Kalejdoskop wydarzeń 2023

 

Za nami 12  miesięcy 2023 roku. Prezentowany tu przegląd wydarzeń, które  miały miejsce w Orzegowie w minionym roku, oparty jest wyłącznie o materiały zamieszczone na orzegowskim portalu, stąd być może pewne  tematy warte poświęcenia większej uwagi  zostały tu pominięte.
Podsumowując ten miniony czas  z pewnością można stwierdzić, że to był kolejny dobry rok dla Orzegowa jeżeli chodzi o inwestycje. Z pewnością wydarzyło się więcej rzeczy pozytywnych wpływających na dalszą poprawę wizerunku naszej dzielnicy niż tych, które by ten wizerunek w jakiś szczególny sposób zepsuły

 

***************************************************************************************************************************

 

 ***

*Z początkiem roku Muzeum ,,Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie “wydało książkę orzegowianina Edwarda Jona ,,Tu sie wszystko zaczło”

 

 

 ***

 

Jak każe wieloletnia tradycja, rugbiści Nowy Rok powitali na boisku Burloch Areny. Poza naszymi Gryfami i Diablicami zagościło u nas wielu innych rugbistów z wszystkich klubów śląskich.

 

 

 

 

 ***

 

 

 Po wielu  latach  mieszkanie przy  ulicy K.A.Hlonda 36  znalazło właściciela.  Częściowo tylko  wyremontowany wcześniej budynek w końcu przestanie   razić swym wyglądem.

 

 

 

 

 ***

 

 

 

Angelika Mytkowska piąta w silnie obsadzonym  Grand Prix Francji!!!

 

***************************************************************************************************************************

 

 

 ***

2 lutego – IV Liceum Ogólnokształcące im. H.C. Hoovera w Rudzie Śląskiej – Orzegowie  uruchomiło wirtualną strzelnicę!  Inwestycja została zrealizowana w ramach programu Ministerstwa Obrony Narodowej „Strzelnica w powiecie 2022”. Koszt jej realizacji wyniósł ponad 222 tys. zł, z czego 80% pochodziło z dotacji ministerialnej.

 

 

 ***

Na Burloch Arenie do użytku oddano wielofunkcyjne boisko z nawierzchni poliuretanowej oraz urządzenia zabawowe dla starszych dzieci. Inwestycje powstały w ramach Budżetu Obywatelskiego.

 

 

zdj.z okresu letniego

 

 

 ***

Jakub Kamiński strzela swego pierwszego gola w Bundeslidze ! do tego udało mu się to w meczu z europejskim potentatem  – Bayernem Monachium

 

 ***

 

Przy ulicy Tomanka wyraźny postęp prac przy budowie domu mieszkalnego

 

 

 ***

12 lutego  w Domu Pomocy Społecznej ,,Senior”  swoje  101 urodziny świętowała Pani Adelajda Bista 

 

 

***

Za nami  kolejne Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Seniorów i Seniorek

Zawody odbyły się  w Pelplinie w województwie pomorskim.

Do Rudy Śląskiej trafiają dwa tytuły mistrzowskie za sprawą Dominiki Kulwickiej 55 kg i Natalii Strzałki 68 kg, srebrne medale przypadły w udziale Natalii Kubaty 62 kg i Patrycji Cuber 76 kg, brąz dla Pauliny Danisz 62 kg i startującego w kategorii “gigantów”125 kg. Jakuba Czerczaka.
Efektem tak medalodajnego występu było drugie miejsce w klasyfikacji klubowej seniorek.

 

 

 ***

Kompleks sportowy Burloch Arena w Orzegowie będzie nosił imię śp. Grażyny Dziedzic! Taką decyzję podjęli rudzcy radni podczas  sesji Rady Miasta

 

 

 

***************************************************************************************************************************

 

W budynku dawnego urzędu telekomunikacji przy ul Orzegowskiej trwają prace adaptacyjne, przystosowujące obiekt do pełnienia funkcji Ośrodka Rehabilitacji. Ośrodek ten przejmie Poradnia Zdrowia ,,Szpakmed” 

 

 

***

Od 8 marca  zmodernizowany w ostatnich latach obiekt sportowy Burloch Arena będzie nosił imię Grażyny Dziedzic. Tego dnia w obecności władz miejskich, wielu zaproszonych gości,organizacji i mieszkańców miasta odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej postać zmarłej w ubiegłym roku pani prezydent Rudy Śląskiej  Grażyny Dziedzic

 

 

 

***

W piątek Fernando Santos ogłosił swoje pierwsze powołania na mecze reprezentacji Polski z Czechami i Albanią. W kadrze znalazł się Jakub Kamiński.

