Przegląd wydarzeń – 2024 rok

 

Kończy się 2024 rok. To właściwy moment, by przybliżyć to wszystko co miało związek z działaniami Towarzystwa Miłośników Orzegowa w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Dla nas członków tego stowarzyszenia,   to przypomnienie tego co już za nami, dla innych, okazja  przyjrzenia się  temu, jak ta organizacja społeczna  w tym czasie funkcjonowała.

 

 

*W styczniu na ścianie budynku szkoły podst. nr 36, odsłonięta została pamiątkowa tablica poświęcona Józefowi i jego synowi Norbertowi – Dolezichom.

Tablica ufundowana została przez TMO, w tym również przy udziale niemieckiego oddziału naszego stowarzyszenia. W uroczystości odsłonięcia tablicy w obecności prezes TMO Iwony Skrzypczyk Sikory, udział wziął prezydent Miasta Michał Pierończyk.

 

Po uroczystości w murach placówki podczas pierwszego w roku  spotkania członków TMO, przedstawiciele rodziny dawnego burmistrza Orzegowa Piotra Tomanka przekazali nam niezwykle cenne pamiątki po swoim bliskim , wśród których wyjątkowym darem okazał się  album z wieloma ujęciami Orzegowa z okresu sprawowania urzędu burmistrza przez Piotra Tomanka.

 

 

*Z początkiem roku, w związku z upływem kolejnej kadencji, podziękowaliśmy ustępującemu zarządowi za wniesiony wkład w działania na rzecz naszej dzielnicy. W wyniku wyborów nowym prezesem TMO został Jerzy Kasperek. Powołany  został również nowy zarząd i komisja rewizyjna.

 

*W  zakresie  działań TMO znajdują  się  m.in prelekcje, wystawy, prezentacje multimedialne oraz spotkania z interesującymi postaciami.

Wczesną wiosną  w galerii Czapla odbyło się spotkanie z Krzysztofem Lewandowskim, autorem książki ,,Karol Godula – zostać milionerem”

 

 

 

*17 kwietnia w tym miejscu została przygotowana wystawa ,,Dziedzictwo Schaffgotschów- Elektrociepłownia Szombierki ” Na otwarcie ekspozycji zaproszony został wieloletni pracownik E.C.Szombierki Edward Nowak , który podzielił się rozległą wiedzą na temat historii tego miejsca.

 

*Również galeria Czapla w tym czasie znalazła się na łączu wizji podczas programu ,,Słownik polsko-polski” Z prof. Janem Miodkiem rozmawiał, członek zarządu TMO Edward Jon.

 

 

*Media towarzyszyły nam niemal przez cały rok na wiosnę nasi przedstawiciele gościli m.in. w TVP Katowice, Radio Katowice Materiały o działalności TMO pojawiały się w prasie.

 

*Jak co roku  odbyło wiosenne porządkowanie starego cmentarza.

 

 

 

Do prac przy porządkowaniu cmentarza od jakiegoś czasu włączają się również  uczniowie IV LO im. H.C.Hoovera

 

*18 maja w tym miejscu zorganizowaliśmy ,,Noc muzeów” W pokazie multimedialnym zaprezentowano życiorysy i krótkie historie spoczywających na cmentarzu   niektórych zasłużonych mieszkańców Orzegowa. Przygotowano  też wystawę ,,Rody Orzegowskie”

 

Wspomogli  nas harcerze

77 Rudzkiej Drużyny Harcerskiej ,,Twierdza”.

 

 

 

*W 130 rocznicę poświęcenia kamienia węgielnego pod pierwszy orzegowski kościół, przywróciliśmy do dawnego blasku dzwon na wieży kościelnej podarowany naszej parafii w 1868 roku przez ks.Szafranka.

 

 

Upamiętniamy historię tego dzwonu pamiątkowym kubkiem

 

 

*Nasz poczet sztandarowy uświetnił uroczystość   nadania imienia Joanny Schaffgotsch, Publicznej Szkole Podstawowej w Kopicach.

 

*Uczestniczyliśmy wraz z pocztem sztandarowym również w obchodach święta Powstańców Śląskich.

