Miniony 2022 rok obfitował w wyjątkowe bogactwo wydarzeń  dotyczących naszej dzielnicy. Poniżej miesiąc po miesiącu powróćmy jeszcze raz do tego co  działo się w Orzegowie na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy. Podsumowanie to oparte jest głównie o materiały jakie były zamieszczone na orzegowskim portalu, stąd wielce prawdopodobne,że   pominięte zostaną inne, być może równie godne uwagi wydarzenia.

 

STYCZEŃ

Początek stycznia to  zwykle okres w którym w wielu dziedzinach życia dokonuje się  podsumowań minionego roku.Dzieje się tak   zarówno w odniesieniu do  własnych osobistych wydarzeń ,jak  też dotyczy to  szerszego środowiska. Z różnego rodzaju podsumowaniami ,rankingami czy plebiscytami spotykamy się w przestrzeni medialnej .
Zanim nieco ekspresowo i pobieżnie   powrócimy do tego wszystkiego co miało miejsce w naszej dzielnicy ,bądź było z nią związane , już na dobry  początek, miły orzegowski akcent , który tak naprawdę  stanie się pewnym  motywem przewodnim całego okresu minionych 12 miesięcy.

**********************************************************************

Z początkiem roku cała Polska dowiaduje się ,że nasz orzegowski 19 latek Jakub Kamiński zostaje uznany LIGOWCEM ROKU- w najbardziej prestiżowym  tego rodzaju plebiscycie  organizowanym przez tygodnik ,,Piłka Nożna”. W tym samym czasie nasz młodziutki piłkarz  osiągnął rekordową wartość na rynku transferowym i w tamtej chwili stał się   najwyżej wycenionym piłkarzem w polskiej ekstraklasie ! Suma 10 mln euro  jaką podano w dniu 31 grudnia 2021 roku na  najbardziej wiarygodnym i uznanym  piłkarskim serwisie statystycznym Transfermarkt  -robi wrażenie.

 

**********************************************************************

Początek roku to wiele obiecujących zapowiedzi  dotyczących inwestycji jakie wkrótce miały zostać rozpoczęte  na terenie Orzegowa.Zawsze w takim momencie  zachodzi pytanie, czy uda się je wszystkie zrealizować, czy na niektórych  zapowiedziach się tylko skończy .

Najczęściej też zawsze po drodze trafiają się inwestycje nie zapowiadane wcześniej .Taki dokładnie spis zamierzeń na 2022 rok podawałem na orzegowskim portalu z początkiem ubiegłego roku.Gdy im się przyjrzeć ,dziś można potwierdzić ,że większość z nich jest albo już zrealizowana, albo jest w trakcie realizacji ,bądź też jest u progu ich rozpoczęcia.

 

* Rozwój  budownictwa mieszkaniowego  – zapowiadana na  2022 rok  budowa mieszkań przy ul.Tomanka
* W bliżej nieokreślonej perspektywie czasowej zabudowa mieszkaniowa terenów  w miejscu dawnego kąpieliska i obszaru pokopalnianego biegnącego od.ul.Ziętka w kierunku  do ul.Bytomskiej
*Realizacja zwycięskich projektów Budżetu Obywatelskiego zlokalizowanych na Burloch Arenie
*Rewitalizacja Plant Orzegowskich w ramach projektu  rozwoju zielonych przestrzeni miasta funkcjonującego pod nazwą  Trakt Rudzki
*Wznowienie pochówków na starym cmentarzu
* Rozbudowa bazy transportu autobusowego – inwestycja rozpoczęta wcześniej
*Otwarcie punktu kosmetyki samochodowej
*Otwarcie nowej cukierni
* Rozbudowa trasy N-S  Obwodnica Rudy , Orzegowa i Goduli

* Trasa kolejowa ze stacją w Orzegowie

*Termoiozolacja  budynku przy ul.Orzegowskiej 62  gdzie przewiduje się m.in.docieplenie , wymianę stolarki okiennej , podłączenie do sieci ciepłowniczej Węglokoks,

*W wyniku przetargu, termoizolacji, a co za tym idzie nowej elewacji  doczeka się budynek przy ulicy Gliwickiej 10

 

 

LUTY

*Huragan Nadia jaki przeszedł nad Polską na początku lutego   nie ominął  Orzegowa ,  łamiąc gałęzie  i powalając w niektórych miejscach drzewa.Ucierpiały orzegowskie cmentarze i parki.

 

Skutki huraganu na starym cmentarzu orzegowskim , to kilka powalonych drzew , a w konsekwencji tego  zniszczone nagrobki

 

**********************************************************************

* Podczas prac remontowych budynku przy ulicy Gliwickiej 10 na strychu natrafiono na pocisk artyleryjski kalibru 75 mm-   z czasów II wojny światowej.

 

 

Z miejsca zdarzenia  ewakuowano 52 osoby, w tym mieszkańców kamienicy i okolic, podopiecznych Domu Pomocy Społecznej oraz pracowników wykonujących termomodernizację. Pocisk został zabrany i wywieziony przez ekipę saperów na poligon wojskowy gdzie został zdetonowany.

 

**********************************************************************

*12 lutego  w Domu Pomocy Społecznej ,,Senior” jubileusz swoich 100 urodzin świętowała Pani Adelajda Bista

 

**********************************************************************

*Zapada decyzja odnośnie budowy nowej strażnicy, w związku z czym inny charakter będzie miała jednostka znajdująca się w Orzegowie

 Komenda Miejska PSP w Rudzie Śląskiej pozyskała grunt pod budowę strażnicy. Znajduje się on w centrum Rudy Śląskiej
przy ulicy Piotra Niedurnego, a jego łączna powierzchnia to 1,2743 ha. Wielkość działki i jej usytuowanie pozwoli na zastąpienie obecnie
funkcjonujących dwóch Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych (JRG nr 1 i JRG nr 2) w jedną.