 

 

***

Rugby 

W sobotę na Stadionie Burloch Areny odbyły się Polsko -Czesko-Słowackie  test mecze z udziałem Gryfów i Bajtli. Ich przeciwnikami były kluby Żiliny i Ołomuńca

Na Burloch Arenie  odbyła się w sobotę  kolejna runda Mistrzostw Polski Rugby 7 kobiet. Diablice Rugby Ruda Śląska zajęły w Ekstralidze czwarte miejsce.

 

 

***************************************************************************************************************************

 

Od 1 kwietnia funkcjonujący przez wiele lat  przy ulicy K.A.Hlonda  40 sklep ,,Rumcajs” zmienił lokalizację przenosząc się do lokalu obok ,w którym wcześniej była cukiernia.

 

 

 

 

 

***

Znany przez wiele lat pod nazwą ,,Drewutnia ” bar znajdujący się u zbiegu ulic Bytomskiej i Podlas   ma nowego  właściciela.
Zmieniło się nieco wnętrze lokalu, a przede wszystkim zmieniła się jego nazwa. W tej chwili jest to PUB VALHALLA

 

 

***

16 kwietnia na Burloch Arenie im. Grażyny Dziedzic miłośnicy zdrowego stylu życia już po raz 18. upamiętnią Jana Koniecznego, zmarłego w 2005 roku radnego Rudy Śląskiej.

 

***

W dniach 15-16.04.2023 w Lublinie odbyły się Mistrzostwa Polski Juniorek w zapasach kobiet.

Nasze dziewczęta zaprezentowały doskonałą formę:

Patrycja Cuber w kategorii wagowej do 72 kg, zwyciężyła wszystkie swoje pojedynki przed czasem, zdobywając przy tym 30 punktów technicznych!! nie tracąc ani jednego.

Zdominowała swoje rywalki i zdobyła swój pierwszy tytuł mistrzowski w tej grupie wiekowej.

Magdalena Smołka w kategorii wagowej do 76 kg, również pokazała się z bardzo dobrej strony i zdobyła brązowy medal.

 

 

***

W Mistrzostwach Europy seniorek udział wzięły Natalia Strzałka i Natalia Kubaty . Swój udział zaznaczyły wygrywając  swoje pierwsze pojedynki.

 

 

***

W ostatni dzień kwietnia do oddalonego o 700 km od Orzegowa  Wolfsburga udała się 24 osobowa  grupa orzegowian połączonych sił z Polski i Niemiec by  dopingować w meczu Bundesligi VFL Wolfsburg- Mainz grającego w barwach gospodarzy orzegowianina Jakuba Kamińskego. 

 

 

 

***

 22 kwietnia w wieku 79 lat zmarł
Marek Wacław Judycki – Zasłużony dla Miasta Ruda Śląska, odznaczony ,,Kamratem Rudzkim” członek Orzegowskiej Grupy Twórców Kultury,Mimo,że nie był związany z Orzegowem często uczestniczył w wielu wydarzeniach kulturalnych na terenie naszej dzielnicy.  

 

 

 

***************************************************************************************************************************

 

Wernisażem we wnętrzach ,,Stacji Biblioteka” w Chebziu rozpoczęła się wystawa Orzegowskiej Grupy ,,Czapla”

 

 

***

 W koncercie z okazji ,, Dnia Matki” w restauracji ,,Stara Wozownia ” wystąpili  dla nas znani i lubiani wykonawcy : Katarzyna Sroka, Marian Brzoza i Grzegorz Szromik. 

 

 

***

W niedzielę 21 maja  na   Burloch Arenie odbyła  się impreza plenerowa Kulanie Na Lufcie 6”, szósta edycja wydarzenia dla miłośników Brazylijskiego Jiu Jitsu. Organizatorami imprezy byli rudzkie kluby Nelson Club oraz Academia Gorila Ruda Śląska. Jak sami twierdzą, jest to największa plenerowa impreza BJJ w Polsce!

