Swego czasu na orzegowskiej stronie cyklicznie ukazywały się karty z  ,,Kalendarium Orzegowskiego” Zawarte tam informacje dotyczące historycznych wydarzeń na terenie Orzegowa , a w niektórych momentach również , okolicy i całego Śląska zaczerpnięte zostały z niezwykle cennego opracowania Aleksandra Leszczyny reprezentującego Związek Górnośląski i ,,Krainę Rudzką ” który umieścił tam wiele najważniejszych wydarzeń z Rudy , Chebzia, Goduli i Orzegowa na tle dziejów Ziemi Bytomskiej, Śląska , Polski i Europy.

 

 

 

Dobierając informacje do kolejnych kart kalendarium skupiałem się na tych najbardziej istotnych, odrzucając te, które  wydawało mi się nie są w stanie niczym szczególnym zainteresować. Wtedy więc m.in nie udostępniałem  faktów dotyczących różnego rodzaju plag i nieszczęść jakie spadały na pokolenia naszych  przodków.

Doświadczając nie tak dawno pandemii koronawirusa , czy nawet skutków emisji dwutlenku węgla do atmosfery powodujących  jak się sądzi niespotykane wcześniej anomalia pogodowe , które  spowodowały w ostatnim czasie  tak  potężne i dotkliwe powodzie, warto wrócić do tych wcześniej   niewykorzystanych informacji odnoszących się do różnych podobnych nieszczęść jakie spadały na nas na przestrzeni kilku minionych wieków.

Marne to pocieszenie, ale wcale nie żyjemy w skrajnie  mrocznych, beznadziejnych czasach  tylko nie mamy wszyscy świadomości, że podobnymi kataklizmami ludzkość była nękana od zawsze.

Od dawien dawna przechodziliśmy  globalne pandemie, które siały spustoszenie i dziesiątkowały społeczeństwa. Dotykały nas ekstremalne klęski żywiołowe , o wojnach i walkach zbrojnych nie wspominając

 

 

Poniżej kalendarium nieszczęść jakie spadały na mieszkańców tych ziem na przestrzeni wieków.

 

*Rok 1473 rok  Klęska suszy na Śląsku. W okresie od kwietnia do listopada, wystąpił zupełny brak opadów.

*Rok 1486 Huragan spustoszył ziemię bytomska. Powyrywał drzewa z korzeniami i zniszczył większości domów mieszkalnych.

*Rok 1633Zaraza / cholera / na Śląsku dziesiątkuje mieszkańców, wyludnia wioski.
W ziemi bytomskiej zmarło ok. 50 % ludności.

*Rok 1652-1656 Zaraza i epidemia dżumy na Górnym Śląsku.

*Rok 1662Epidemia cholery w ziemi bytomskiej.

*Rok 1680Epidemia cholery w ziemi bytomskiej.

* Rok 1700  — Epidemia cholery w ziemi bytomskiej.

*11.1715. Zaraza na Górnym Śląsku.

 

Rok 1737 W Szombierkach, po prawej stronie drogi do Bytomia, ustawiona została przez mieszkańców ośmiokątna kapliczka w formie wieżyczki o wysokości 3,5 m i szerokości 1,6 m. jako pamiątka / wotum ? / po panującej wówczas epidemii tyfusu.

25.08.1785. Ziemię bytomską nawiedza silne trzęsienie ziemi. Straty są poważne.

*28.02.1786. Ziemię bytomską nawiedza kolejne trzęsienie ziemi.

*Rok 1831 Epidemia cholery na Górnym Śląsku poprzedzona jest nieurodzajem zbóż i ziemniaków w ubiegłym roku. Dotarła na Górny Śląsk z Królestwa Polskiego. Jesienią objęła powiaty bytomski i pszczyński.

*Rok 1832Powrót epidemii cholery na Górnym Śląsku / do 1835 r. /.

*Rok 1836 Epidemia cholery na Górnym Śląsku / do 1837 r. /.

03.09.1844. Klęska nieurodzaju, skutkuje wybuchem cholery na Górnym Śląsku.

Rok 1845 Klęska nieurodzaju w ziemi bytomskiej, / i na Górnym Śląsku /.

30.10.1846Tyfus głodowy na Górnym Śląsku. Trwa on do 1848 roku. Jest on skutkiem nieurodzaju i zarazy ziemniaczanej. W rejencji opolskiej choruje ok. 80 tysięcy ludzi. W roku następnym, w rejencji zmarło 16 tysięcy osób. W powiecie pszczyńskim i rybnickim, wymarła połowa wiejskiej ludności.

Początek kryzysu gospodarczego w rolnictwie i w przemyśle. W Rudzie, w skutek epidemii cholery zmarło ok. 100 osób. Pochowani zostali obok nasypu kolejowego, przy drodze do Biskupic.

08.-12.1847. W Bytomiu, w wyniku epidemii tyfusu zmarło 118 osób.

1850r.— W Czarnym Lesie / dzisiaj Nowy Bytom / wichura powaliła 500 dębów.— Leśniczówka w Orzegowie / dzisiaj Młyn Szombierski / popada w ruinę.

10.-11.1850. Epidemia cholery w powiecie bytomskim.

W Szombierkach zmarło ok. 100 mieszkańców.

 

Rok  .1854 Wpowiecie bytomskim szaleje epidemia cholery, która, tylko w Szombierkach zabiera do grobu trzecią część mieszkańców / ok. 150 osób

1.10.1874. — W Hucie Godula, w wyniku panującej cholery zmarło 200 osób. Ślubowana, dziękczynna za ustąpienie epidemii, coroczna pielgrzymka parafian Huty Goduli do M. B. Piekarskiej w Piekarach Niemieckich

 

Rok 1918/1919 Wskutek wojny i niedożywienia na Górnym Śląsku / i nie tylko / panuje

epidemia grypy zwanej „hiszpanką”. Na świecie umiera 50 mln ludzi!

Dżuma „czarna śmierć” pustoszyła Europę w XIV wieku i zabiła około 30% wszystkich żyjących na kontynencie.

 

W lipcu 1928 roku nad Orzegowem przeszła gwałtowna burza co spowodowało zerwanie wielu dachów.