 

 

Obiekt położony w Orzegowie pozostanie w tym  samym miejscu ,ale będzie  przekształcony w Ochotniczą Straż Pożarną.

 

**********************************************************************

* Po tym jak w 2015 roku potężny fragment muru oporowego znajdującego się w okolicy tunelu przy ulicy Bytomskiej runął na ulicę ,na zagrożonym odcinku konieczna była jego rozbiórka.

W lutym 2022 roku zaistniało zagrożenie zawalenia się muru na pozostałym odcinku , w związku z czym ostatecznie mur  na całej długości  został rozebrany .

 

 

 

 

.

MARZEC

 

*Wraz z rozpoczęciem wojny na Ukrainie, w naszym kraju rozpoczęto  szeroko zakrojoną pomoc dla uchodźców wojennych z tego kraju. Opiekę i dach nad głową uzyskało kilka rodzin ukraińskich również w Orzegowie.

 

*Po dłuższej przerwie spowodowanej obostrzeniami związanymi z Covidem ,powoli zaczął ożywiać się orzegowski CIS . 8 marca w Galerii ,,Czapla”   odbył się zorganizowany przez Centrum Inicjatyw Społecznych koncert pod nazwą ,,Gramy dla ukraińskich kobiet ”Koncert  ten połączono ze zbiórką artykułów dla uchodźców z Ukrainy. Gości bawił tego wieczoru Marian Brzoza wraz z Bogumiłą Piechurą

**********************************************************************

*Wychowanek RTH Zryw Ruda Śląska Igor Augustyniak wraz ze swą klubową drużyną  Comarch Cracovia zdobył Puchar Kontynentalny!!! W rozgrywanym w Aalborgu turnieju finałowym w piątek klub z Krakowa  pokonał mistrza Kazachstanu Saryarkę Karaganda 2:1, a w następnym  spotkaniu wygrał z miejscowymi Pirates 4:0

Zdobycie Pucharu Kontynentalnego to jeden z największych sukcesów w historii polskiego klubowego hokeja.

W tym roku Igor Augustyniak zmienił barwy klubowe zasilając swój macierzysty klub  Polonię Bytom ,gdzie po przejściu z RTH Zryw rozpoczynał swoją karierę w najwyższych klasach rozgrywkowych.

Igor Augustyniak (pierwszy z lewej)

 

**********************************************************************

 

*W wieku 69 lat, po ciężkiej chorobie   zmarł  Wojciech Zamorski, znany dziennikarz muzyczny, przez wiele lat związany z Telewizją Polską, Radiem Katowice, a także radiową Trójką, gdzie był m.in jednym z prowadzących legendarną Listę Przebojów Programu Trzeciego. Msza Św.Żałobna odprawiona została w kościele  Michała Archanioła w Orzegowie.Tu w Orzegowie spędził większość życia  .Pochowany został w rodzinnym Bytomiu 

 

 

 

 

KWIECIEŃ

 

Natalia Strzałka i Natalia Kubaty, brązowymi medalistkami mistrzostw Europy w zapasach  !!!

Budapeszt po raz kolejny okazał się wyjątkowym miejscem dla ZKS Slavia. W latach 1996 i 2000 tytuł mistrza Starego Kontynentu zdobył prezes klubu Marek Garmulewicz.

Ten sukces jest co warto tu podkreślić  największym osiągnięciem sportowym sportowców wywodzących się z Orzegowa .W bogatym dorobku  sportu orzegowskiego znajduje się wiele medali z mistrzostw kraju , w tym tytułów mistrza Polski, natomiast do tej pory nigdy nie udało się orzegowianom sięgnąć po medal mistrzostw Europy w kategorii seniorów.

 

 

Brązowe medalistki ME seniorów w zapasach Natalie Strzałka i Kubaty

 

**********************************************************************

*W  kwietniu  w Nowym Targu odbyła się VIII edycja  Turnieju Czerkawski Cup .Impreza ta to jeden z projektów realizowanych przez powstałe z inicjatywy Mariusza Czerkawskiego Stowarzyszenie Sport 7. Odbywa się cyklicznie od  2015 roku .Udział w tym  najważniejszym w kraju turnieju minihokeja dla najmłodszych adeptów tej dyscypliny  zwykle gromadzi  wiele drużyn z najsilniejszych krajowych klubów hokeja.

Tegorocznym zwycięzcą turnieju została drużyna KS Katowice Naprzód Janów w barwach którego co warto w tym miejscu z przyjemnością zaznaczyć wystąpiło 2  uczniów szkoły podstawowej nr 6 w Orzegowie ! Patryk Klesta  i Rafał Theiner tu na naszym lodowisku stawiało pierwsze kroki na lodzie.

 

**********************************************************************

* Na liście   projektów kolejowych, które otrzymają dofinansowanie w ramach projektu Kolej+ znalazły się dwie linie przebiegające przez nasze miasto . Są to: Ruda Śląska Chebzie – Bytom oraz Gliwice – Kochłowice – Katowice. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami na linii Bytom- Chebzie miałaby ponownie po kilkudziesięciu latach funkcjonować stacja Orzegów

 

 

**********************************************************************

 

*,,Życie wokół nas” to tytuł kolejnej już wystawa prac Otrzegowskiej Grupy Twórców Kultury  , jaka miała miejsce w naszej galerii.

