15 października 2023 roku

W tym wydaniu:

-10 lat temu
-OOO Jerzy Król – aktor z Orzegowa
-Leksykon Orzegowski -pytania
-Dzikie wysypiska
-Jest takie miejsce w Orzegowie
-Orzegów na starej fotografii (5)
-Fotomontaż z przymrużeniem oka (4)
-Ze sportu

 

 

 

 

10 lat temu 

 

Czas pędzi do przodu bez opamiętania. To, co  by mogło się wydawać, że  wydarzyło  się całkiem niedawno, często okazuje się, że tak naprawdę mocno  zdążyło się już oddalić w czasie.  Te prezentowane poniżej wydarzenia, świeżo mamy w pamięci, a tymczasem upłynęło  już 10 lat od czasu kiedy miały miejsce.

 

 

 

Koncert  lata z radiem 

Nigdy wcześniej, ani później  w Orzegowie takiego koncertu  jak ten pamiętny  nie było. W sierpniu 2013 roku na obiekcie,  który wtenczas był dosłownie w przededniu ogromnych przeobrażeń  ku naszemu niemałemu zaskoczeniu, ale też i wielkiej radości odbył się Koncert  ,,Lata z Radiem” popularnej audycji radiowej jedynki .Nieprzebrane tłumy ludzi przez kilka godzin bawiło się przy występach Patrycji Markowskiej i Krzysztofa Krawczyka .

 

 

 

 

Wyburzenie ,,Szlafhausu”

Dom Górnika potocznie nazywany Szlafhaus w czasie  istnienia kopalni ,,Karol” pełnił funkcję hotelu robotniczego .Posiadał 275 miejsc noclegowych. Po likwidacji kopalni  w budynku mieściły się magazyny i drobne firmy. Z biegiem czasu budynek mocno podupadał. Pod koniec pierwszej dekady obecnego stulecia mocno pod uwagę brane  były plany przekształcenia tego obiektu w Centrum Inicjatyw Społecznych.
Projekt zaadoptowania tego budynku pod tego rodzaju  placówkę był mocno zaawansowany.
Ostatecznie pomysł upadł , co jednocześnie dla budynku stało się   ostatecznym wyrokiem. Nastąpiło dalsze gwałtowne niszczenie i dewastacja  obiektu i  w końcu w roku 2013 . zadecydowano o jego rozbiórce.

 

 

 

Dom Górnika – lata 60.

 

 

 

Rok 2013 .Rozbiórka Szlafhausu.

 

 

Dni Ratusza 

 

W 2013 roku Towarzystwo Miłośników Orzegowa przy współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną zorganizował imprezę pod nazwą ,,Ratusz Orzegowski w czasach swojej świetności”

W  dniach  20-23 czerwca odbył się cykl wydarzeń, m.in. wystawa , prelekcje – inscenizacja grupy rekonstrukcyjnej z widowiskiem ,,Obrona Orzegowa – wrzesień 1939 rok”

 

 

 

Wystawa ,,Ratusz Orzegowski w czasach swojej świetności”

 

Prelekcje odbywały się w wyremontowanej i zrekonstruowanej sali posiedzeń dawnego Urzędu Gminy Orzegów. Wystrój sali jak i wyremontowanie  skrzydła ratusza, w którym odbywało się  to wydarzenie,  to  efekt pracy członków TMO.

 

 

Duże zainteresowanie wzbudziła inscenizacja grupy rekonstrukcji historycznych ,,Obrona Orzegowa -wrzesień 1939 „

 

 

Pamiątkowe wspólne zdjęcie uczestników ,,Dni Ratusza”

 

 

Orzegów najbardziej kultową dzielnicą Śląska

 

 Szerzej o tym wydarzeniu można było się dowiedzieć w ubiegłotygodniowym wydaniu ,,Od niedzieli do niedzieli”

 

 

 

 

OOO 

 

Osobliwe Opowieści Orzegowskie 3

 

 

Nic tak trafnie nie byłoby  w stanie wprowadzić w opowieść o losach , urodzonego w Orzegowie i związanego z nim  Jerzego Króla, jak  to zdjęcie z jakże charakterystycznym dla dawnej ulicy Kościelnej ogromnym , okrągłym zegarem zawieszonym przy wejściu do zegarmistrza.

