Czyny społeczne 

 

 

Dzięki masowym czynom społecznym  nasza zaniedbana wcześniej  dzielnica  w ciągu kilku zaledwie lat zmieniła się nie do poznania. Dokładnie w tym samym czasie gdy swoją  ogromną metamorfozę przechodził  Burloch, rękoma tutejszych mieszkańców przeobrażano cały  bez wyjątku Orzegów.
Wprawdzie udział w czynach społecznych w okresie powojennym był w całym kraju zjawiskiem powszechnym, to jednak skala  dokonań orzegowian była  wyjątkowa.
To dzięki wysiłkowi orzegowian  co należy podkreślić  powstał  obiekt,który stał się   zalążkiem Burloch Areny  w jej obecnym kształcie.

 

 

Lista najważniejszych inwestycji przeprowadzonych w Orzegowie do roku 1963

 

 

Obraz Orzegowa dekady lat 60.

 

Mieszkańcy ulicy Warszawskiej urządzają swoje podwórko

 

Zanim zagospodarowano teren Burlocha w latach 1961 -1962 pierwszym  wymiernym efektem masowego udziału w czynach społecznych było przekazanie do użytku tzw. Placu Gier i Wypoczynku (teren ob.szkoły podst  nr 6 ) oraz sąsiadującego  z nim kąpieliska z przyległym stawem kajakowym .

1962 rok .Tereny rekreacyjne położone w sąsiedztwie kąpieliska

Plac Gier i Wypoczynku, doskonałe miejsce dla wypoczynku i relaksu całych rodzin, z mnóstwem atrakcji dla dzieci, obiektami sportowymi, placami zabaw, licznymi alejkami spacerowymi, wymyślnymi pergolami,  kolorowymi latarniami i  fontannami . Wszystko to  otoczeniu  ozdobnej zieleni i z widokiem na  kąpielisko. Dziś  w tym miejscu znajduje się szkoła podstawowa nr.6 .

W 1962 roku zanim zaczęto prace na Burlochu , nieopodal po drugiej stronie ulicy Bytomskiej  do użytku oddano kąpielisko.

 

W roku 1963 przystąpiono  do ambitnego planu zagospodarowania całego obszaru Burlocha. Po tym jak przekazano mieszkańcom piękny obiekt kąpieliska poprzeczka podniesiona została jeszcze wyżej. Projekt mającego powstać na Burlochu   kompleksu  sportowo – rekreacyjnego  wyposażonego w  bogatą, wielofunkcyjną  infrastrukturę  wzbudził zachwyty i entuzjazm wśród orzegowian.   Z takim entuzjazmem  tutejsza społeczność na czele z załogą kop. Karol ochoczo wzięła się do realizacji tej inwestycji .
W tym czasie w okolicy gdzie wcześniej znajdował się  szyb Wiejski pozostały po nim jeszcze zabudowania, które w międzyczasie adaptowano na różne cele  .

 

 

Wkrótce z powierzchni ziemi  miały zniknąć wszelkie zachowane w tym miejscu zabudowania wraz z ich otoczeniem .

1964 rok .Miejsce gdzie dziś stoi hala sportowa

Kończy się pewna epoka związana z tym miejscem .. Czas w którym kopalnia wykorzystywała cały ten teren dla własnych potrzeb. Wkrótce   obiekt w całości ma służyć wyłącznie mieszkańcom.

1963 rok Początek metamorfozy  Burlocha

Koparki , pomiary geodezyjne –   przygotowania do wielkiej inwestycji

 

*******************

Jerzy Porada

* Materiały, które są wykorzystane do opracowania historii Burlocha, z różnych względów mogą być niepełne, nieścisłe lub niezgodne z  niektórymi faktami. Nie wszystkie informacje tu zawarte można  zweryfikować. Nie zawsze źródła, z których pochodzą, są gwarancją, że  ich przekaz jest  w stu procentach wiarygodny.
W tym miejscu  zachęcam wszystkich  do kontaktu ze mną  w przypadku, gdy ktoś będzie  w stanie uzupełnić niektóre  opisywane wątki o swoje uwagi oparte na wiedzy  własnej lub zaczerpniętej z pewnych źródeł. 
Publikacje w internecie mają tę zaletę, że można na bieżąco je prostować i uzupełniać o nowe pozyskiwane informacje.
* Większość prezentowanych tu zdjęć jest własnością Towarzystwa Miłośników Orzegowa