Wernisaż wystawy odbył się się 27 kwietnia

 


* Orzegowska Grupa Twórców Kultury

 

**********************************************************************

*Na dobre uaktywnia się Centrum Inicjatyw Społecznych, gdzie odbywają się kolejne wystawy, koncerty,spotkania Towarzystwa Miłośników Orzegowa ,sekcji szachowej .Panie korzystają z bogatej oferty zajęć fitness.

Grzegorz Szromik i Marian Brzoza podczas wiosennego koncertu w galerii Czapla

**********************************************************************

* W poniedziałek wielkanocny na osiedlu Powstańców Śląskich otwarto nową lodziarnię

**********************************************************************

*Sezon startowy 2022 rozpoczął się na dobre Mistrzostwami Polski Juniorek i Młodzieżowymi Mistrzostwami Polski w zapasach kobiet w Pelplinie.
Łupem naszych zawodniczek padły dwa tytuły mistrzowskie: Paulina Danisz 62 kg U-23 i Patrycja Słomska 68 kg U-20, srebro dla Patrycji Cuber 76 kg U-20, brąz dla Angeliki Mytkowskiej 57 kg U-23 i Magdy Smołki 68 kg U-20.

**********************************************************************

 *Nasze diablice plasują się na  2. miejscu I LigiRugby7 , tym samym uzyskując  awans do najwyższego poziomu rozgrywek

 

MAJ

 

 

 

2 maja w Orzegowie odbyła się uroczystość upamiętniająca powstańców śląskich pochodzących z tej dzielnicy. Obchody rozpoczęły się mszą świętą w intencji orzegowian w kościele św. Michała Archanioła. Następnie złożone zostały wieńce przy herbie Rzeczypospolitej Polskiej oraz odbył się apel poległych oddający hołd Powstańcom Śląskim wraz z odczytaniem nazwisk osób, które zginęły w Powstaniach Śląskich.

 

**********************************************************************

*Swe oblicze zmienił budynek przy ulicy Gliwickiej 10

Zakończono termoizolację budynku przy ulicy Gliwickiej 10 .Prace dotyczyły :
– ocieplenia ścian zewnętrznych wraz z cokołem
– ocieplenia stropu pod nieogrzewanym poddaszem
– zdemontowania i odtworzenia obróbek blacharskich
– przełożenia linii elektroenergetycznej
– odtworzenia instalacji odgromowej
– wymiany stolarki okiennej w lokalach mieszkalnych i na klatce schodowej oraz wymiany drzwi
wejściowych do klatek schodowych
– oświetlenia wejścia do budynku
– remontu klatki schodowej, remontu schodów
– remontu wejść do budynku wraz z wymianą daszków
– wymiany wywiewek kanalizacyjnych
– remontu kominów

 

**********************************************************************

 

*Po dwóch latach fontanna na orzegowskim rynku znów wystrzeliła w górę ! Długo trzeba było czekać na ten moment, najpierw sytuacja z pandemią spowodowała, że  na jakiś  bliżej  nieokreślony czas  fontannę unieruchomiono, a potem w dodatku  zgłoszono,że konstrukcja podtrzymująca betonowe płyty nad kanałem, w którym znajduje się instalacja wodna nie wytrzymuje ciężaru tych płyt.

 

**********************************************************************

*Kuba Czerczak obronił tytuł Mistrza Polski Juniorów w zapasach !!!
Kuba wywalczył złoty medal Mistrzostw Polski Juniorów w zapasach w stylu wolnym po raz drugi z rzędu.
Tegoroczne mistrzostwa odbyły się w Siedlcach, a nasz zawodnik nie miał sobie równych w kategorii do 125 kg.
*
**********************************************************************
*Rugbistka Klaudia Starowicz powołana na zgrupowanie Reprezentacji Narodowej w Rugby Kobiet u 18 !
*
*
**********************************************************************
*
*Tylko rok potrwała przerwa w występach AZS UŚ Katowice w STATSCORE Futsal Ekstraklasie. Po wygranych 6:0 i 3:0 w barażach z We-Metem Kamienica Królewska katowiczanie powracają do elity.

Dla przypomnienia, jednym z fiarów tej drużyny jest nasz Robert Gładczak

*

**********************************************************************

 Kuba Kamiński wraz ze swym zespołem  Lechem Poznań zdobywa na stulecie swego klubu  –Mistrzostwo Polski

Tuż po zakończeniu sezonu podczas Gali Ekstraklasy Kuba Kamiński zgarnął kolejny laur , tytuł najlepszego młodzieżowca Ekstraklasy  sezonu 2021/2022

 

 

 

**********************************************************************

 

*Zaprzyjaźnione rudzkie kluby Nelson Club oraz Academia Gorila Ruda Śląska zorganizowały na obiektach Burloch Areny   czwartą edycję największej plenerowej imprezy BJJ w kraju.   Ideą imprezy jest propagowanie  tego  wywodzącego  się z ju-jitsu, zapasów i judo sportu walki.

 

 

**********************************************************************

 

16 maja na odbywanych w Stambule  MŚ w boksie pochodząca z naszego miasta , reprezentantka GUKS  Carbo Lidia Fidura odniosła życiowy sukces zdobywając dla barw Polski brązowy medal.Lidia Fidura jest absolwentką IV LO w Orzegowie ,Tu w 2009 roku zdawała maturę.

