13 października  2024

W tym wydaniu:
– Historia Burlocha
– Budżet Obywatelski -wyniki
– Leksykon Orzegowski – załączniki
– Sklep na rogu ulic Bytomskiej i Grunwaldzkiej to już przeszłość
– Orzegów na starej fotografii
– Z dawnej prasy -Orzegów 1965 rok

 

Historia Burlocha 

(w cotygodniowych odcinkach)

 

 

W tym roku  minęło  10 lat od przekazania do użytku kompleksu sportowego  Burloch Arena. Przez  ten miniony okres  obiekt ten zaskarbił sobie serca wielu jego użytkowników, którzy chętnie, niejednokrotnie   wspólnie z całymi swoimi rodzinami spędzają tu  swój czas.  Na parkingu wśród zaparkowanych samochodów  dostrzegamy tablice rejestracyjne z wielu  miast naszego regionu.
Pięknie położony ,otoczony zewsząd  bujną zielenią  ośrodek, tętni życiem od wczesnych godzin porannych do zmroku. Burloch Arena stał się niekwestionowaną wizytówką już nie tylko Orzegowa, ale i całego miasta.

Po tym jak w roku 2014 został gruntownie zmodernizowany, a w następnych latach wzbogacany o kolejne inwestycje rekreacyjne i sportowe,  stadion zaczął na naszych oczach  pisać swoją  nową historię.

Czy ci, którzy korzystają  dziś z tego obiektu  wiedzą jednak coś więcej o wielowątkowej znacznie odleglejszej przeszłości tego miejsca? Od najbliższej soboty ,w cotygodniowych odcinkach,  taka obszerna historia zostanie tu  przedstawiona .
Pozycja ta, choć będzie się ukazywać w każdą sobotę na orzegowskim portalu, równocześnie będzie przekierunkowana na facebookowy profil Burloch Areny.

Niektóre tematy z tych, które się  tam wkrótce  ukażą,  wcześniej już    były w różnej formie prezentowane na tej stronie.

W tym przypadku chodzi o to, by czegokolwiek  więcej o tym miejscu dowiedzieli się ci, którzy często go  odwiedzają, a przy tym   nie  są związani z naszą dzielnicą, a chętnie co jakiś czas  zaglądają na   facebookowy profil Burloch Areny .
Należy też przypuszczać, że i tutejsze  młodsze pokolenie choć doskonale zna te tereny, niewiele być może  wie na temat tego, jak to miejsce na przestrzeni lat przekształcało się w kompleks rekreacyjno-sportowy taki,  jakim dziś dysponujemy.

W opracowaniu tym  pojawiać  się  mogą  pewne nieścisłości, wynikające  z  wykorzystywania   informacji   zaczerpniętych z czasem nie  dających się sprawdzić  i  potwierdzić, przez co nie do końca być może wiarygodnych   źródeł. Z tym trzeba się liczyć zawsze wtedy, gdy podejmuje się tego rodzaju spisywania historii.
Z drugiej strony na bazie zgromadzonych przez wiele lat materiałów odważę się zmierzyć z tym przekazem, licząc jednocześnie  na ewentualną pomoc i uwagi tych, którzy mogą  się podzielić swoją wiedzą i uzupełnić niektóre poruszane tu wątki .

 

Za tydzień I część  obszernej historii Burlocha !

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W ubiegłym tygodniu ogłoszone zostały wyniki głosowania na projekty Budżetu Obywatelskiego na 2025 rok

wyniki wejdź tu 

 

 

Niestety mimo, iż  zgłoszony przez Towarzystwo Miłośników Orzegowa projekt zgromadził dzięki głosującym wcale niemało, bo 1357 punktów, nie udało się dostać do grona tych, którzy zapewnili sobie  przyszłoroczną realizację zgłoszonych wniosków.

Próbować zawsze trzeba, ale też po raz kolejny utwierdzono nas   w tym, że tego rodzaju możliwość decydowania o wydawaniu wydzielonej z budżetu miasta puli całkiem sporych  pieniędzy, które z założenia mają być  wsparciem finansowym dla wnioskodawców na realizację ich  zgłoszonych projektów, stała się z czasem mechanizmem mocno niedoskonałym ,wręcz ułomnym.

Na 10 zwycięskich projektów, większość  to wnioski złożone przez szkoły. Placówki oświatowe często  miały mocno ,, pod górkę” jeżeli chodzi o pozyskiwanie funduszy  na swoje potrzeby.Teraz i to trzeba im oddać, doskonale potrafili  wykorzystać szansę jaką stworzył  dla nich Budżet Obywatelski.
Zebranie głosów w szkołach , do których uczęszcza  kilkuset dzieci, a liczbę tę można pomnożyć przez   rodziców tych dzieci,dziadków, czy nauczycieli w sytuacji, gdzie szkoły mają stały  kontakt z rodzicami stało się   na tyle skuteczne, że praktycznie trudno  obecnie poza małymi wyjątkami komukolwiek nawiązać rywalizację z tymi placówkami.

Gdy do tego jeszcze dodać, że podobne projekty składane są zarówno przez słabiej zaludnione  dzielnice jak i te których liczba mieszkańców jest nawet trzykrotnie większa, to trudno oczekiwać by te mniej liczebne  dzielnice mogły pozyskać więcej głosujących od tych większych dzielnic.
Nie ma co się użalać , bo też  pewnością trudno będzie w przyszłości przyjąć jakieś  inne w miarę sprawiedliwe kryteria dla wszystkich składających wnioski do Budżetu Obywatelskiego .
Na polu bitwy zdaje się w końcu pozostaną wyłącznie placówki  oświatowe. Nikt nie może mieć też do nich jakichkolwiek pretensji. Skoro reguły są takie, a nie inne, wykorzystują je z pożytkiem dla siebie.

