Janty

 

 

Józef Janta powstaniec śląski ur 9.02 1897 w Piekarach śląskich.Był dziennikarzem , działaczem ruchu robotniczego , w 1934 roku został sekretarzem Centralnego Związku Zawodowego Górników w Katowicach w latach 1932-39był członkiem Rady Naczelnej PPS Rozstrzelany przez Niemców w Krakowie’

Józef Janta jest patronem jednej z orzegowskich ulic, w zachodniej części dzielnicy . Wcześniej  ulica ta nosiła nazwę  Stawowa. 

Pierwotna  nazwa  wywodzi się z faktu ,że zanim z początkiem XX wieku przy  ulicy wybudowano obecnie istniejące tam budynki, wcześniej w miejscu tym znajdowały się  stawy. Można je dostrzec na mapach z drugiej połowy XIX wieku.

 

źr(1)(2)

 

Jańczuk 

Jańczuk Agnieszka piłkarka nożna .Przygodę z piłką rozpoczęła w naszym mieście w klubie TS Jastrząb Bielszowice .Tam rozegrała 2 sezony w tym jeden na szczeblu 2 ligi .Następne dwa sezony grała w Gońcu Chorzów również drużynie 2 ligowej .w 2005 roku ściągnięta została do zespołu ekstraklasy KKS Czarni Sosnowiec.W 2009 rfoku ponownie zmieniła barwy klubowe grając w FC Katowice, tam spędziła pół sezonu .W tym czasie wyjechała do Anglii , gdzie kontynuował  swoją karierę piłkarską. W 2011 roku trafiła do żeńskiego zespołu Curzon Ashton Ladies .W 2011 roku trafiła do żeńskiego zespołu Curzon Ashton Ladies, który grał w okręgowej lidze w Manchesterze.W drużynie tej rozegrała 1,5 sezonu ,po czym doznała kontuzji,która wykluczyła ją z gry na następny rok.Od roku 2014 reprezentowała barwy futsalowej drużny Manchester Futsal Club. Występowała  w FA Women Superleague. Jest to najwyższa liga futsalowa w Anglii.

 

źr.(1)

 

 

Jasiulek 

Fryderyk Jasiulek – czołowy zawodnik sekcji ciężkiej atletyki KS 27 Orzegów .
Ciężka atletyka ,termin którym dawniej określano  dziedzinę sportu , do której zaliczano zapasy i podnoszenie ciężarów, a niekiedy również boks.W KS 27Orzegów sekcję ciężkiej atletyki  stworzyli byli zawodnicy klubów ,,Wolność ” i,,Siła”

Fryderyk Jasiulek uprawiał głównie zapasy i w tej dyscyplinie osiągał największe sukcesy .Był  mistrzem Śląska oraz  medalistą mistrzostw Polski .Występował również w reprezentacji kraju..Pod koniec lat 30. podobnie jak kilku innych czołowych zawodników sekcji ciężkiej atletyki z Orzegowa przeniósł się do Slavii Ruda
Śląska

 

źr,(1)(7)

 

Jaracza

Ulica

Długość :225 m
Poprzednie nazwy : w czasie okupacji wraz z ob.ul.Wysockiej –Gartensiedlung

Ul.Jaracza wraz z ulicą Wysockiej powstały w okresie międzywojennym .Powszechnie rejon  gdzie te ulice się znajdują nazywany jest osiedlem ogrodniczym.
Wg.informacji zawartej w Zarysie Dziejów Rudy Śląskiej autorstwa Bernarda Kopca przez ulicę Jaracza przebiegała kiedyś granica między Rudą i Orzegowem. Kierując się od ulicy Orzegowskiej  domy  z lewej strony należały do Orzegowa ,a z prawej do Rudy.
Na początku lat 60. nazwę ul.Jaracza nosiła obecna ulica Modrzejewskiej .

 

Patron ulicy

 

Stefan Jaracz (1983-1945) -polski aktor teatyralny i filmowy , publicysta ; założyciel i dyrektor teatru Ateneum w Warszawie

 

 

 

Joanny

 

Joanny – ulica nazwana imieniem hrabiny Schaffgotsch

Poprzednia nazwa :Marchlewskiego.

Ulica  pomiędzy ul.Hlonda i Karola Goduli o długości  ok.1000 metrów .
Jeszcze przed wojną tereny po lewej stronie ob.ul.Joanny od strony ulicy Hlonda ,aż do ob.ul.Czereśniowej należały do Orzegowa .Zanim powstały tam budynki w miejscu tym  znajdowały się ogródki działkowe.

Po wybudowaniu osiedli mieszkaniowych wzdłuż tej ulicy włącznie z osiedlem Podlas ,nieoficjalnie ten fragment zaczęto przypisywać   Goduli ,choć historycznie jest to  do tej pory wciąż obszar Orzegowa.  Budynki z tego rejonu należą  również  nadal do parafii św.Michała Archanioła w Orzegowie.