 

Lidia Fidura

*

**********************************************************************

 

Doskonale spisały się rudzkie diablice w finałowym turnieju Mistrzostw Polski Rugby 7 w Gdańsku ! Nasze panie zajęły bezapelacyjne 1 miejsce pokonując wszystkie swoje rywalki

I liga zdobyta!

**********************************************************************

Nasza najmłodsza Diablica, grająca w tym sezonie w barwach Rugby Club Częstochowa – Laura Borowska, powołana na konsultacje Reprezentacji Narodowej u 16 w rugby7!

 

 

 

CZERWIEC

 

16 czerwca z głębokim  smutkiem i żalem przyjęliśmy informację o śmierci  Grażyny Dziedzic – prezydent miasta Ruda Śląska .W okresie swego 12 letniego urzędowania dołożyła wielu starań ku poprawie wizerunku Orzegowa .W tym czasie  w naszej dzielnicy przeprowadzono wiele pożytecznych i znaczących inwestycji.

 

 

**********************************************************************

 

Rozpoczęto przygotowanie  terenów w okolicy dawnego kąpieliska i sąsiadującego  z nim terenu należącego kiedyś do kopalni, pod plac budowy 17 bloków mieszkalnych .

 

**********************************************************************

*Cieszy gdy trud ,zaangażowanie i  wieloletni wkład w rozwój firmy  przekłada się na  jej markę. Z ogromną satysfakcją odebraliśmy informację, która tylko potwierdza jak znaczącą pozycję na rynku przetwórstwa mięsnego i to już nie tylko w  naszym regionie ale w całym kraju posiada  Zakład Przetwórstwa Mięsnego ,,Kuś”

 

Puchar Wiceprezesa Rady Ministrów ,Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi ,Henryka Kowalczyka dla Zakładu Przetwórstwa Mięsnego ,,Kuś” Sp.K w Rudzie Śląskiej

za zwycięstwo w 53 Konkursie ,

,,Produkty najwyższej jakości w przemyśle mięsnym ″

 

 

 

**********************************************************************

 

Po długim okresie zastoju spowodowanego pandemią ,  wszystko wraca do normy, dzielnica odzyskuje swój rytm,

W ostatnią sobotę maja jak przez wiele przed pandemicznych lat swój festyn rodzinny  miały dzieci z przedszkola sióstr św.Elżbiety.Jak zwykle świetnie zorganizowany z cudownymi występami przedszkolaków  oklaskiwanymi  przez ich rodziców i zaproszonych gości.
Zarówno ci najmłodsi jak i uczniowie naszych szkół podstawowych wkrótce potem  1 czerwca mieli swój   Dzień Dziecka. Święto to  obchodzili  na różne sposoby zarówno w swoich placówkach jak i na stadionie uczestnicząc w różnych zabawach i zawodach sportowych .W przypadku szk.podst.nr 6 na obiekcie Burloch Areny urządzono swoje igrzyska sportowe ,rozpoczynając je od efektownej defilady  po torze wokół boiska wcielając się w reprezentacje różnych państw.
Na dobre ożywiło się Centrum Inicjatyw Społecznych .Panie powróciły do cyklicznych zajęć , w których mają możliwość zadbać o swoją aktywność fizyczną.
W poniedziałki odbywają się zajęcia plastyczne dla dzieci prowadzone m.in przez jednego z członków Orzegowskiej Gupy Twórców Kultury ,stowarzyszenia , które ostatnio najpierw wystawiło w galerii Czapla swoje prace plastyczne, a w tym samym miesiącu  część członków grupy wraz z zaproszonymi gośćmi zorganizowała i brała udział w wieczorze  literacko poetyckim pod hasłem ,,Mam cały świat”

Spotykają się członkowie Towarzystwa Miłośników Orzegowa ,swoje zajęcia ma klub szachowy DORS.

W tym czasiee  dwukrotnie swych gości muzycznie  zabawiali najpierw w dniu Matki ,Agnieszka Batteli a w piątek 3 czerwca w ogrodzie przed Cisem Marian Brzoza wraz Bogusławą Piechurą .

Tego samego dnia na Burloch Arenie odbył się Wielki Finał Szkolnej Ligi Rugby województwa śląskiego .

**********************************************************************

*Na początku czerwca Jakub Kamiński w meczu Ligi Narodów z Walią zdobywa swoją pierwszą bramkę w reprezentacji Polski

*

**********************************************************************

*

*Worek medali zapaśników ZKS 

Worek medali przywieźli ze sobą   zapaśnicy ZKS Slavia z Mistrzostw Polski  w Bydgoszczy.Rewelacyjnie zwłaszcza spisały się tym razem nasze panie , które zdobyły :

 1m.   Natalia Strzałka w kat..72 kg

1m.     Natalia Kubaty w kat.62 kg

1m.     Paulina Danisz  w kat 65 kg

 

2m.  Dominika Kulwicka  w kat. 55 kg

2 m.  Patrycja Słomska  w kat.  72 kg

 

3m.  Angelika Mytkowska w kat.57 kg

3m.  Patrycja Cuber w kat.76 kg.

 

Imponujący dorobek  3 złote , 2 srebrne i 2 brązowe medale zapewniły naszym zapaśniczkom  2 miejsce w klasyfikacji klubowej .

 

 

**********************************************************************

 

Do publicznej wiadomości podaje się informację o powstaniu nowego osiedla w Orzegowie.Deweloper w tym przypadku zachęcająco namawia do zamieszkania w tym miejscu

,,W spokojnej i urokliwej dzielnicy Orzegów zrealizowane zostaną Apartamenty Ziętka. Inwestor HRE Investments, wybierając miejsce na swój najnowszy projekt, postawił na bliskość z naturą.”

