NOC MUZEÓW 18 MAJ 2024 Zabytkowy stary cmentarz w Orzegowie
Noc muzeów na cmentarzu, w całym bogactwie różnorodności organizowania nocy muzealnych, jednak skupionych głównie w placówkach muzealnych, galeriach czy obiektach zabytkowych, odbiegać musi zupełnie od tych miejsc charakterem i formą. Stąd też sama w sobie, forma zorganizowania tego rodzaju wydarzenia jest oryginalna, więc zawsze znajdą się chętni , którzy będą chcieli w nim uczestniczyć.
W życiorysach spoczywających na cmentarzu orzegowian zawiera się historia i tożsamość tego miejsca, tworzone przez burzliwy okres tamtego okresu.
Odnajdujemy tu groby całego przekroju tutejszego społeczeństwa mówiące nam o historyczno-kulturowym bogactwie tej ziemi.Nie przypadkowo natrafiamy tu na inskrypcje na grobach pisane zarówno w języku polskim jak i niemieckim.
Obok siebie spoczywają być może uczestnicy walk zbrojnych niekoniecznie walczących w tej samej sprawie i po tej samej stronie.
Harcerze z płonącymi pochodniami odbyli honorowe warty przy kilku grobach naszej nekropolii,a także przy wystawie Rodów Orzegowskich
Najistotniejszym punktem programu Nocy Muzeów była multimedialna prezentacja połączona z przybliżeniem sylwetek spoczywających na naszej starej nekropolii orzegowian, stanowiących przekrój całego tutejszego społeczeństwa , uczestników walk zbrojnych , rzemieślników, urzędników gminy, ofiar katastrof górniczych.
.
.
O kilku wybranych życiorysach, przypadku tragicznie zmarłych górników, powstańcach i wszystkich tych którzy tworzyli kiedyś w różny sposób cząstkę historii Orzegowa opowiadali członkowie Towarzystwa Miłośników Orzegowa. W tym czasie na ekranie prezentowane były zdjęcia powiązane z omawianymi postaciami.
.
..
.
Członkowie TMO przybliżyli postacie m. in. Josefa i Norberta Dolezichów,Vincentego Dylki,Augustyna Rothera, Franciszka i Wiktora Pyki, Jana i Antoniego Konderlów, Konstantego Latki, żony burmistrza Tomanka -Waleski, Adama Huloka. Opowiedziano o losach powstańców śląskich, przedstawiono tragiczną historię ostatniego zjazdu pod ziemię górników kop.Gothard z 1898 roku.
O wielu innych postaciach i niezwykle interesujących życiorysach spoczywających tu orzegowian ,odwiedzający w tym dniu cmentarz, mogli dowiedzieć się z plansz, wystawy Rody Orzegowskie.
.
.
.
Obecność na orzegowskim cmentarzu prezydenta Miasta p.Michała Pierończyka, który ,,urwał się ” z centralnej, zasadniczej imprezy tegorocznej Nocy Muzeów jaka miała miejsce w Muzeum Miejskim, jest niewątpliwie dowodem szacunku i docenienia dla organizatorów.
.
Towarzystwo Miłośników Orzegowa kieruje swe podziękowania dla wszystkich tych , którzy pomogli w przeprowadzeniu wydarzenia.Szczególne dla ks.proboszcza , uczniów IV Liceum Ogólnokształcącego im.H.C.Hoovera z p.Małgorzatą Martelą ,harcerzy 77Rudzkiej Grunwaldzkiej Drużyny Harcerskiej ,,Twierdza” Centrum Inicjatyw Społecznych .
Szczególne podziękowania należą się Tadeuszowi Domżalskiemu, który bezinteresownie udzielał się przez kilka ostatnich dni, zabezpieczając wydarzenie od strony technicznej zwłaszcza w zapewnieniu dostawy energii elektrycznej.
Podziękowania należą się też tym, którzy odwiedzili w tym czasie cmentarz. Niektórzy przybyli tu z innych miast i dzielnic.