 

***

Kuba Czerczak z brązowym medalem Mistrzostw Polski Seniorów – Krotoszyn 2023.

 

***

 

W piątek, 26 maja 2023 roku w sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach odbyła się   XXVIII Wielka Gala Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach.

Wśród kilku kategorii wyróżnień  ,tradycyjnie jak co roku uhonorowana została jedna osoba niezwykle prestiżowym i zaszczytnym tytułem ,,Rzemieślnika Roku ”

Tytuł ten  otrzymała :

Małgorzata Kuś 

 

***


Zapaśniczki Slavii z medalami Mistrzostw Polski 

 Na XXXI Mistrzostwach Polski Seniorek w zapasach kobiet po raz kolejny nasze zapaśniczki potwierdziły swoją przynależność do ścisłej czołówki polskich zapasów kobiet.

W dniach 19-20 maja  na sieradzkich matach królowała Paulina Danisz, która w pięknym stylu zdobyła złoty medal !!!

 

Srebrne medale wywalczyły

-Natalia Kubaty

-Natalia Strzałka

-Patrycja Cuber

Medal brązowy zdobyła Angelika Mytkowska, a o medal otarła się debiutantkaMagdalena Smołka.

W klasyfikacji klubowej zajęliśmy 2 miejsce!!!

Mistrzostwa Polski  ZKS Slavia kończy na 4 miejscu w klasyfikacji generalnej

 

 

 

***************************************************************************************************************************

 

Jak co roku o tej porze na terenie Przedszkola Sióstr  Św.Elżbiety odbył się festyn z okazji Dnia Dziecka. Jak zawsze z bogatym programem, mnóstwem atrakcji i znakomita frekwencją.

 

 

***

Nasi chłopcy najlepsi w województwie w trójboju lekkoatletycznym!!! Areną zmagań młodych lekkoatletów był stadion im. Józefa Pawełczyka w Czeladzi. Do rywalizacji przystąpiło 15 drużyn szkolnych wyłonionych po eliminacjach w powiatach i rejonach. Nasi chłopcy, występujący w składzie: Bartek Poniszowski, Patryk Kleśta, Adam Beck, Tymek Koim i Rafał Theiner, zaprezentowali się doskonale. Nieźle biegali, bardzo dobrze skakali i rewelacyjne rzucali co w ostatecznym rozrachunku dało I miejsce w województwie.

Kolejny sukces naszych uczniów na zawodach wojewódzkich. Dziewczynki zajęły III m w czwórboju lekkoatletycznym. Drużyna składała się z 6 osób, były to: Maja Tkocz, Ania Bolik, Oliwia Nowak, Maja Erynkwajt, Ania Beck, Maja Kleśta

 

***

Trener piłkarskiej  reprezentacji Polski  Fernando Santos powołał kadrę na zbliżające się mecze z Niemcami i Mołdawią

16 czerwca w swoim 10 meczu reprezentacyjnym Jakub Kamiński wraz  z  żegnającym się z reprezentacją Jakubem Błaszczykowskim zagrał od pierwszej minuty w zwycięskim  meczu towarzyskim przeciwko Niemcom. 

 

 

***

15 lecie oddziału niemieckiego Towarzystwa Miłośników Orzegowa 

 W sobotę 3 czerwca w  niemieckim Leverkusen świętowano 15 -lecie tamtejszego oddziału TMO.

 

Podczas tego wydarzenia odbyło się symboliczne pokoleniowe  przekazanie pałeczki .Po 15 latach przewodzenia grupą niemieckiego oddziału TMO , Józef Schopa  swe dotychczasowe obowiązki  przekazał swemu młodszemu następcy Januszowi Nowarze.

***

   Na Burloch Arenie  odbyło się kilkudniowe zgrupowanie kadr młodzieżowych w rugby 7 

Do naszego miasta przybyły zawodniczki występujące w kategorii do lat 16 i 18, oraz zawodnicy do lat 18.

 

 

 

***

 

Sportowy rok szkolny 2022/2023 zakończony !!!

III m w województwie dla SP 6 w Turnieju Gier i Zabaw Ruchowych!!!