Na dużej działce przy ul. Generała Jerzego Ziętka, w sąsiedztwie terenów zielonych – Doliny Bytomki  wybudowany będzie docelowo kompleks 536 mieszkań (1. etap 160) z przewagą lokali 2-3 pokojowych. Znajdą się też kawalerki – 25 mkw. i 4-pokojowe apartamenty o powierzchni 63 mkw.

 

**********************************************************************

 

*W dwóch orzegowskich parkach rozpoczęto prace  rewitalizacyjne związane z  miejskim projektem ,,Trakt Rudzki”

W przypadku obu lokalizacji najbardziej widoczne będą nowe  nasadzenia. Łącznie będzie to blisko 90 tys. różnego rodzaju roślin. Przy okazji odnowionych zostanie część alejek, pojawią się nowe ławki oraz oświetlenie. Całkowity koszt tego przedsięwzięcia wyniesie ok. 2,6 mln zł. Zadanie to jest ostatnią częścią realizacji Traktu Rudzkiego, którego poszczególne etapy powstawały w mieście od 2018 r. Na ten cel pozyskano ponad 8 mln zł ze środków unijnych.

 

**********************************************************************

 

 

*Przy ulicy Tomanka przygotowano plac budowy .Wkrótce rozpocznie się tu budowa domu mieszkalnego.

W wielorodzinnym budynku TBS ma  przy ul. Piotra Tomanka mają się  znajdować 44 mieszkania,

 

 

Wizualizacja nowego budynku przy ulicy Tomanka (mieszkania do użytku mają być oddane z początkiem 2023 roku)

**********************************************************************

 

We wstydliwym dotychczas miejscu opuszczonej i mocno zaniedbanej części parteru budynku przy ul.Grunwaldzkiej , dokonano gruntownego remontu ,zmieniając korzystnie wygląd tego miejsca.Zostaje tu otwarty  punkt kosmetyki samochodowej

 

 

**********************************************************************

 

Od 100 lat Orzegów należy do Polski

100 lat temu ,26 czerwca do Orzegowa wkroczyło Wojsko Polskie .W ten sposób decyzją Ligi Narodów doszło do objęcia przyznanej Polsce  części Górnego Śląska.

 

 

**********************************************************************

 

*Po wielu latach oberża,, Przy kominku ” ulega  likwidacji

**********************************************************************

* 26 czerwca na Burloch Arenie odbył się II Festiwal rolkowy
W wydarzeniu tym odbyły się m.in
 warsztaty freestyle slalom na rolkach,
 nauka podstaw jazdy i hamowania na rolkach,
 pokazy freestyle slalomu i technik hamowania zwanych “slide”,
 zawody w przejeździe pod tyczką,
*
*

LIPIEC

W 2021 roku zapadła decyzja o częściowym wznowieniu pochówków na wydzielonej części starego cmentarza parafialnego . W związku z tym  trwają prace przygotowujące miejsca dla zmarłych .Będą to zarówno kolumbaria i groby ziemne na urny ,a także piwnice grobowcowe na trumny.

 

 

**********************************************************************

Na terenie całej dzielnicy wykonuje się szereg prac poprawiający wygląd budynków i  stan infrastruktury w wielu miejscach  Orzegowa .Wiele budynków podłączono do sieci ciepłowniczej.

Na ulicy Warszawskiej i części Królowej Jadwigi dokonano naprawy elewacji

Naprawiono nawierzchnię na kilku odcinkach dróg .M.in na okrytym złą sławą odcinku ul.Ziętka ,do którego  przez wiele lat nie przyznawał się żaden właściciel. Znajdująca się w katastrofalnym stanie droga doczekała się w końcu nowej nawierzchni po tym jak przejęło ją Miasto.

Sukcesywnie docieplane są kolejne budynki należące do Rudzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej

Gruntownemu remontowi poddane zostały schody prowadzące na obiekt Burloch -Areny

*

SIERPIEŃ

Coraz bardziej widoczne są efekty prac przy budynku wznoszonym przy ul.Tomanka

 

**********************************************************************

Na ogrodzeniu okalającym plac budowy apartamentowców przy ul.Ziętka rozwieszono wielkoformatowe banery z wizualizacją przyszłego osiedla wraz z ofertą skierowaną do nabywców mieszkań .
W minionym roku nie rozpoczęto jednak na razie  w tym  miejscu żadnych prac budowlanych.
*
*
**********************************************************************
*
*

*
Na terenie byłej koksowni przy nieutwardzonym odcinku ul.Emili Plater   powiększono powierzchnię istniejącej tam już od dłuższego czasu bazy transportowej.Bazę  zmodernizowano i wyposażono w dodatkową infrastrukturę.
*

WRZESIEŃ
*

W tym roku swoje 15 lecie obchodziło Towarzystwo Miłośników Orzegowa.Impreza galowa podsumowująca ten okres działalności odbyła się w restauracji ,,Stara Drukarnia” Podczas uroczystości wręczono po raz kolejny statuetki,,Ambasadora Orzegowa” zasłużonym dla tej dzielnicy osobom związanym z tą organizacją.Część wydarzenia uświetniono   mini koncertem  grupy reprezentującej Zespół  Akordeonistów im.Edwarda Huloka obchodzącego w tym roku jubileusz 75 lecia istnienia.