 

Realny wpływ ?

 

W imieniu Towarzystwa Miłośników Orzegowa wielkie podziękowania dla wszystkich tych, którzy swoimi głosami wsparli nasz projekt. 

 

 

 

 

 

 

Leksykon Orzegowski – załączniki

 

Ze zbiorem haseł zapoznać się można w pozycji ,,Leksykon Orzegowski”(górny pasek) Ich objaśnienia są zapisane w zwartej formie, a ilustruje je jedynie w każdym przypadku jedno  wyłącznie zdjęcie. Tak przyjęta formuła nie wymaga szczególnych zmian, poza tym, że niektóre hasła można aktualizować.

Nic nie stoi na przeszkodzie jednak, aby w takim jak to odrębnym  miejscu, cyklicznie, poza tym co zawarte zostało w hasłach leksykonu, wzbogacać go , poprzez inne   jeszcze  zdjęcia, prezentacje,  czy dodatkowe  pozyskane,  godne uwagi informacje lub  różnego rodzaju  ciekawostki 

 

 

F – jak Fojkis

 

Kilka informacji z życiorysu Walentego Fojkisa

Był pierwszym , który ruszył ze swoim oddziałem do II Powstania Śląskiego.Od grudnia 1920 roku do kwietnia 1921 był komendantem POW Górnego Śląska w powiecie katowickim .
w III powstaniu śląskim  był dowódcą I pułku katowickiego. Nosił wtedy pseudonim ,,Stawski”
W latach międzywojennych był naczelnikiem Gminy Michałkowice..był członkiem Chrześcijańskiej Demokracji oraz posłem do sejmu RP i Sejmu Śląskiego.Organizował Ochotnicze Oddziały Powstańcze.
Po kompanii 1939 r pełnił służbę w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie . Zmarł w Edynburgu w Wielkiej Brytanii w 1950 r. Został odznaczony orderem Virtuti Militari V klasy

Tak mniej więcej wygląda treść hasła zamieszczonego w Leksykonie Orzegowskim.Krótko i na temat .

 

Skoro uhonorowano jego imieniem jedną z ulic naszego osiedla, to wręcz nie wypada się czepiać i pastwić nad kimś kto mimo wszystko miał jakieś kombatanckie zasługi i  dokonania w życiu publicznym.

A potem ….. gdzieś natykasz się na taki artykuł  i na to wszystko co tak korzystnie  ukazuje tę postać  pada nagle  głęboki cień .

 

 

 materiał prasowy z 1935 roku

 

 

Sklep na rogu ulicy Bytomskiej i Grunwaldzkiej  to już przeszłość .

Z końcem września likwidacji uległ istniejący w tym miejscu przez wiele lat sklep spożywczy. Tak się dzieje.Nie pierwsza i nie ostatnia to podobna tego rodzaju sytuacja.Trudno zliczyć ile  podobnych placówek handlowych przez ostatnich kilkadziesiąt lat zostało zlikwidowanych, lub zmieniło swój profil.

 

 

 

 

 

Zdjęcie z roku 1990.Wówczas w miejscu tym funkcjonował sklep mięsny. Podobnie jak  widoczna z prawej strony cukiernia Tukaj  czy kiosk Ruchu  nie przetrwali  próby czasu.

 

 

 

 

Orzegów na starej fotografii

Na okoliczność  przypadającego 14 października ,,Dnia Nauczyciela „-  wspomnienie pedagogów  ze szkoły podstawowej nr 37. Choć to już równe pół wieku mija od momentu gdy opuściłem mury tej szkoły, bez problemu przypominam sobie nazwiska wszystkich widocznych na zdjęciu nauczycieli.

Od lewej: p.Wiench, Weber, Góral, Zaszkodna, Grochocka, Schmidt, Kuś -dyrektor szkoły, Lorek, Kluge , Janicki .
Choć to niepełna kadra,to sięgając pamięcią, ówczesne grono pedagogiczne w tamtym czasie nie przekraczało 15. nauczycieli.

Brakuje na zdjęciu mojej długoletniej wychowawczyni p.Klimek. Z całego okresu nauki w podstawówce przypominam sobie jeszcze nazwiska: Kucia,  Wiewióra ,Kempa (po mężu Wiewióra) Wodzyńska , Dumak , Szubert, Antonow, Frydrych,  W pierwszych dwóch klasach dyrektorem szkoły  był jeszcze Pawulski.

 

 

 

 

 

Z dawnej prasy 

Orzegów 1965 rok

O czynach społecznych jakie miały miejsce  w Orzegowie w dekadzie lat 60.  i ich efektach,  na orzegowskim portalu było już wiele. Warto zapoznać się  w tym przypadku z jednym z artykułów prasowych  jaki się ukazał w 1965 roku w  Trybunie Robotniczej. To był ten czas kiedy przez kilka lat  o naszej dzielnicy było głośno w całym regionie. Przy okazji ktoś może wyłowi jakiegoś swego  znajomego lub krewnego spośród kilku podanych nazwisk w tym artykule.

 

 

 

Kalendarze Orzegowskie 

Dla przypomnienia !.Kalendarze Orzegowskie  na 2025 rok wciąż są do nabycia .Zakupić je można w cenie 20 zł  w sklepie ,,Betina ” przy ul. Królowej Jadwigi 3.