 

 

*25 maja zorganizowaliśmy po raz pierwszy plenerowe wydarzenie na terenach byłej kopalni Karol. ,,Majówka na Karolu ” to połączenie muzycznej  biesiady z warstwą historyczną nawiązującą do przeszłości  kopalni. Na wydarzenie zaproszono kilku znaczących gości. Wśród nich prezydenta  Miasta Michała Pierończyka , który   objął imprezę   patronatem.

 

 

*W budynku parowej maszyny wyciągowej szybu Jurand przygotowano pokaz multimedialny poświęcony historii kopalni Karol .

 

Na ścianie maszynowni zawisła tablica z historią kopalni Karol

Impreza przebiegała głównie pod znakiem muzyki, wspólnego śpiewu, tańców i dobrego jadła. Z siedmiu gitarzystów, sześciu to członkowie TMO. W wokalnych występach raz po raz przewijały się muzyczne akcenty związane z Orzegowem.

 Przy okazji warto wspomnieć, że niemal cała działalność TMO, włącznie z takimi imprezami jak ta,  opiera się wyłącznie na  finansowym wkładzie własnym. Jeszcze większym wkładem jest trud organizacyjny połączony z poświęceniem wielu godzin swojego czasu prywatnego.

 

*Na przełomie maja i czerwca włączyliśmy się w pomoc czasem symboliczną ,organizatorom wydarzeń związanych z obchodami  ,,Dnia Dziecka”.

Był to m.in zawody kolarskie ,,Bajtelścig”, gdzie jako ,,Ordung Ferajna „zabezpieczaliśmy trasę przejazdu wyścigów kolarskich .

 

Włączyliśmy się też w   ,, Dzień Dziecka” w Centrum Inicjatyw Społecznych oraz piknik przedszkolny w przedszkolu sióstr Elżbietanek .

 

*Współpracujemy  z orzegowskimi placówkami oświatowymi. Tu -oprowadzamy dzieci z młodszych klas szk.podst.nr 6 po ciekawych zakątkach naszej dzielnicy

 

*14 września w ramach Rudzkiego Festiwalu Dziedzictwa odbył się przy naszym współudziale spacer

pod nazwą – Ultra Hajer Szoł
przebiegał on na trasie od Zamku Rudzkiego/Domu Karola Goduli w Rudzie, aż do Orzegowa.

 

*Wzięliśmy  czynny udział w nagrywaniu programu TVP Katowice Mikrokosmosy.

 

 

 

 

*Przekazaliśmy na miejsce, w Chebziu w przy,,Stacji Biblioteka” wyremontowany wagonik upamiętniający kopalnię ,,Paweł”

To jedna z tych inicjatyw , której towarzyszy cały proces przedsięwzięć ,zabiegów, kontaktów, zezwoleń , wiele godzin pracy i  poświęconego czasu .

 

 

Zaangażowanie członków TMO na wielu etapach inicjatywy związanej z  ostatecznym przekazaniem  na miejsce wyremontowanego wagonika

 

 W obecności prezydenta Miasta Michała Pierończyka , dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej  Krystiana Gałuszki oraz  prezesa Towarzystwa Miłośników Orzegowa Jerzego Kasperka dokonano przekazania wagonika upamiętniającego kopalnię ,, Paweł „

dr hab. Marta Tomczok z Uniwersytetu Śląskiego

*Nawiązaliśmy współpracę z Zespołem Badawczym Uniwersytetu Śląskiego w sprawie projektu ,,Upamiętnienie narodowego dziedzictwa węgla kamiennego”

 

*Na początku lata i na jego zakończenie dwukrotnie w celach integracyjnych spotkaliśmy się w urokliwym Górnośląskim Parku Etnograficznym w Chorzowie.

Nad polskim morzem lato żegnała grupa połączonych sił naszego i niemieckiego oddziału TMO.

*Wspominając o działalności TMO , zawsze koniecznie trzeba nawiązać do owocnej współpracy z przyjaciółmi zrzeszonymi w niemieckim oddziale naszej organizacji.

Nasze sukcesy , to sukcesy również tej grupy pasjonatów Orzegowa mieszkających w Niemczech. Orzegów to nie miejsce na mapie z wyznaczonymi granicami, a stan duszy wyścielonej ciepłymi myślami.