*
Jak co roku we wrześniu Towarzystwo Miłośników Orzegowa wydało kolejny Kalendarz Orzegowski, zawierający  fotografie najczęściej z dawnej przeszłości Orzegowa.
*
Tym razem dodatkowo wydano  komplety 10 kolorowych widokówek z dawnego Orzegowa  ,  ilustrujące  najczęściej kultowe obiekty , których w większości dziś już nie ma.
*
*
**********************************************************************
*
*
*
W budynku dawnej centrali telefonicznej znajdującej się przy  rogu ulic Orzegowskiej i K.A.Hlonda ma powstać przychodnia lekarska ,,Szpakmedu “Trwają prace adaptacyjne budynku.
*
*
*
**********************************************************************
*
*
 Na Burlochu zakończono realizację tzw.projektu małego Budżetu Obywatelskiego
 Pumptrack –to specjalnie przygotowany niewielki tor  zbudowany z szybkich zakrętów i muld. Wyrabia u użytkowników refleks, zmysł równowagi oraz kondycję. Tor  ma kształt zamkniętej pętli, a liczne muldy powodują, że jazda na rowerze nie wymaga pedałowania.Od samego początku obiekt cieszy się dużym powodzeniem.
*
**********************************************************************
*
*
 Po dwuetapowych wyborach w dniu  25 września zdobywając  większość głosów mieszkańców naszego miasta , nowym Prezydentem Rudy Śląskiej zostaje
Michał Pierończyk
Prezydent Rudy Śląskiej Michał Pierończyk
*
**********************************************************************
*
*
24 września 2022 r.   na Burloch Arenie odbył się VIII bieg i marsz dla zdrowia psychicznego
*
**********************************************************************
*
 Wybrano projekty do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego na 2023 rok.Wśród nich :
✔️ plac zabaw przy Szkole Podstawowej nr 6 (926 głosów)
*
*
*
*
**********************************************************************
*
*
Rok 2022 okazał się wyjątkowo niełaskawy dla wielu drzew  znajdujących się na terenie Orzegowa.Najpierw kilka z nich powaliła lutowa nawałnica.Potem nastąpiła masowa wycinka drzew zajmujących tereny przyszłych inwestycji mieszkaniowych. Przetrzebione też zostały dwa orzegowskie parki , gdzie usunięto  wiekowe często obumarłe ,a przede wszystkim zagrażające bezpieczeństwu zwłaszcza podczas wichur, topole.W ich miejsce posadzono inne  gatunki głównie  – lipy i klony.
*
*
*
**********************************************************************
 W  rozgrywanym w Gdyni pierwszym turnieju o mistrzostwo I ligi nasze Diablice pokonały wszystkie swoje rywalki wygrywając pierwszy z czterech turniejów, jakie zostaną rozegrane tej jesieni.
*
*

PAŹDZIERNIK

*

 

 

Uroczystości związane z 15 leciem TMO odbyły się wcześniej ,ale to 8 października jest tym dniem ,kiedy to w 2007 roku powstało  to jedyne tego rodzaju stowarzyszenie w mieście.
*
**********************************************************************
*
30września  w Galerii Czapla  odbył się  wernisaż wystawy malarstwa Jolanty Szostak, jednej z artystek  Orzegowskiej Grupy Twórców Kultury. Wernisaż  połączony  był z promocją nowego tomiku poetyckiego Beaty Guzy pod tytułem “Między słowami”.
*
**********************************************************************
Jubileusz szkoły podstawowej nr 36
*
7 października  orzegowska szkoła podstawowa nr.36 obchodziła swoje 120 lecie.Wydarzeniu temu towarzyszyło wiele imprez  na  terenie szkoły , które poprzedzone zostały  uroczystą mszą w kościele św.Michała Archanioła, a następnie przemarszem ulicami Orzegowa .
*
**********************************************************************
*
*Świetny  występ młodych  sportowców  ze szkoły podstawowej nr 6 podczas Sztafetowych Biegów Przełajowych. We wszystkich kategoriach wiekowych uczniowie tej szkoły ,,zaliczyli”  podium . Dziewczynki młodsze były bezkonkurencyjne zwyciężyły i awansowały do zawodów wojewódzkich. Chłopcy młodsi zajęli trzecie miejsce. Dziewczynki i chłopcy starsi zajęli drugie miejsca po zaciętej walce do danego końca
W  finale zawodów  wojewódzkich Sztafetowych Biegów Przełajowych nasze dziewczyny osiągnęły ogromny sukces zajmując 2 miejsce w województwie. Każda z nich miała do pokonania 800 metrów.
*
**********************************************************************
*
Generalnego remontu doczekał się budynek przy ul.Orzegowskiej 62. Wykonano tam termoizolację , wymianę stolarki okiennej, a także podłączenie do sieci ciepłowniczej.
*
*
*
**********************************************************************
*
Zespół Coffee Experiment wykonujący muzykę z pogranicza bluesa ,soulu oraz R’n’B  składający się z muzyków wywodzących się z naszego miasta, w tym również z Orzegowa  podbił serca publiczności i jurorów podczas konkursu Rawa Blues Festiwal
W konkursie dla młodych obiecujących odtwórców tego gatunku muzyki  w którym  udział brał nasz zespół wystąpiło jeszcze 10 innych zespołów ,ale to właśnie Coffee Experiment na małej scenie  został w tej stawce uznany za najlepszy.
*
*
**********************************************************************
Trudno nie wspomnieć w tym miejscu o ławeczce Karola Goduli , która zainstalowana została w pięknie odnowionym parku Niepodległości w sąsiedniej Goduli..Świetna idea , by w ten sposób uczcić pamięć o tej tak wielce zasłużonej dla naszego regionu postaci.
*
*
**********************************************************************
*
 Jakub Kamiński  zostaje powołany przez   selekcjonera reprezentacji Polski Czesława Michniewicza do  szerokiej  kadry  47 piłkarzy branych pod uwagę na
wyjazd do Kataru
*
*
**********************************************************************
*
 62 kg Paulina DANISZ zawodniczka Z.K.S. “Slavia” Ruda Śląska  zdobyła   V miejsce w Młodzieżowych Mistrzostwach Świata U23.
*
*
**********************************************************************
*
*
Jak co roku członkowie Towarzystwa Miłośników Orzegowa porządkują stary parafialny cmentarz
*

