27 października 2024

W tym wydaniu:

– Spotkanie dzielnicowe prezydenta  Rudy Śląskiej  z mieszkańcami
-Zabytkowy cmentarz parafialny
-Historia Burlocha (2) Helminowiec
-Leksykon Orzegowski – załączniki
-Z dawnej prasy (Orzegów 1959)
-Orzegów na dawnej fotografii
-Ze sportu

 

Spotkanie prezydenta z mieszkańcami

Spotkanie prezydenta Miasta Michała Pierończyka z mieszkańcami Orzegowa i Goduli zakończy jesienny cykl spotkań z mieszkańcami wszystkich  dzielnic Rudy Śląskiej. Tym razem odbędzie się ono w szkole podstawowej nr.40 przy ulicy Joanny  we wtorek 29 października 2024 roku o godz.17.00.  To okazja by  przed władzami miasta podzielić się ze swoimi uwagami, pomysłami i postulatami, które   po pozytywnym rozpatrzeniu , mogą  zostać wprowadzone w życie.

 

 

 

 

 Zabytkowy cmentarz parafialny 

 

 

Utrzymanie cmentarza  na którym  większość grobów pozostało bez opieki, coraz trudniej ustrzec nagrobki przed skutkami upływającego czasu, gdzie każda mocniejsza wichura łamie gałęzie drzew a, niejednokrotnie wyrywa je z korzeniami,  gdzie ogromny obszar cmentarza raz po raz upomina się o wykoszenie trawy-  to wcale nie jest tak prosta sprawa jak może pozornie wyglądać.
Nikt też nie powiedział przed kilkunastoma laty , kiedy  podejmując się jako Towarzystwo Miłośników Orzegowa opieki nad tym  wtedy już  całkowicie zapuszczonym i zapomnianym  cmentarzem, że będzie łatwo. Nie jest, ale też to nie powód by odpuścić  i pozwolić by tak ważne dla Orzegowa miejsce zostało pozostawione samo sobie. Na szczęście nie jesteśmy sami.

W minionym tygodniu członkowie TMO wraz z uczniami IVLO im. HC Hoovera w Rudzie Śląskiej uprzątnęli zalegające konary drzew, wygrabili liście oraz powycinali wyrastające na grobach krzewy. W imieniu stowarzyszenia, ale też chyba i  mieszkańców naszej dzielnicy  serdecznie podziękowania, opiekunom paniom Magdalenie Wójcik-Mierzwa, Annie Szmidt-Zielińskiej, Alinie Sakowskiej, Alicji Kiołbasa, Anecie Borys, Iwonie Marek i Barbarze Kiełbik oraz młodzieży z klas 2b, 2f, 2d, 2c.
Szczególnie podziękowania należą się też  Panu Bronisławowi Dudkiewiczowi za tegoroczne koszenie na cmentarzu zarastającej trawy. Przed nami przycinka drzew zagrażających bezpieczeństwu. Remontowane są kolejne pomniki.

Kolejne pomniki w trakcie odnawiania

 

Kilkadziesiąt worków śmieci, a także niezliczona ilość gałęzi zebranych z całej powierzchni cmentarza, to efekt  prac  jego porządkowania  przez ostatnie dni.

 

 

Buduje to, że o tym szczególnym miejscu pamięta młodzież i dzieci. Na zdjęciu uczniowie z IV LO im. HC Hoovera w Rudzie Śląskiej. Zawsze przy różnych okazjach możemy  też liczyć na  harcerzy, którzy już od wielu lat wspomagają nas na kwestach przy obydwu orzegowskich cmentarzach. Przyjemny to widok, gdy widzi się grupę przedszkolaków odwiedzających cmentarz ,które zapalają znicze  na grobach dzieci , których ten cmentarz ma wyjątkowo dużo.

 

Uwaga:

 

Podczas kwesty, dla zainteresowanych będzie nieodpłatnie  do nabycia, wydany przez Towarzystwo Miłośników Orzegowa rozkładany w formie wachlarza folder, w którym  oprócz krótkiego opisu naszej starej nekropolii, na każdej ze stron przybliżone zostaną niektóre z pochowanych tu  postaci związanych z Orzegowem z początku XX wieku
Wydanie to zapoczątkuje cykl podobnych folderów , które TMO zamierza  rozprowadzać co roku podczas Wszystkich Świętych.

 

 

 

 

 

 

 

 

Z myślą o  tych orzegowianach, którzy swe dawne miejsca zamieszkania odwiedzają głównie 1 listopada na grobach bliskich , TMO na obydwu cmentarzach  na swoim stoisku umożliwi zakup kalendarzy i magnesów .