 

 

***

Ostatecznej likwidacji doczekała się pierwsza siedziba Towarzystwa Miłośników Orzegowa przy ul.Czapli . Od 2014 roku spotkania członków stowarzyszenia odbywają się w Galerii Czapla.

 

***

Pełniący posługę kapłańską w naszej parafii od 2020 roku ks.Adam Palion zostaje  przeniesiony do parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach

 

 

W miejsce ks. Adama Paliona do parafii przybywa ks.Patryk Dąbrowski

 

***

 

To historyczna chwila !  Wznowione zostają pochówki na starym cmentarzu !

Stary cmentarz orzegowski    po 66 latach  od ostatniego pochówku  stał się ponownie miejscem wiecznego spoczynku.

 

 

 

***

Ogromny sukces na rozgrywanych Mistrzostwach Europy w zapasach do lat 20 w hiszpańskim Santiago de Compostela odniosła nasza zapaśniczka Patrycja Cuber .

Reprezentująca Polskę  w wadze do 72 kg zapaśniczka ZKS Slavia po zaciętej i wyrównanej walce przegrała w finale minimalnie 1-2  z reprezentantką Ukrainy i zdobyła tytuł wicemistrzyni Europy!!!

 

 

 

***

Szkoła Podstawowa Nr 6 w Rudzie Śląskiej -Orzegowie została  sklasyfikowana na IV m wojewódzkich Igrzysk Dzieci o Puchar Śląskiego Kuratora Oświaty!!!

Aby w pełni pokazać skalę tego sukcesu, należy dodać, że w roku szkolnym 2022/2023 w województwie śląskim funkcjonowało 1242 szkoły podstawowe!

 

 

 

***************************************************************************************************************************

 

Piotr Duda, absolwent orzegowskiej ,,szóstki” obecnie lekkoatleta Pogoni Nowy Bytom    otrzymał powołanie na Mistrzostwa Europy Juniorów w lekkoatletyce. To efekt fantastycznego występu zawodnika podczas Mistrzostw Polski U18 w Chorzowie na dystansie 400 m. Młody zawodnik rudzkiego klubu nie dość, że wygrał, to jeszcze osiągnął rewelacyjny wynik: 48:02

 

 

***

Wprawdzie  Park Młodzieży i Planty Orzegowskie zostały w ramach projektu miejskiego ,,Trakt Rudzki” zrewitalizowane w ubiegłym roku , to efekty tych prac zaczęły być widoczne dopiero  na przestrzeni roku 2023. Zagospodarowano w sumie 6,2 ha przestrzeni parkowych

 

 

 

 

***

21 lipca 2023 r

Chodnik biegnący od ulicy Bytomskiej w kierunku ulicy Ziętka po 60 latach doczekał się gruntownego remontu. !!!

 

***

W Budżecie  Obywatelskim na przyszły rok w kategorii ;zadanie małe ,  w naszej dzielnicy zwycięską drogę przeszedł projekt polegający na poprawie estetyki Burloch Areny  w ramach którego przewidziana jest m.in. budowa i remont schodów , nasadzenie ozdobnej roślinności , uprządkowanie śmietników.

 

 

***

 

11 lipiec 2023

W  miniony weekend na Burloch Arenie odbył się finałowy turniej rugby 7 w ramach XXIX Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w sportach letnich, których gospodarzem jest województwo śląskie. Przez dwa dni gościliśmy na naszym obiekcie Burloch Arena  zdolnych, młodych rugbistów z całego kraju.

 

 

 

***************************************************************************************************************************

 

 

 

W miejscu zaniedbanego wcześniej przez wiele lat skweru przy ulicy K.A.Hlonda  powstała -wypożyczalnia samochodów

 

 

 

***

 

 Na terenie Centrum Inicjatyw Społecznych odbył się koncert na zakończenie wakacji.

 

***

Jeszcze na krótko przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego zawodnicy klasy 5c wrócili z czterodniowego pobytu w Toruniu, gdzie rywalizowali w dwuboju lekkoatletycznym.

W zawodach wzięło udział ponad 1000 dzieci z całej Polski.!
Patryk Kleśta
wygrał w dwuboju (600 m i rzut piłeczką palantową), a Paweł Duda uplasował się tuż za podium na czwartym miejscu (bieg na 600 m i skoku wzwyż).