LISTOPAD

**
*
1 listopada Towarzystwo Miłośników Orzegowa wraz z harcerzami  77 Rudzkiej Grunwaldzkiej Drużyny Harcerskiej i uczniami IV LO im.HC Hoovera przeprowadziło kwestę na rzecz ratowania starej nekropolii. W tym dniu zebrano  rekordową sumę  8 454,70 zł
*
*
**********************************************************************
W galerii Czapla po raz któryś odbyła się wystawa obrazów chorzowskiej grupy plastycznej ,,Krajcok”
*
*
*
**********************************************************************
*
Coraz bardziej widoczne postępy prac przy budowie budynku przy ul.Tomanka.
*
**********************************************************************
*
Burloch Arena w ciągu roku był miejscem wielu meczów rugby zarówno panów i pań, które toczyły walki z najlepszymi drużynami w kraju.
W meczu o 3 miejsce i pozostanie w Ekstralidze ,,Diablice” zagrały na najwyższym poziomie rozgrywek – w Ekstralidze za rywalki mając wielokrotne mistrzynie Polski Biało-Zielone Ladie Gdańsk, Legię Warszawa i rewelację tego sezonu Bestie z Krakowa. Z tych czterech drużyn tylko trzy mogły pozostać do wiosny w Ekstralidze.Nasz zespół zajmując 3 miejsce zagwarantował sobie tym samym miejsce w najwyższej klasie rozgrywkowej.
*
*
**********************************************************************
*
18 lat temu 10 listopada  w sieci internetowej po raz pierwszy ukazała się witryna internetowa poświęcona naszej dzielnicy .Zalążek obecnej Orzegowskiej Strony Internetowej.
**********************************************************************
*
Historyczna chwila nie tylko dla Jakuba Kamińskiego.Po raz pierwszy  piłkarz pochodzący z Orzegowa dostąpił zaszczytu reprezentowania Polski na piłkarskich Mistrzostwach Świata.
*
*
*
*
*
**********************************************************************
*
*
10 listopada w restauracji  ,,Stara Wozownia” w przededniu Święta Niepodległości wspólnym śpiewem uczczono 104. rocznicę odzyskania niepodległości przez naszą ojczyznę.Oprawę artystyczną wydarzenia przygotował Młodzieżowy Dom Kultury .Patriotyczne pieśni  pięknie wykonywane przez Katarzynę Srokę i Tomasza Dziwisza ,,chwytały za serce” Wykonawców wspomagali wspólnym śpiewem obecni na koncercie goście , wśród nich m.in pensjonariusze DPS ,,Senior” Motywy muzyczne przeplatane były poezją .Wiersze recytował Jerzy Mazurek.
*
**********************************************************************
*
W ramach projektu miejskiego ,,Trakt Rudzki ” zrewitalizowano dwa sąsiadujące z sobą parki .
Planty Orzegowskie
Park Młodzieży
*
*
**********************************************************************
*
29 listopada obchodzony jest Dzień Podchorążych .Ze względu na swój charakter   dzień ten  jest   dla orzegowskiego IV liceum im. HC Hoovera   momentem  szczególnym ,w którym łączy się dwa ważne wydarzenia.W ciągu dnia odbyło się ślubowanie klas pierwszych, nadanie awansów na wyższe stopnie kadetom klas mundurowych, wyróżnienia dla uczniów klas społecznych i artystycznych, po południu zaś sformułowała  się kolumna,która ulicami Orzegowa udała się pod  pomnik ku czci obrońców ojczyzny biorąc udział w uroczystościach gdzie m.in wygłoszony został Apel Poległych. W uroczystościach obok uczniów , nauczycieli i rodziców uczniów udział wzięli również prezydent miasta Michał Pierończyk ,samorządowcy , przedstawiciele służb mundurowych oraz instytucji współpracujących ze szkołą.
*
*

GRUDZIEŃ

5 grudnia w orzegowskiej  restauracji ,,Mettaxa”  już po raz dziewiąty odbyło się  spotkanie Karolowców, byłych pracowników kopalni Karol.
*
**********************************************************************
*
Ten rok był rokiem 75 lecia zespołu akordeonistów im.Edwarda Huloka .Od początku mocno związanego z naszą dzielnicą , choć od wielu lat funkcjonującego poza jej granicami.Wciąż jednak Orzegów ,,siedzi” w tym zespole i tak już chyba pozostanie na zawsze.Na zdjęciu ;podczas jubileuszowego koncertu galowego w Domu Kultury w Bielszowicach.
*
**********************************************************************
*

Pociągi osobowe znów w Orzegowie

W ostatnich tygodniach roku przedstawiciele sześciu samorządów, w tym Rudy Śląskiej, podpisali   ze spółką PKP PLK umowy na realizację projektów dofinansowanych w ramach rządowego programu Kolej Plus.

