Burloch – ośrodek sportu i rekreacji
Wyjątkowość kompleksu sportowo-rekreacyjnego na Burlochu polega na tym, że jest to obiekt ogólnodostępny. Większość stadionów jakie znamy jest użytkowane przez kluby sportowe i dostęp do nich bywa mocno ograniczony. Tu znalazło się miejsce zarówno dla sportu wyczynowego, jak i rekreacyjnego .
To potężny atut tego miejsca, który towarzyszy mu od samego początku.
Koniec lat 60. kiedy Orzegów doczekał się pięknych funkcjonalnych terenów, gdzie można było z całymi rodzinami aktywnie spędzać czas,
niestety niefortunnie zbiegł się z momentem kiedy w 1970 roku, tutejszą kopalnię Karol połączono z kop.Szombierki. Wprawdzie jakiś czas nasza kopalnia jeszcze funkcjonowała, ale już miała coraz mniejszy wpływ na to co dzieje się w naszej dzielnicy.
Orzegów na kilka lat znalazł się w nieciekawej dla siebie sytuacji. Kopalnia jak również koksownia do tej pory, przez wiele dziesiątków lat miały znaczący wpływ na rozwój Orzegowa, troszczyły się o jakość życia tutejszych mieszkańców zapewniając im nie tylko pracę, ale i szereg miejsc do wypoczynku i obiektów, gdzie mogli realizować swoje pasje i z pożytkiem spędzać swój wolny czas. Oba macierzyste zakłady stanowiły niemal o każdej sferze życia w naszej dzielnicy.Tworzyły jej charakter i dbały o nią.
W momencie gdy zakłady te zakończyły swą działalność , do miasta należało przejęcie od nich wielu obowiązków i strategii działań na rzecz kontynuacji tych pozytywnych przemian jakie miały miejsce w dekadzie lat 6o.
Delikatnie to ujmując z tym było różnie, a mając na uwadze okres do początku XXI wieku Orzegów ulegał postępującej degradacji. Nie przetrwały w tym czasie niektóre obiekty z takim zapałem tworzone niewiele wcześniej, rękoma tutejszych mieszkańców.
W drugiej połowie lat 70. ośrodek sportowy na Burlochu przejęła Rudzka Spółdzielnia Mieszkaniowa. Za sprawą nowego gospodarza miejsce to mocno się ożywiło.
Na zboczu pomiędzy obecnym torem saneczkowym, a zejściem do restauracji powstała kręgielnia. Wokół stadionu utworzono tzw.,,ścieżkę zdrowia” – trasę z licznymi urządzeniami rekreacyjnymi. Żwirową bieżnię zamieniono na asfaltową. Powstało boisko do koszykówki i kort tenisowy, a także 80 metrowy tor speedrowerowy. Wielu pamięta też tzw.funramp na którym swych sił próbowali amatorzy deskorolek.
Rudzka Spółdzielnia Mieszkaniowa stała się w tym czasie opiekunem sekcji piłki nożnej ZRYW Orzegów.W jej szeregach grało ok. 70 zawodników w różnych kategoriach wiekowych . Często byli to piłkarze zaczynający swą przygodę z piłką jeszcze w klubie KS 27 Orzegów, który krótko wcześniej został rozwiązany.
Zryw swe mecze rozgrywał na tutejszym boisku w latach 1978-1991.
Na boisku odbywały się też mecze w ramach spartakiad zakładowych, turniejów szkolnych czy popularnych w tamtym okresie turniejów ,,dzikich drużyn”
Rok 1978 mecz piłki nożnej kobiet
Miejsc do aktywnego wypoczynku było wystarczająco dużo, w tamtych czasach jednak jakość tych obiektów była nieporównywalna do tego czym Burloch Arena dysponuje obecnie. Nie było oczywiście wtedy żadnego monitoringu , więc ta ogólnodostępność obiektu była szeroko pojęta i wymykała się często spod kontroli. Lokalni amatorzy mocniejszych trunków bywali częściej w okolicy powstałej ścieżki zdrowia niż ci, którzy powinni z niej korzystać. Z upodobaniem na spacery ze swymi czworonogami ich właściciele udawali się na płytę boiska. Nie tylko z tego powodu ciężko było zadbać o właściwy stan trawnika na boisku.