 

 

 

 

 

***************************************************************************************************************************

 

 

Kolejne place zabaw powstały m.in na osiedlu Powstańców Śląskich ,a także dwa przy szkole podstawowej nr 6

 

***

  21 września 2023 roku podczas sesji Rady Miasta, Towarzystwo Miłośników Orzegowa zostało w sposób szczególny docenione i wyróżnione !

Kapituła Sejmiku Województwa Śląskiego przyznała naszej organizacji ZŁOTĄ ODZNAKĘ HONOROWĄ za Zasługi dla Województwa Śląskiego

 

 

***

20 września  w miejscu po znanym nam od wielu lat sklepie Rumcajs otwarto nowy obiekt handlowy  popularnej sieci ,,Żabka”

 

 

***

Przy ulicy K.A.Hlonda 33 powstaje salon kosmetyczny ,,Kopalnia Urody”

 

***

 

Natalia Strzałka z piątym miejscem Mistrzostw Świata !

Natalia Strzałka  zajęła 5 miejsce na Mistrzostwach Świata w zapasach w Belgradzie.Zapaśniczka ZKS Slavia występowała w kategorii 72 kg.

 

***

Mamy dwie mistrzynie Polski 

Podczas zapaśniczych mistrzostw Polski do lat 23  wielki sukces odniosły dwie nasze zapaśniczki .

Angelika Mytkowska w wadze do 57 kg
Paulina Danisz w wadze 68 kg

zostały MISTRZYNIAMI Polski

 

 

 

***

 

Mistrzostwa Polski Kobiet do lat 16!

Po ponad 4 letniej przerwie Diablice znów występują w Mistrzostwach Polski do lat 16!

Młode Diablice w swoim  debiucie zgarniają brąz na turnieju w Lublinie.

 

 

***************************************************************************************************************************

 

 

W wieku 21 lat Jakub  Kamiński zostaje powołany do reprezentacji Polski przez 5 trenera! co prawdopodobnie jest takim pierwszym przypadkiem w historii polskiej piłki reprezentacyjnej. 

Kuba  występując w 14 meczu w reprezentacji Polski  zrównał się z  innym orzegowianinem  Damianem Gorawskim .

 

***

 

Zuzanna Ptak, oraz Julia Palka ze złotymi medalami II Pucharu Polski Kadetek.

Startujące pierwszy raz w tej grupie wiekowej, przebojem wdarły się na ogólnopolskie maty!!!!

 

***

Diablice

 

Zakończyły się Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików i Młodziczek ! Zajęliśmy pierwsze miejsca w klasyfikacji klubowej

 

4 wygrane Diablic na turnieju w Warszawie dał naszym rugbistkom I miejsce w 1 lidze .Nasze dziewczyny wracają ze stolicy ze złotymi  medalami i wywalczonym udziałem gry w turnieju Ekstraligi

 

 

 

***

Tak prezentuje się sztandar Towarzystwa Miłośników Orzegowa. 

 

1 listopada  w Dniu Wszystkich Świętych  podczas mszy świętej  odprawionej w intencji Towarzystwa Miłośników Orzegowa  sztandar został poświęcony przez naszego proboszcza ks.Ryszarda Nowaka.

 

***************************************************************************************************************************

 

Wygrywamy mecz z Rugby Kobiet KS Budowlani Łódź i zostajemy w Ekstralidze!!!

 

 

***

 

Mamy najlepsze młodziczki w Polsce!!!

ZKS Slavia Ruda Śląska wygrał klasyfikacje klubową XII Mistrzostw Polski Młodziczek w zapasach kobiet Anno Domini 2023!

Tegoroczna edycja Mistrzostw Polski Młodziczek rozegrana została w  Pelplinie.

***

 

 

Maciek Sadowik Wicemistrzem Polski Młodzików w zapasach !!!

 

 

***

 

Z Krakowa nadeszła  smutna wiadomość. W środę 15   listopada w wieku 73 lat  zmarł Orzegowianin Marian Wagner.

