14 maja 2023 roku
W tym wydaniu:
-Wydarzenie sprzed 90 lat
-Z orzegowską faną przez świat
-Leksykon Orzegowski
-Dawny Orzegów w kolorze (38)
-Zdjęcie z kalendarza
-Zdjęcie tygodnia
-Sport na starej fotografii (14)
– Ze sportu
Wydarzenie sprzed 90 lat
9o lat temu po 37 latach sprawowania urzędu proboszcza w Orzegowie przechodząc na emeryturę, naszą parafię opuścił ks.prob.Paweł Sigulla. Postać niezwykle ważna w historii naszej parafii. To on jako pierwszy proboszcz ją tworzył ,wybudował pierwszy kościół, a następnie gdy gwałtownie wraz przyrostem ludności przybyło wiernych wystarał się o fundusze na jego rozbudowę.Przyczynił się do utworzenia wielu parafialnych organizacji polskich i niemieckich .Pomagał ubogim zwłaszcza dzieciom.
Na proboszcza w Orzegowie został zatwierdzony 24 września 1896 roku.W 1923r.został mianowany dziekanem dekanatu.W 1927 roku otrzymał nominację na radcę duchownego, a w 1933 roku na szambelana papieskiego. W tym samym 1933 roku mając 65 lat przechodzi na emeryturę ,opuszcza Orzegów ,zamieszkuje w Rybniku,gdzie umiera 1maja 1941 roku.
Tłumy parafian żegnające odchodzącego na emeryturę ks.prałata Pawła Sigulli.
Z orzegowską faną przez świat
Do galerii trafiają kolejne dwa ujęcia z orzegowskimi flagami. Coraz trudniej się tam znaleźć, bo dodawane są do niej teraz już tylko te szczególnie interesujące i oryginalne zdjęcia, a te poniżej na pewno takimi są.Obydwie fotografie zostały wykonane w Niemczech w różnych miejscach i przy różnych okolicznościach.
30 IV 2023 r.Tym razem dwie orzegowskie fany podczas meczu Bundesligi pomiędzy VFL Wolfsburg i Mainz .Wsparcie okazało się pomocne dla Kuby Kamińskiego. Jego drużyna pokonała rywali 3-0.
Leverkusen maj 2023.Krzysztof Hanke i Krzysztof Respondek z kabaretu ,,Rak” nie tylko stoją przy orzegowskiej fanie, ale też dali się wciągnąć jako honorowi członkowie w szeregi Towarzystwa Miłośników Orzegowa. Stosowne legitymacje członkowskie otrzymali z rąk lidera grupy niemieckiej TMO Józefa Szopy, na zdjęciu wraz z innymi członkami tej organizacji.
Galeria ,,Z orzegowską faną przez świat „
wejdź tu
Leksykon Orzegowski
Kołodziej
Wojciech Kołodziej
ur. 1963 – Absolwent Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W latach 1987-1990 kierownik sekcji rugby w GKS Śląsk Ruda Śląska (wicemistrzostwo Polski 1989), Prezes Zarządu KS Rugby Ruda Śląska (od 2013), wcześniej członek Zarządu, Sekretarz (od 2008). Nauczyciel, dyrektor Gimnazjum nr 9 w Rudzie Śląskiej. Członek Zarządu Towarzystwa Lekkoatletycznego Pogoń Ruda Śląska, w barwach którego przebiegł 7 maratonów.
Członek zarządu Polskiego Związku Rugby
Przewodniczący Komisji ds. Statutu i Regulaminów.
Piecha
Piecha Ludwik powstaniec, robotnik z Orzegowa. W 1919 r .zaprzysiężony w Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska. Podczas I Powstania walczył w okolicy między Rybnikiem a Zebrzydowicami. Uczestnik II Powstania. W III – w szeregu pułku rybnickiego Janusza Wężyka. W okresie kampanii plebiscytowej należał do plutonu ochrony polskich zebrań i wieców. We wrześniu 1939 r. walczył w Ochotniczych Oddziałach Powstańczych pod dowództwem Nikodema Sobika w obronie Rybnika. Z chwilą wkroczenia wojsk niemieckich uszedł w głąb Polski i osiadł w Stalowej Woli gdzie brał udział w ruchu konspiracyjnym. Aresztowany i rozstrzelany.
Ulica Ludwika Piechy znajduje się w północnej części osiedla Powstańców Śląskich, które w większości powstało w drugiej połowie lat 80-tych. Podobnie jak na całym osiedlu nazwa ulicy dotyczy pewnego odrębnego nieco rozproszonego skupiska bloków mieszkalnych.
Dawny Orzegów w kolorze 38
1965 rok. Teren kopalni ,,Karol” Nowo utworzony zakład fizyko i hydroterapii. Wcześniej była tam łaźnia dla kobiet. Zabudowa widoczna na zdjęciu istnieje do dziś . Obecnie od kilku lat produkowane są tam sale zabaw dla dzieci i trampoliny.
Zdjęcie z kalendarza
Trochę to nawet dziwne że, w dotychczasowych wydaniach Kalendarza Orzegowskiego w miesiącu maju, nie było jakby się mogło wydawać zbyt wielu zdjęć pierwszokomunijnych, a tych akurat w naszych zbiorach jest wyjątkowo dużo. Na pewno nie raz takie zdjęcia się ukażą w następnych wydaniach.
Dzieci wczesno komunijne ,początek lat 50.
Zdjęcie tygodnia
Burloch Arena to właściwe miejsce dla baneru który nam towarzyszył podczas wyprawy do Wolfsburga, miejsca w którym rozwija się obecnie kolejny etap kariery Jakuba Kamińskiego.
Przed wieloma laty to na tym obiekcie m.in.Kuba łapał piłkarskiego bakcyla. Tu zaczynała się jego jak się potem okazało wielka przygoda z piłką. Ten baner to kolejny obok muralu na hali przekaz motywujący do treningu i aktywności fizycznej. Z boiska korzysta m.in. szkółka piłkarska. Niech wizerunek Jakuba Kamińskiego pozwoli uwierzyć tym początkującym piłkarzom, ale też i innym uprawiającym sport,że warto podążać za swoimi marzeniami i że droga do wielkiej kariery otwarta może być dla każdego.
Baner powstał dzięki Bartkowi Gralińskiemu i Bogusławowi Poważy.Wielki dzięki.
Galeria ,,Zdjęcie tygodnia”
wejdź tu
Sport na starej fotografii 14
KS 27Orzegów był klubem wielosekcyjnym.W pewnym okresie wokół klubu skupiało się ponad 300 zawodników i działaczy.Do tego wszyscy mieli swoje rodziny, które też żyły tym co działo się w klubie.Klub z pomocą kopalni często organizował wycieczki integracyjne ,na które sportowcy i działacze wyjeżdżali ze swoimi bliskimi. Tak naprawdę całe środowisko sportowe tworzyło jedną wielką rodzinę. Nie było też dlatego przypadkiem ,że często przygodę ze sportem rozpoczynały kolejne pokolenia ,stąd niejednokrotnie w historii sportu w Orzegowie nieraz powtarzają się te same nazwiska.
1960 r.
Ze sportu
Sportowy sukces ,,szóstki”