W biografiach ludzi znanych ,  którym udało się wybić  ponad przeciętność często we wstępie  nawiązuje  się  do jakiegoś szczególnego miejsca,zalążka późniejszej drogi do sukcesu. Pojawia się wtedy często takie   znamienne  stwierdzenie..

,,To tu się wszystko zaczęło”

 

 

 

 

 

 

 

 

Opowieść o Jerzym Królu ,aktorze z Orzegowa 

Tu czytaj całość 

 

 

 

 

 

Leksykon Orzegowski -pytania

 

E

 

Eckert

Elektryczność

Elwer

Elżbietanki

Erasmus

Ewakuacja

 

Eckert – Jaką funkcję w okresie międzywojennym pełnił Grzegorz Eckert?

Elektryczność – W którym roku  w Orzegowie doprowadzono prąd do mieszkań?

Elwer – Kogo w okresie międzywojennym określano ,,elwrem”?

Elżbietanki – Jaką funkcję publiczną spełnia   budynek klasztorny sióstr Elżbietanek przy ul.Młodego Górnika?

Erasmus – Kogo dotyczy program Erasmus?

Ewakuacja– Do jakich miejscowości 1 września 1939 ewakuowano ludność z Orzegowa

 

 

 

Tu znajdziesz odpowiedzi

 

 

 

Dzikie wysypiska

Widoki  takie jak ten muszą denerwować. Miejsce na uboczu,  mało uczęszczane i trochę z dala od zabudowań. Takie też   właśnie miejsca  najczęściej są wykorzystywane  jako dzikie wysypiska śmieci. Nikt  nie powinien w ten sposób pozbywać się swoich śmieci, mebli czy innych niepotrzebnych mu rzeczy. Każdy to wie, a jednak zapuszczając się w takie miejsca łatwo natrafić na podobne obrazki.

To miejsce tuż przy byłej bramie kopalni Karol przy ul.Bytomskiej .

 

 

 

 

Jest takie miejsce w Orzegowie 

To zdjęcie tu na stronie pojawiało się  już nieraz. Chętnie przypominam o tym miejscu, bo sam jestem nim zafascynowany.

Często kiedy  przechodzę obok niego  zatrzymuję się tam  i wpatruję się w ten… co tu dużo mówić prawdziwy cud natury. Coraz częściej też rodzą się takie myśli  by w jakiś sposób ustanowić to miejsce pomnikiem przyrody. Myślę, że to jest do zrobienia .

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi za pomniki przyrody uznaje się pojedyncze twory przyrody lub ich skupiska o szczególnej wartości przyrodniczej, naukowej, kulturowej bądź historycznej oraz odznaczające się indywidualnymi cechami wyróżniającymi je spośród innych tworów.

Spokojnie pod któreś  z tych kryteriów dało by się to miejsce podciągnąć. W ten sposób Orzegów zyskał by  jeszcze jeden atrakcyjny obiekt .

 

W miejscu tym o czym wspominałem już niejednokrotnie znajdował się od końca  XIX wieku  zajazd- posiadłość Gabrieli Proske ,potem Emanuela Brola. Obiekt pełniący później  jeszcze wiele innych funkcji  od 50 ponad lat nie istnieje.
 Obecnie  zachowały się jedynie  resztki muru oddzielającego kiedyś  przyległy do zajazdu ogród od terenów kopalni. To tam właśnie  można natrafić dziś na niesamowity twór   jakiego dokonała natura.

Gdzie? Udając się ulicą Bytomską w kierunku na nową część cmentarza przechodząc pod tunelem, należałoby skręcić  na pierwszą znajdującą się po lewej stronie ścieżkę . Latem  teren  ten jest mocno zarośnięty stąd też trudno to szczególne miejsce  dostrzec. O wiele łatwiej jest późną jesienią czy zimą.