Prof.dr hab.inż. Marian Wagner przez wiele lat był związany pracą w Wydziale Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska -Katedry Geologii Akademio-Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

23 lutego w 2016 roku został mianowany tytułem profesora zwyczajnego

 

 

***

Konsultacje z mieszkańcami dzielnic naszego miasta są pierwszym etapem Programu Renowacji Podwórek, wcześniej już realizowanego na terenie Rudy Śląskiej m.in. u nas na terenie podwórka zlokalizowanego między ulicami Bytomską , Grunwaldzką i K.A.Hlonda

Tym razem przedstawiono propozycję  dotyczącą zagospodarowania terenu w okolicy starego cmentarza parafialnego. W najbliższym czasie opracowany zostanie już szczegółowy projekt tego przedsięwzięcia, następnie miasto musi pozyskać zabezpieczone na ten program fundusze.

Jest to program obejmujący całe miasto, stąd m.in. na chwilę obecną nie jest znany termin realizacji inwestycji dla poszczególnych dzielnic.

 

 

 

 

***

Orzegowska Grupa Twórców Kultury na Rudzkiej Jesieni

Członkowie Orzegowskiej Grupy Twórców Kultury znów mieli okazję nie tylko spotkać się we własnym gronie, ale też  zabłysnąć  podczas 53.Rudzkiej Jesieni Kulturalnej .Tym razem do Konkursu  Plastyki Nieprofesjonalnej przystąpili  Bernadetta Riedel, Jerzy Gajewski i Jerzy Kasperek.W sposób szczególny został wyróżniony Jerzy Gajewski , który zdobył I nagrodę w kategorii Rzeźba i II nagrodę w kategorii Malarstwo.

 

***

 

Najmłodsza w Orzegowie szkoła podstawowa nr 6 im. Marii Skłodowskiej Curie w czwartek 23 listopada obchodziła swoje 35 urodziny.

 

 

***

 

Był w tym miejscu ponad 70 lat .W ostatnich dniach listopada likwidacji uległ wiadukt przy ulicy Bytomskiej. Przez kilkadziesiąt lat przebiegał tamtędy szlak kolejowy , którym pociągi dostarczały piasek do kopalni ,,Karol” wykorzystany do wypełniania pustek poeksploatacyjnych .

 

 

 

***************************************************************************************************************************

 

W pierwszych dniach grudnia  już po raz 10-ty odbyło się organizowane co roku przez Towarzystwo Miłośników Orzegowa Spotkanie Karolowców.Tym razem pracownicy nieistniejącej już ponad pół wieku kopalni ,,Karol” spotkali się w klimatycznym wnętrzu  galerii Czapla

 

 

 

 

***

 

Nowopowstały budynek mieszkalny przy ulicy Tomanka wchodzi w ostatni etap prac związanych z wykończeniem mieszkań.Równocześnie trwa termoizolacja budynku. W w ciągu najbliższych miesięcy do użytku zostanie oddanych 44 mieszkań

 

***

Coraz bliżej przekazania do użytku jest nowy ośrodek zdrowia przy ulicy Orzegowskiej. Trwają ostatnie prace wewnątrz budynku.Wkrótce  zakończone zostaną prace na zewnątrz.Obiekt należący do Poradni zdrowia Szpakmed  będzie spełniał funkcję ośrodka rehabilitacji 

 

 

 

***

28 grudnia podczas ostatniego w tym roku spotkania członków Towarzystwa Miłośników Orzegowa kapituła stowarzyszenia przyznała kolejne statuetki ,,Ambasadora Orzegowa”
Przyznawane od 2017  roku wyróżnienie to ustanowiona przez TMO  szczególna forma uhonorowania i docenienia osób, które zasłużyły sobie na zaszczytny tytuł ,,Ambasadora Orzegowa “poprzez wachlarz skutecznych postaw i działań  na rzecz naszej dzielnicy .

W tym roku  statuetki Ambasadora Orzegowa z rąk prezesa TMO Iwony Skrzypczyk -Sikory oraz wiceprezesa Czesława Kusia otrzymali: Ludmiła Domżalska , Agnieszka Płaszczyk ,Jan Bochon oraz prezydent  Miasta Michał Pierończyk.

 

Oby nadchodzący 2024 rok nie był gorszy od tego minionego, a wierzyć należy, że będzie jeszcze lepszy. Tego sobie wszyscy  życzmy !!!