 

*Kalendarz Orzegowski to efekt wieloletnich poszukiwań i gromadzenia fotografii z przeszłości Orzegowa, które są następnie wyselekcjonowane, opisane i oddane do druku. Całość zaprezentowana na stronach kalendarza w połączeniu ze starannie zawsze opracowaną atrakcyjną  okładką  cieszy się niezmiennym od lat powodzeniem wśród licznych nabywców .

 

 

*Tradycyjnie na naszym kiermaszu przez całą odpustową niedzielę członkowie TMO  rozprowadzali Orzegowskie Kalendarze ,tym razem również do nabycia były  magnesy z motywami orzegowskimi.

 

 

*Wrzesień i październik to okres intensywnych prac na starej nekropolii. Ponownie z pomocą wsparli nas  uczniowie IV LO .

 

 

 

*Jak co roku na obydwu orzegowskich cmentarzach wraz z harcerzami przeprowadziliśmy kwestę na rzecz ratowania starego zabytkowego cmentarza .W tym dniu rozdawaliśmy też przed wejściami na cmentarze wydane  nakładem TMO  foldery przybliżające niektóre wątki historyczne związane z orzegowianami spoczywającymi na tym cmentarzu.

 

Z zebranych w poprzednich latach środków udało się wyremontować kilka następnych nagrobków.

 

*W październiku  świętowaliśmy  17 urodziny Towarzystwa Miłośników Orzegowa . Wydarzeniu temu towarzyszyły kolejne wręczenia ,,Ambasadorów Orzegowa”
,,Ambasador Orzegowa” to ustanowiona w 2017 roku przez Towarzystwo Miłośników Orzegowa szczególna forma uhonorowania i docenienia osób, które zasłużyły sobie na  ten zaszczytny tytuł, poprzez wachlarz różnego rodzaju postaw i działań na rzecz naszej  małej ojczyzny.

 

Tegoroczni laureaci ,,Ambasadorów Orzegowa”-Katarzyna Sroka, Bartosz Graliński,Beata Malik

 

*17 Urodziny naszego stowarzyszenia tym razem  obchodziliśmy w murach gościnnej Wyższej Szkoły Nauk Stosowanych.

 

*W tym samym miejscu pod koniec listopada po raz 11 spotkali się Karolowcy.

Spotkania byłych pracowników ,,Karola” to cykliczna impreza od lat wpisująca się w kalendarz wydarzeń organizowanych przez TMO.

 

*W listopadzie pożegnaliśmy niezwykle zasłużonych członków Towarzystwa Miłośników Orzegowa


Odeszli od nas Alojzy Szopa oraz Paweł Kroliczek.W uroczystościach pogrzebowych udział wziął nasz poczet sztandarowy.

 

 


*Przedstawiciele TMO Jurek Kasperek, Edward Jon oraz Marian Brzoza odwiedzili kilka placówek przedszkolnych przybliżając w dostępny dla dzieci sposób pewne wątki historyczne wzbogacone dźwiękami muzyki.

 

 

*Ekipa członków TMO z inicjatywy Edwarda i Marka Jona miała okazję zwiedzić w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach Izbę Pamięci poświęconą Policji Autonomicznego Województwa Śląskiego w okresie międzywojennym.

 

W świątecznym nastroju,żegnamy 2024 rok, jednocześnie myśląc już o planach na przyszły 2025 rok jubileuszowy 720 lecia Orzegowa.

 

Ten  bogato zilustrowany przegląd wydarzeń związanych z działalnością TMO i tak  nie jest w stanie przekazać  całego ogromu spraw ważnych i mniej ważnych jakie towarzyszą na co dzień grupie miłośników Orzegowa, na pewno jakoś jednak przybliżają  to co się w tym środowisku dzieje. Potencjalnych przyszłych członków TMO,  którzy chcieliby  wstąpić w nasze szeregi  należałoby  uspokoić .Tu nikt nic nie musi ,a tym bardziej nikt nikomu nic nie każe.Każdy z osobna na swój sposób może coś od siebie dać i tylko on sam decyduje w jakim stopniu chce to robić.