23 czerwca 2024

w tym wydaniu:

-Wakacje
-OOO-Przemytnicy na granicy
-Leksykon Orzegowski
-Ulica Grunwaldzka z nową nawierzchnią
-Dawnych wspomnień czar
-10 lat temu powstała Burloch – Arena
-Dawny Orzegów na fotografii

 

Wakacje 

 

 

Za tydzień, ostatnie przed wakacjami wydanie  ,,Od niedzieli do niedzieli”. Tak jak bywało to w przeszłości  w okresie lata dosyć mocno  ograniczone zostanie  publikowanie  tu nowych materiałów. To zawsze ten czas gdy zainteresowanie stroną jest zdecydowanie mniejsze niż np. w okresie jesienno -zimowym, który ze względu chociażby na długie wieczory i nie sprzyjającej wyjściu z domu aurze, bardziej skłania do zaglądania w to miejsce.
Dla mnie jest to ten okres, w którym  zmuszony jestem uporządkować wiele pozycji  na stronie, niektóre z nich usunąć, jednocześnie  przygotować materiały i tematy, które się mogą tu ukazać w przyszłosci. Tuż po wakacjach z początkiem września przypada obowiązek  opłacenia świadczonych przez dostawcę usług internetowych.W tym przypadku,  to  poszukiwanie wsparcia z zewnątrz , to zawsze mało komfortowa sytuacja, ale jakoś przez to trzeba przejść.

Na jakiś czas  przez  okres wakacji co prawda  nie będzie się ukazywać  cotygodniowy blok ,,Od niedzieli do niedzieli ” ale  nie znikną ze strony jej stałe pozycje  takie jak : Leksykon Orzegowski , Osobliwe Opowieści Orzegowskie do których można  w każdej chwili zajrzeć,  podobnie zresztą jak będzie możliwość   przejrzenia  galerii zdjęć czy obejrzenia któregoś z nagrań filmowych.

Poza tym   przez te dwa miesiące w miarę możliwości będę umieszczane  aktualne informacje dotyczące naszej dzielnicy i to niekoniecznie w trybie cotygodniowym,tak, że warto tu co jakiś czas zaglądać.

 

 

 

 

Przemytnicy na granicy

 

Przez 17 lat, od 1922 roku aż do wybuchu II Wojny Światowej Orzegów był miejscowością nadgraniczną. Stało się to  w wyniku rozstrzygnięć plebiscytowych. Wtedy to w  skład odrodzonej Rzeczypospolitej weszła część Górnego Śląska.

Okres  ten nałożył się w czasie z głębszym  kryzysem gospodarczym na Śląsku, a w związku z tym i masowymi zwolnieniami z kopalń.
Wielu bezrobotnych wykorzystując nadgraniczne położenie gminy trudniło się przemytnictwem.

 

całość czytaj tu 

 

 

 

Leksykon Orzegowski 

Jak się okazuje w zestawie 32 ulic jakie znajdują się w Orzegowie ,w Leksykonie Orzegowskim pominięte zostały dwie. Są to ulice Emilii Plater i Stroma

 

Ulica  Emilii Plater – Przed wojną  ul.Pocztowa , później Rynek. Nazwy wywodzące się z faktu, że  przez wiele lat  przy ulicy tej mieściła się  poczta. W latach 30. wzdłuż ulicy znajdowało się  z kolei targowisko, stąd nazwa Rynek.
Asfaltowa część ulicy (odcinek od ul. K.A.Hlonda  do Królowej Jadwigi ) ma ok. 145 metrów. Razem z odcinkiem drogi polnej,która biegnie, aż do przejazdu kolejowego ulica ma 600 m. Przed wojną wyznaczony teren  przy poczcie nosił nazwę Plac  11 listopada. 

Patronka ulicy Emilia Plater (ur.13 listopada 1806 rok w Wilnie ,zmarła 23 grudnia 1831 roku w Justianowie ) -polska hrabianka , kapitan Wojska Polskiego  w czasie powstania listopadowego .Jej postać stała się  symbolem walki o niepodległość.

 

ul.Emilii Plater

 

***

Ulica Stroma – dawne nazwy Polna i Feldstrasse .Ulica łącząca ulicę Bytomską z ul.Piaseczną  ma 118 metrów .

 

 

 

 Ulica Stroma. Widok  z góry.

 

 

Ul.Grunwaldzka z nową nawierzchnią 

W ostatnich latach wielokrotnie prowizorycznie remontowana, a raczej łatana, wreszcie doczekała się na swojej całej 190 metrowej długości położenia nowej nawierzchni asfaltowej. Przy okazji podczas  usunięcia  mocno wysłużonej warstwy poniszczonego asfaltu, odsłonięta została dawna   nawierzchnia z kostki brukowej, taka jakie były kiedyś tu  na każdej ulicy.W  niektórych przypadkach ulice z taką nawierzchnią przetrwały nawet jeszcze do lat 70.