Oprócz sfery sportowej i rekreacyjnej RSM organizowała też, najczęściej w baraku przy lodowisku wydarzenia kulturalne i rozrywkowe .Zapraszani tu byli niejednokrotnie znani artyści estradowi.
Były też organizowane masowe imprezy plenerowe, festyny często związane z obchodami świąt narodowych, czy wydarzenia okolicznościowe ,takie jak ,,Pożegnanie lata” czy Dzień Dziecka.
W roku 1992 roku w mieście utworzony został Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Rok później rozpoczął swoją działalność i to w tym czasie przejął obiekty sportowo-rekreacyjne położone na terenie naszej dzielnicy.
W obecności prezesa Rudzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej Michała Lipińskiego najlepszemu bramkarzowi turnieju Dariuszowi Urbankowi nagrodę wręcza były król strzelców polskiej ekstraklasy piłkarz Górnika Zabrze -Adam Kompała.
Często wtedy jeszcze Mosir współpracował z RSM. Na przełomie lat 1990/2000 corocznie wspólnie organizowano cieszące się dużym powodzeniem piłkarskie turnieje ,,dzikich drużyn ”
W turnieju poprzedzonym eliminacjami brało udział ponad 100 drużyn! Reprezentowały one głównie poszczególne administracje Rudzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Miały zawsze odpowiednią oprawę , włącznie z muzyczną z udziałem orkiestry górniczej. Na finałowych spotkaniach gościli przedstawiciele władz miejskich i zarządu RSM.
Z obiektem Burlocha związany jest powstały w 1974 roku Turystyczny Klub Kolarski ,,Tigris” Od samego początku skupił wokół siebie amatorów turystyki rowerowej z całego miasta. Grupa organizowała i brała udział w rajdach rowerowych, maratonach kolarskich, crossach terenowych i wyścigach szosowych dla amatorów.Przez wiele lat Turystyczny Klub Kolarski ,,Tigris” swoją siedzibę miał w nieistniejącym już baraku tzw.,,budzie ”
W 2009 roku w ramach obchodów 50-lecia Rudy Śląskiej na obiekcie MOSi-Ru w Orzegowie rozegrany został bieg na dystansie 50 km!!!w którym wystartowało 50 czołowych ultramaratoρczyków z Polski i Czech.W tym również 18 biegaczy z Rudy Śląskiej.Biegacze do pokonania mieli 125 okrążeń!!!
Burloch chętnie było odwiedzany zimą . Nigdy nie brakowało tu stoków z których można było zjeżdżać sankami lub na nartach . Zimy kiedyś też były bardziej śnieżne i mroźne. Dzięki temu lodowisko, które do roku 2006 było obiektem naturalnym przez większość długiego sezonu zimowego było oblegane przez amatorów jazdy na łyżwach. W pobliskiej ,,budzie” była wypożyczalnia łyżew , szatnie i mała kawiarenka , gdzie korzystający z lodowiska mogli się napić gorącej herbaty czy kawy.
Burloch 2008
Wspomniane tu zostało o takim zwykłym, podstawowym funkcjonowaniu obiektów na Burlochu. Oddbywały się tu też jednak inne o wiele większe, spektakularne wydarzenia, które przyciągały w to miejsce wielotysięczne tłumy.
O tym za tydzień w następnym odcinku ,,Historii Burlocha”
*******************
Jerzy Porada
* Materiały, które są wykorzystane do opracowania historii Burlocha, z różnych względów mogą być niepełne, nieścisłe lub niezgodne z niektórymi faktami. Nie wszystkie informacje tu zawarte można zweryfikować. Nie zawsze źródła, z których pochodzą, są gwarancją, że ich przekaz jest w stu procentach wiarygodny.
W tym miejscu zachęcam wszystkich do kontaktu ze mną w przypadku, gdy ktoś będzie w stanie uzupełnić niektóre opisywane wątki o swoje uwagi oparte na wiedzy własnej lub zaczerpniętej z pewnych źródeł.
Publikacje w internecie mają tę zaletę, że można na bieżąco je prostować i uzupełniać o nowe pozyskiwane informacje.
* Większość prezentowanych tu zdjęć jest własnością Towarzystwa Miłośników Orzegowa