 To fascynujące miejsce. Od lat w zupełnej symbiozie  tkwią – dzieło natury w połączeniu z wytworem rąk ludzkich. Wydawać się może ,że jedno bez drugiego było by bliskie zagłady ,spękany  mur  nie runie tylko dzięki temu, że skonsolidowały go  korzenie drzewa, te  nie miało by prawa utrzymać się  w pozycji  pionowej  z tak obnażonymi  korzeniami, które zwykle zapuszczone są głęboko w ziemię  … gdyby nie mur właśnie .


Jak tu nie powiedzieć, że natura ma duszę artysty kiedy spojrzy się na stworzone przez nią dzieło. Zwykle korzenie  są głęboko usadowione pod ziemią , w tym przypadku można się im przyjrzeć w całej okazałości na zewnątrz .Nie sposób też spoglądając na nie, nie wyostrzyć wyobraźni i nie dostrzec demonicznego klimatu jaki wytwarza kompozycja  tych korzeni.

 

 

Wystarczyło tylko przyprawić im te głowy i….

Heksa z Dziobłym jak sie patrzy

 

 

 

 

Orzegów na starej fotografii 5

 

14 Października przypada Dzień Nauczyciela.Na tę okoliczność jedno z najstarszych zdjęć nauczycieli. Jak łatwo zauważyć wszyscy jak jeden pod wąsami i jak się im przyjrzeć  może m.in dzięki temu wyglądają bardzo poważnie, żeby nie powiedzieć surowo.

Wśród grona pedagogów , ówczesny kierownik szkoły nr 1 obecnie 36 Josef Dolezich ojciec znanego artysty malarza ,autora książki ,,Ich kamm aus Orzegow” Norberta Dolezicha

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ze  sportu  

Zapasy

Zakończyły się Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików i Młodziczek ! Zajęliśmy pierwsze miejsca w klasyfikacji klubowej, zarówno dziewcząt, jak i chłopców. Indywidualnie złote medale wywalczyli: Zuzia Ptak, Julia Palka, Przemek Mrozek i Kajtek Szewczyk. Srebrne medale: Agata Chyłek, Emilia Juraszek, Julia Żydek, Dominik Kulka i Kamil Lalik. Brązowe medale: Marysia Jarosz, Kamila Buda, Maciej Sadowik i Bartek Oleś. Brawa i Gratulacje dla wszystkich uczestników!!!

 

 

 

 

 

 

Rugby 

Na obiekcie Burloch Areny w sobotę 14 października odbyły się Mistrzostwa Polski kobiet drużyn U 16

Nasze kadetki w małym finale minimalnie ulegają Tytankom Gnieźnieński Klub Rugby Tytan Gniezno i ostatecznie kończą II Turniej Mistrzostw Polski Kobiet U16 Rugby7 na IV miejscu.

 

 

 ***

Sport szkolny 

Sztafetowe Biegi Przełajowe to druga, po Festiwalu Sztafet, impreza inaugurująca sportowy rok szkolny 2023/24.
Na halembskich trasach przełajowych odbywała się rywalizacja o prymat w naszym mieście i w rejonie. Na starcie pojawiło się większość rudzkich podstawówek i najlepsze szkoły z Zabrza.
Nasze dziewczyny nie miały sobie równych, zarówno w grupie młodszej jak i w starszej. Zapewniły sobie udział w finale wojewódzkim. Chłopcy młodsi zajęli trzecie miejsce na szczeblu miasta. Gratulujemy!
 Po eliminacjach w  mieście , Szkolny Festiwal Sztafet odbył się  na szczeblu województwa . Nasi reprezentanci startowali w trzech kategoriach: chłopcy młodsi, dziewczęta młodsze i dziewczęta starsze i to właśnie te ostatnie wypadły najlepiej zajmując drugie miejsce w województwie. Tuż poza podium, czyli na miejscu czwartym uplasowały się dziewczęta młodsze, natomiast chłopcy młodsi zajęli miejsce siódme. Brawa i Gratulacje!!!