 

 

 

 

Historycznie rzecz ujmując to bardzo ważna dla rozwoju Orzegowa ulica. Jeszcze na początku XX wieku co można zobaczyć na mapie,(oznaczenie  czerwoną strzałką)  a więc w czasie gdy w znaczącej większości Orzegowa były już obecnie nam znane ulice,  w tym miejscu gdzie znajduje się obecnie ulica  Grunwaldzka był jedynie naturalnie wytworzony wąwóz.
Z chwilą gdy zaczął się kształtować tzw.Nowy Orzegów  czyli obszar mniej więcej od ulicy ob.K.A.Hlonda dalej na zachód, aż do szlaku kolejowego, problemem  jego  scalenia  ze Starym Orzegowem (ul.Bytomska) był brak w jego centralnej strefie  połączenia drogowego  tych dwóch  części Orzegowa. A działo się tak, z  powodu takiego, a nie innego   ukształtowania terenu  Orzegowa, w którym występuje znaczna różnica poziomów pomiędzy jego wspomnianymi obszarami , co do dziś widzimy głównie poprzez to, że na całej długości ul. Bytomskiej znajduje się całkiem spora ilość  podejść schodowych.
Łatwo sobie wyobrazić nawet dziś  jakie by występowały utrudnienia w ruchu drogowym gdyby trzeba było się  przemieścić z ulicy K.A.Hlonda na Bytomską   gdyby w 1905 roku nie przebito się  przez ten wąwóz i nie powstała by obecna ul.Grunwaldzka (wcześniej Wolności).

Tak więc połączenie tych dwóch ulic nieprzejezdną wcześniej drogą stało się  kluczowym momentem w procesie  połączenia w jeden organizm, tych obydwu   części Orzegowa.

 

 

 

 

 

 

Dawnych wspomnień czar 

Fotografii  samego basenu  ukazywało się tu  już na orzegowskiej stronie  całkiem  sporo i to ten obiekt najbardziej każdemu  utkwił z pewnością w pamięci. Ogólnie jednak  wszyscy, którzy korzystali kiedyś z kąpieliska, nie powinni mieć żadnego problemu z przypomnieniem sobie wielu innych  najmniejszych nawet detali związanych z tym miejscem .

Może ktoś z młodszego pokolenia  po raz pierwszy widzi te zdjęcia. Jeżeli tak, to niech  teraz nie  dziwi was, kiedy   wszyscy  wasi starsi znajomi   tak wzdychają do tego obiektu. Kiedyś w latach 1962 do końca lat 90. było to miejsce cieszące się niezwykłym  powodzeniem ,szczególnie u najmłodszych, którzy uwielbiali  spędzać tu swój czas.

Już od pierwszego dnia funkcjonowania kąpieliska szczególnym powodzeniem cieszyła się u dzieci zjeżdżalnia.

Przyległy do basenu staw kajakowy wraz z kąpieliskiem stanowił jak to tak bardziej oficjalnie określano – Ośrodek Sportów Wodnych. Przystań kajakową utworzono na tym stawie  w 1961 roku, na rok przed udostępnieniem do użytku basenu.

 

Kąpielisko dysponowało przebieralniami ,WC,  kioskiem z napojami i słodyczami  z zadaszonym tarasem i fotelikami. Na wypłaszczeniu skarpy tuż przy budce ratownika urządzono taras widokowy ,z którego przy kawie i pogawędkach rozlegał się widok na basen.

 

 

 

 

 

10 lat temu 

21 czerwca 2014 roku oddano do użytku zmodernizowany obiekt Burloch Areny 

Decyzję o gruntownej modernizacji stadionu przy ul. Bytomskiej prezydent Grażyna Dziedzic podjęła w odpowiedzi na głos działających przy obiekcie klubów sportowych, a tak naprawdę dzięki trójce  pozytywnych osób siedzącym mocno w sporcie . W pierwszej kolejności powstało jedno z najlepszych w Polsce boisk do gry w rugby oraz unikatowy tor do jazdy na rolkach. W kolejnych latach wykonano nowoczesne, zadaszone lodowisko wraz z szatnią i wypożyczalnią sprzętu, 800-metrowy tor do jazdy terenowej na rowerze, dwukondygnacyjną restaurację z tarasem oraz naturalną górkę saneczkową dla dzieci. – Dzięki tym i dalszym inwestycjom miejsce to niezmiennie tętni życiem, jest wizytówką miasta i prawdziwą perełką wśród obiektów sportowo-rekreacyjnych w Rudzie Śląskiej.

O Burloch Arenie dziś mówi się jednym głosem.To był strzał w dziesiątkę! Obiekt , którego nam zazdroszczą inni, a rejestracje samochodów parkujących przy stadionie świadczą o tym, że  korzystają z niego użytkownicy z wielu innych miast.

 

21 czerwca 2014 rok.Prawdziwe święto dla mieszkańców Orzegowa. W tak radosnym dniu  nie mogło zabraknąć  muzycznych popisów    orkiestry górniczej.

Historyczna chwila, oddanie do użytku toru rolkarskiego. Wspólnymi siłami uroczystego przecięcia wstęgi dokonują od lewej; ks.prob.Ryszard Nowak, prezes KS Rugby Ruda Śląska Wojciech Kołodziej, prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic,oraz gość specjalny brązowy medalista  zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi w 2014 roku w łyżwiarstwie szybkim  Jan Szymański .

 Wtedy nikt nie mógł przewidzieć ,że tor rolkarski będzie się cieszył tak ogromnym powodzeniem przez najbliższą dekadę.

 

 

Trudno by dziś po tych 10 latach zliczyć jak wiele działo się na obiektach Burloch Areny. Ile przewinęło się tu osób, również tych z różnych innych  zakątków Polski. Przez ten okres, niemal co roku stadion ten wzbogacał się o kolejne obiekty,tym samym ciągle podnosząc swą atrakcyjność.

 

 

 

 

Dawny Orzegów na fotografii

Skoro powyżej co nieco o atrakcjach kąpieliska, to wypada też pokazać zdjęcie z 1962 roku z ogólnym widokiem na cały obiekt.To historyczne ujęcie, bo prawdopodobnie wykonane jest w przededniu oddania kąpieliska do użytku. W tle,  zabudowa kopalni Karol.