieco  odmienne gatunki muzyki i wokalu , tego dnia stanowili świetnie uzupełniający się kwartet, często wspólnie wykonując utwory. Doskonale  bawiła się publiczność. Warto podkreślić ,że gościem koncertu był Pan Prezydent Miasta  Michał Pierończyk. Organizatorem tego muzycznego wydarzenia było Centrum Inicjatyw Społecznych.

 

 

 

 

 

 

 

 

Kopalnia Urody 

 

 1 września  przy ul.K.A.Hlonda 33  do użytku został oddany salon kosmetyczny Kopalnia Urody .Więcej  na internetowej  stronie salonu.

wejdź tu

 

 

Orzegów na starej fotografii (1)

Pierwszy dzień w szkole

Rodzeństwo Labusów w pierwszym dniu roku szkolnego 1937 roku. Szkoła powszechna nr 2 ,późniejsza 37 .Na zdjęciu z tradycyjną tytą . Jak łatwo się domyślić młodszy brat Jan towarzyszący siostrze Anieli swoją dostał … by nie poczuł się pokrzywdzony.

 

 

Z orzegowską faną przez świat 

 

Orzegowska flaga,  nie  dość, że przemierza cały świat ,to często gości   w różnych ciekawych miejscach .Takimi są m.in stadiony. Całkiem niedawno miałem ją ze sobą na pucharowym meczu Pogoni Szczecin z belgijskim Gent.

 

Przed stadionem Pogoni Szczecin

 

Stadion Narodowy w Warszawie

 

Allianz Arena -stadion Bayernu Monachium

 

Volkswagen Arena -stadion VFL Wolfsburg

 

 

Stadion  Śląski

 

 

 

 

 

Leksykon Orzegowski  

 

A

Leksykon Orzegowski –  jako uporządkowany  alfabetycznie zbiór objaśnionych nazw i terminów ściśle powiązanych z Orzegowem   z założenia nigdy  nie będzie  projektem  dokończonym. Wciąż jest  w nim miejsce na wiele innych nowych  haseł. Nieustannie  wymagać będzie on w niektórych przypadkach aktualizacji , w innych poszerzenia, a czasem może i korekty.
Jednocześnie dotychczasowa zawartość leksykonu mocno jest już w tej chwili w stanie  przybliżyć nam Orzegów, jego historię, znaczące  postacie z nim związane , obiekty czy wydarzenia.  Dla mnie, autora orzegowskiej strony to bezcenne źródło informacji , na bazie których mogę opracowywać następne tematy, jakie  w przyszłości ukażą się na stronie.

Dla was użytkowników tego portalu to możliwość sięgania po  informacje zawarte w leksykonie dotyczące szczególnie was interesujących wątków. Warto czasem czując się orzegowianinem utrwalać pewne wiadomości  związane z tą dzielnicą. W jakim stopniu wam się to udaje ? Spróbujcie co tydzień odpowiedzieć sobie na pytania w tym przypadku odnoszące się do wymienionych tu haseł .

 

Admar
Akordeoniści
Akrobatyka
Ambasador
Ambona
Amfiteatr
Atut
Augustyniak

 

Admar – Jaki produkt wytwarzany jest w tym zakładzie.

Akordeoniści – Podaj nazwisko pierwszego kierownika powstałego w 1947 roku zespołu akordeonistów

Akrobatyka – Obecnie funkcjonująca w naszej hali  sekcja akrobatyki KPKS wywodzi się z jednej z naszych dzielnic ,która to dzielnica Rudy Śląskiej?

Ambasador – forma uhonorowania i docenienia  osób które zasłużyły sobie na zaszczytny tytuł ,,Ambasadora Orzegowa “poprzez wachlarz różnego rodzaju postaw i działań na rzecz swojej małej ojczyzny.Czy możesz wymienić kogoś  z po raz  pierwszy mianowanych tym tytułem w 2017 roku?

Ambona – Charakterystycznym zdobieniem naszej ambony były wyeksponowane na  jej ściankach od zewnątrz płaskorzeźby czterech ewangelistów.W którym miejscu w kościele obecnie znajdują się te płaskorzeźby?

Amfiteatr – Amfiteatr stanowiła muszla koncertowa i półkolista widownia.Ile miejsc siedzących znajdowało się na tej widowni

Atut – Czym zajmuje się firma pod tą nazwą?

Augustyniak – jaką dyscyplinę sportu uprawia ten wychowanek jednego z klubów wywodzących się z Orzegowa

 

Odpowiedzi znajdziesz tu

 

 

 

 

Będę wdzięczny za każde dodatkowe informacje dotyczące haseł zawartych w Leksykonie .W większości zostały one opracowane na podstawie dostępnych źródeł ,  najczęściej wymienionych pod poszczególnymi hasłami. To, co często jak się okazało nie było gwarancją pełnej ,rzetelnej informacji .W kilku przypadkach wiedzę opierałem na materiałach gromadzonych zarówno na potrzeby orzegowskiej strony jak i tych z bogatych zasobów TMO. Te z kolei też najczęściej pochodzą z przekazów mieszkańców naszej dzielnicy.I te  bywają niepełne, a też niewykluczone, że mogą zawierać pewne nieścisłości, a  na nawet informacje błędne.
Gdzieś w głowie przychodzą mi na myśl inne pomysły na kolejne hasła ,jednak brak  głębszej wiedzy co do  niektórych z nich powoduje,że nie miało by większego sensu zamieszczanie ich w Leksykonie Orzegowskim.
Zaglądając więc do leksykonu, zwracajcie uwagę, czy są tam informacje wymagające poprawki,czy też uzupełnienia .Kilka razy z takich pomocnych  podpowiedzi już skorzystałem. Poza tym jeżeli  macie pomysły na inne jeszcze hasła, a jesteście w stanie je w miarę dokładnie opracować to przyślijcie  mi je .Leksykon Orzegowski  o czym było na wstępie nie jest projektem dokończonym .Można nie tylko go wzbogacać o kolejne hasła, ale też zadbać o lepszą  jakość, rzetelność i wiarygodność.

 

 

 

 

Ze sportu 

 

Jakub Kamiński otrzymał powołanie na mecze reprezentacji Polski  z Wyspami Owczymi 7.09. i Albanią 10 .09.

Bramkarze: Drągowski, Skorupski, Szczęsny

Obrońcy: Bereszyński, Kędziora, Cash, Bednarek, Dawidowicz, Kiwior, Wieteska.
Pomocnicy: Kozłowski, Krychowiak, Slisz, Linetty, D. Szymański, S. Szymański, Zieliński, Grosicki, Kamiński, Benedyczak, Skóraś, Zalewski.
Napastnicy: Lewandowski, Milik, Świderski.