*

W ramach rządowego programu odbudowana zostanie również m.in. linia kolejowa między Bytomiem i Rudą Śląską. Na trasie powstaną dwa nowe przystanki – w Bytomiu przy ulicy Zabrzańskiej i w  Orzegowie. W  Chebziu linia łączyć się będzie z główną linią kolejową łączącą Katowice z Gliwicami.

 

*
**********************************************************************

 

*

Występ Jakuba Kamińskiego na mistrzostwach świata w piłce nożnej , to kolejna karta historii Orzegowa zapisana złotymi zgłoskami. Sam styl gry  reprezentacji nie mógł do końca zachwycić.Kuba Kamiński jednak mógł poczuć się jednym z wygranych tego turnieju.Zagrał we wszystkich 4 meczach,zebrał wiele pochlebnych opinii na swój temat i co najważniejsze nabył doświadczenia , które z pewnością będzie procentowało w przyszłości.

*
*
**********************************************************************

 

Pod koniec grudnia zrealizowano tzw.duży projekt Budżetu Obywatelskiego pod nazwą ,,Burloch Arena -dokładamy atrakcji”

– boisko – wschodnia część działki – miejsce po dawnym boisku asfaltowym do koszykówki,
– piramida linowa –
– urządzenia wspinaczkowe –
– równoważnie –
– schody terenowe –

 

 

 

 

Do nowych obiektów od strony Parku Młodzieży  poprowadzą utworzone schody

 

**********************************************************************

 

Pod koniec roku w galerii Czapla odbyła się promocja książki Edwarda Jona ,,Tu sie wszystko zaczło” .Autor , orzegowianin z krwi i kości, posługuje się  w książce gwarą  śląską , która w tym przypadku stała się mocnym , autentycznym przekazem jego osobistych przeżyć i wspomnień  z lat młodości .Treść  wzbogaca  nawiązujący do jego opowieści ,zestaw ilustracji autorstwa innego orzegowianina Jerzego Kasperka.
Wkrótce pozycja ta będzie do nabycia .
*
*
*
**********************************************************************
*
Zaczęliśmy od Jakuba Kamińskiego i na nim kończymy. Sportowa kariera choć różnie przebiegająca u każdego sportowca ,ma to do siebie ,że wszystko sprowadza się do  stawiania kolejnych kroków do wytyczonego celu.Czasem można niestety utknąć w miejscu ,a co gorsza zrobić  nawet krok wstecz. Tak czy tak  jest to mozolna droga, kręta i wyboista , nie zawsze prowadząca na sam szczyt , bo tam dostają się nieliczni.
Nie wiadomo dokąd ta droga zaprowadzi naszego Kubę ,natomiast jeżeli mówimy o krokach do  wielkiej kariery sportowej ,to Jakub Kamiński w roku 2022 dokonał kroku milowego.
Dla przypomnienia. Z początkiem roku w plebiscycie Piłki Nożnej zostaje uznany Ligowcem Roku 2021.W tym czasie zostaje wyceniony na rekordową sumę 10 mln euro.W czerwcu zdobywa swoją pierwszą bramkę w meczu reprezentacji Polski .W tym samym miesiącu ze swoją drużyną Lechem Poznań zdobywa tytuł mistrza Polski.Z początkiem lipca staje się piłkarzem VFL Wolfsburg .Mimo ,że bardzo rzadko zdarza się polskim piłkarzom w tak młodym wieku przechodząc do silnej ligi niemieckiej wskoczyć do pierwszego składu ,Kubie się to udaje i dosyć szybko staje się podstawowym piłkarzem tego klubu.
Samo zakwalifikowanie się do kadry reprezentacji Polski udającej się na mistrzostwo świata do Kataru już mogło być ogromnym sukcesem naszego 20 -latka.Tymczasem Jakub Kamiński zagrał we wszystkich czterech spotkaniach z udziałem biało-czerwonych.Stał się najmłodszym piłkarzem Polski biorącym udział w meczach 1/16 MŚ.Za swój występ dostał wiele pochlebnych ocen.
*

*

W  piłkarskich podsumowaniach minionego roku Jakuba Kamińskiego można dostrzec na wielu czołowych pozycjach rankingów. Doceniono go również  w środowisku piłkarskim poza granicami Polski.
,,Nicola Zalewski z AS Romy oraz Jakub Kamiński z VfL Wolfsburg znaleźli się na liście najbardziej obiecujących zawodników na świecie. Raport przygotowany przez “CIES Football Observatory” zawiera około 200 piłkarzy, poniżej 21 roku życia. To bardzo duże wyróżnienie dla Polaków.”

 

z ostatniej chwili: W  rozegranym w piątek 6 stycznia meczu sparringowym VFL Wolfsburg  pokonał Hoffenheim . Jakub Kamiński zaliczył asystę , a pod koniec meczu ustalił wynik strzelając gola na 3-2! Dobre wejście w nowy rok.

***

Śmierć pani prezydent Grażyny Dziedzic mocno tonuje w pełni uzasadnione powody do zadowolenia z przebiegu wielu pozytywnych wydarzeń jakie  działy się w Orzegowie lub miały z nim jakiś związek w  ubiegłym roku.

Odejście ś.p.Grażyny Dziedzic  niemalże symbolicznie zbiegło się w czasem  gdy w Orzegowie  jak się zdaje kończy się proces wielu  znaczących zmian korzystnie  odmieniających  wizerunek nasze dzielnicy .

Trwał on dokładnie tyle ile okres sprawowania   urzędu  pani prezydent. Mamy Jej naprawdę wiele do zawdzięczenia.

 

opracował : Jerzy Porada