 

Historia Burlocha 2 – Helminowiec

 

2

 

Zanim powstał Burloch miejsce to znano jako Helminowiec. Nazwa ta wywodziła się od nazwiska  rodziny Helmin, która była właścicielem znajdującego się tam gospodarstwa.  Istotny to fakt, którego nie należy pomijać w odniesieniu do historii Burlocha, choć  raczej nie da się tu powiedzieć, że Helminowiec stanowił w  genezie powstającego  na  jego obszarze – Burlocha, jakąś znaczącą rolę.

 

 

Zanim powstał   Burloch  w miejscu tym był Helminowiec 

od.2 -czytaj TU

 

 

Leksykon Orzegowski  – załączniki 

Ze zbiorem haseł zapoznać się można w pozycji ,,Leksykon Orzegowski”(górny pasek) Ich objaśnienia są zapisane w zwartej formie, a ilustruje je jedynie w każdym przypadku jedno  wyłącznie zdjęcie. Tak przyjęta formuła nie wymaga szczególnych zmian, poza tym, że niektóre hasła można aktualizować.

Nic nie stoi na przeszkodzie jednak, aby w takim jak to odrębnym  miejscu, cyklicznie, poza tym co zawarte zostało w hasłach leksykonu, wzbogacać go , poprzez inne   jeszcze  zdjęcia, prezentacje,  czy dodatkowe  pozyskane,  godne uwagi informacje lub  różnego rodzaju  ciekawostki 

 

H- Hlonda

Pełna nazwa ulicy  podobnie jak wiele tych podanych poniżej  posiada zazwyczaj  przed nazwiskiem jej patrona  imię ,a  w przypadku Augustyna Hlonda jego godność, czyli Kardynał. Na ogół rzadko posługujemy się pełnymi nazwami ,więc i tu w Leksykonie poza Emilią Plater te nazwy są podawane od nazwiska .

A jaki związek z ul.Hlonda mają te przedstawione poniżej nazwy ulic ? Łatwo się domyśleć, choć  na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że  ich ilość jest tu zbyt duża. Bo rzeczywiście  jest ich jak na Orzegów sporo .
Wszystkie, a jest ich aż 14 albo się łączą , albo przecinają z ulicą K.A.Hlonda.

 

 

 

 

 

 

Z dawnej prasy 

Orzegów 1959

W pierwszym odcinku ,,Historii Burlocha” pojawiła się wzmianka o tym, że z dwóch miejsc niedaleko od siebie położonych wybijało źródło tworzące potok płynący wzdłuż ulicy Bytomskiej, który  swe ujście znalazł ostatecznie  w rzece Bytomce.
Pierwsze źródło znajdowało się  niemal w centralnej części dzisiejszego Burlocha i tego nikt nie pamięta. Drugie i to akurat wielu sobie przypomina znajdowało się w okolicy nieistniejącego dziś Domu Kultury.W pewnym  momencie utworzone przez nie potoki zniknęły z powierzchni ziemi .Co do tego źródełka z Burlocha  to mogło to być konsekwencją jego wyschnięcia. Natomiast źródło przy Domu Kultury wybijało jeszcze w latach 60. a może i później. Wtedy jednak już po potoku nie było śladu . Co się z nim stało ? Odpowiedź w artykule Gońca Górnośląskiego z 1959 roku .

 

 

Orzegów na dawnej fotografii

Tym razem  zamieszczone zostają  w tym miejscu aż 3 fotografie .Wszystkie powiązane  są ze sobą tematycznie i pochodzą mniej więcej z tego samego okresu- przełomu lat 30. i 40.
W konduktach żałobnych uwagę zwracać muszą dostojne nakrycia głowy panów podążających na cmentarz. Cylindry były szczytem  europejskiej mody od połowy XIX wieku, aż do do II wojny światowej. Potem stopniowo wychodziły z mody, choć panów w cylindrach, szczególnie przy eskortach karawanów  pogrzebowych ,  można widywać  na zdjęciach z czasów, który niejeden z nas jeszcze pamięta.
Trzeba przyznać, że mężczyźni tak ubrani prezentowali się bardzo elegancko, tym bardziej, że zakładając cylinder na głowę , trzeba było zadbać również o pozostałą garderobę. Bo należyty efekt mógł być  osiągnięty jedynie  w zestawieniu z  czarnym  frakiem czy garniturem, z białą koszulą ozdobioną krawatem, a niejednokrotnie czarną muszką .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ze sportu 

W złym stylu gryfy zakończyli jesienne rozgrywki na Burloch Arenie. Nie udało się przerwać czarnej passy porażek ,tym razem nasi rugbiści ulegli przeciwnikom z Lublina w stosunku 0-27

 

 

 

 

 

*********************

W piątek 1 listopada o godz.10.30 w kościele św.Michała Archanioła w Orzegowie odprawiona zostanie msza św. w intencji Towarzystwa Miłośników Orzegowa