 

 

Jokiel

Jerzy Jokiel (ur. 9 sierpnia 1931 w Rudzie Śląskiej) – Przez całą sportową karierę związany był z Pogonią Ruda Śląska, startował w jej barwach przez 25 lat (1947-1972).Zaczął od sekcji pływania , ale to gimnastyka wypełniła całe jego sportowe życie. Największym sukcesem Jerzego Jokiela był srebrny medal olimpijski zdobyty w 1952 roku w Helsinkach .Był to pierwszy olimpijski medal w historii polskiej gimnastyki .Mógł być złoty ale minimalne przekroczenie czasu w ćwiczeniach wolnych kosztowało go odjęcie 0,2 punktów w efekcie czego zajął 2 miejsce. Aż 44 razy reprezentował Polskę w meczach międzypaństwowych (1952-1972) i 15-krotnie wywalczył tytuł mistrza kraju. Brał udział w wielu imprezach międzynarodowych, w tym trzykrotnie mistrzostwach świata (1954, 1958, 1962).Na igrzyskach wystartował ponownie w 1960 w Rzymie. Po zakończeniu kariery zawodniczej zajął się pracą szkoleniową. Był: trenerem olimpijskiej drużyny gimnastycznej Meksyku (1967-1968),a następnie rozpoczął wraz z żoną pracę w naszej hali ,z sekcją gimnastyczną KS „27” Orzegów, która z początkiem lat funkcjonowała pod szyldem  KS „Slavia” Ruda Śląska . Jego podopieczni  w tamtym okresie  osiągali wiele sukcesów i stali się  jedną z czołowych sekcji gimnastycznych w kraju.Po IO w Moskwie 1980 wyjechał z żoną do Hiszpanii, gdzie wspólnie trenowali członków klubu gimnastycznego w Barcelonie. Zasłużony Mistrz Sportu (1967) Jego żona Dorota Horzonek-Jokiel była brązową medalistką igrzysk w Melbourne, a córka Anita brała udział w igrzyskach w Moskwie.Bardzo dobre wyniki osiągał również jego syn Mariusz.

Zmarł 7 października 2020 roku w Bochum (Niemcy).

źr.(1)

 

 

 

 

Jokielanki 

Od momentu gdy  w 1968 roku w orzegowskiej hali pracę z sekcją gimnastyczną rozpoczęło  trenerskie małżeństwo  byłych medalistów olimpijskich Doroty i Jerzego Jokielów ,o młodych gimnastykach i gimnastyczkach z Orzegowa  stało się głośno w całym kraju.

Sekcja KS 27 Orzegów (w późniejszym czasie Slavia)    w kategoriach młodzieżowych należała do ścisłej czołówki polskiej gimnastyki .Niejednokrotnie na zawodach ogólnopolskich całe podium okupowali zawodnicy z naszego klubu..
W pewnym momencie dziennikarze zachwyceni   poziomem i gracją wykonywanych ćwiczeń przez podopieczne małżeństwa Jokielów nazwali je ,,Jokielankami” Nazwa ta przyjęła się i potem często już tym określeniem się posługiwano.

Było to określenie obiegowe więc do końca trudno jednoznacznie przypisać je każdej z gimnastyczek .

Tych gimnastyczek w okresie istnienia sekcji było sporo , być może niektóre  zostały w poniższym zestawie pominięte ,bo  wymienione zostały tu nazwiska zaczerpnięte z kroniki klubowej prowadzonej do 1974 roku , a sekcja funkcjonowała jeszcze w latach 80 , choć sam Jerzy Jokiel po IO w Moskwie 1980 wyjechał z żoną do Hiszpanii, gdzie wspólnie trenowali członków klubu gimnastycznego w Barcelonie.

Alfabetycznie ;

Adamek

 

Długosz ,Durczok.Doleżych ,Dudzic ,Dziwak ,Daniel,Duda

Gros

Francki

Guzik,Giza

Hadula,Hercog
Jokiel
Krawieczek ,J.Krawieczek E. .Kulik.,Kotkowiak ,Klepek .Kempa .Klozy,Kozubek,Krusze

Leśniak ,Lis
Łotak .

 Majza ,Miękisz,Marczewska, Masoń .Matysek ,
Olszak,

Pilocik.Pukocz , Pietrzak

Rzemyk.Ryl ,

Sokół , Słowik ,Szweda,Suder,Szulik ,Szynowska,Szewc,Stawowska,SuchowieckaU.
Suchowiecka J

Scheller

Tłuczykont.Tomanek ,

Wołowska,Wilczek ,Waletko

*Nazwiska gimnastyczek na podstawie kroniki klubowej ,ukończonej na roku 1974 ,sekcja istniała jeszcze w latach 80. stąd oprócz wymienionych gimnastyczek , z pewnością na liście powinno się znaleźć jeszcze kilka innych  nazwisk . Lista będzie  uzupełniana po otrzymaniu informacji odnośnie innych brakujących tu nazwisk

 

 

***

– oznaczenia pod hasłami podają ( * …cyfra w nawiasie) numer pod którym w zakładce głównej Leksykonu Orzegowskiego znajduje się lista z przypisanymi pod te numery  źródłami  informacji  wykorzystanymi całkowicie lub częściowo  do utworzenia hasła.