22 stycznia 2023
W tym wydaniu:
-Lodowisko
-Zdjęcie tygodnia
-Leksykon Orzegowski
-Z orzegowską faną przez świat
-Dawny Orzegów w kolorze
-Zdjęcie z kalendarza
-Ze sportu
Lodowisko
Orzegowskie Lodowisko to jedna z większych atrakcji zimowych ferii ,a że jest to jedyny tego rodzaju obiekt w mieście nic dziwnego ,że cieszy się on codziennie dużą frekwencją.
Lodowisko orzegowskie ma już blisko 60 lat.Na przestrzeni tego okresu ,obiekt przechodził kilka etapów modernizacji. Krok po kroku podnosił się jego standard. W końcu doczekaliśmy się obiektu w obecnym kształcie, jednego z najładniejszych lodowisk rekreacyjnych w naszym regionie.
Zanim powstało naturalne lodowisko z bandami i zapleczem ,mieszkańcy Orzegowa ślizgali się na zmarzniętych stawach m.in.Niemieckim czy stawie na Burlochu.W latach 1961-63 funkcjonowała ślizgawka w dawnym ogrodzie Brola (Kuśki) przy ul.Bytomskiej .Nie zaspokajało to jednak potrzeb orzegowian.W 1964 roku z inicjatywy dyr.kop.Karol Maksymiliana Chroboka utworzono lodowisko naturalne na Burlochu.
Ślizgawka na zmarzniętym stawie znajdującym się na Burlochu .Na zdjęciu: tam gdzie widać zabudowania górniczego szybu w najbliższej okolicy obecnie znajduje się hala sportowa.
Lodowisko powstało w 1964 roku jako jeden z kilku obiektów o charakterze sportowo-rekreacyjnym jakie utworzono w tamtym okresie na terenie Burlocha.Jako zaplecze dla tego obiektu adaptowano drewniany barak przeniesiony z ul.Bobreckiej pełniący wcześniej funkcję Szkoły Górniczej,następnie magazynu OZR,harcówki i modelarni. W baraku m.in.urządzono szatnie , wypożyczalnię łyżew ,klubo- kawiarenkę.
Z inicjatywy samorządu robotniczego kop.Karol przy klubie KS 27 Orzegów utworzono sekcję łyżwiarstwa figurowego.Sekcja ta liczyła kilkadziesięciu zawodników.
Dziś to nie do wiary,ale każdy z nas pamiętający czasy sprzed kilkudziesięciu lat potwierdzi,że kiedyś jak mróz złapał w listopadzie to puszczał dopiero w marcu .Z tego powodu niemal do końca XX wieku nie było problemu z naturalnym zmrożeniem tafli .Za to dawały się we znaki niekorzystne warunki pogodowe ,głównie silne opady śniegu czy porywisty wiatr.
Plany utworzenia sztucznego lodowiska były już w latach 70.tych.Prawdopodobnie jednak połączenie kop.Karol z Szombierkami przyczyniło się do tego ,że ostatecznie nic z tego wtedy nie wyszło.
W 2006 roku naturalne dotąd lodowisko doczekało się w końcu zmrażanej tafli , choć dopiero w dwa lata później lodowisko gruntownie zmodernizowano wyposażając je m.in w wydajniejszy agregat chłodniczy.Powstały nowe bezpieczniejsze bandy i zainstalowano lepszej jakości oświetlenie.W tym czasie utworzono pierwszą w mieście sekcję hokeja na lodzie.RTH Zryw
2008 rok -po kolejnym etapie modernizacji lodowiska
Obiekt ten od tej chwili pełnił poza sezonem zimowym funkcję boiska do piłki nożnej i kortów (obecnie są to wyłącznie korty tenisowe) W tym celu powstała nawierzchnia poliuretanowa.
Kolejne gruntowne zmiany nastąpiły w momencie powstania nowoczesnego i funkcjonalnego sportowego kompleksu Burloch Arena .Oddano do użytku zaplecze wyposażone w szatnie ,węzły sanitarne , wypożyczalnię łyżew ,salę odpraw.
Lodowisko wkrótce też zostało zadaszone .
28 listopada 2015 roku dokonano uroczystego otwarciaw pełni zmodernizowanego ,jedynego tego rodzaju obiektu w mieście.
Zdjęcie tygodnia
Tego rodzaju asortyment towarów oferuje położony przy ul.K.A. Hlonda sklep o nazwie ,,Szlajfka „ Przyznać trzeba ,że podobnie jak w przypadku innych orzegowskich lokali- restauracji ,,Karminadel” czy kwiaciarni ,,Gryfno Bluma” nazwy te brzmią bardzo nam swojsko i sympatycznie , wpisują się przy tym w charakter naszej dzielnicy , choć podobne przypadki z używaniem nazw w gwarze śląskiej spotyka się w innych miejscach naszego miasta .Na samej tylko ul.Niedurnego w Nowym Bytomiu znajdują nieopodal siebie :studio kosmetyczne –Gryfno Dziołszka ,sklep z firanami –Szajbki i gardiny czy delikatesy Chlyb i wuszt
Leksykon Orzegowski
W tym wydaniu na sportowo .O KS Wolność nie da się napisać zbyt wiele , bo też klub ten istniał zaledwie rok .Natomiast zapasy , to dyscyplina sportu , która przyniosła miastu i naszej dzielnicy najwięcej sukcesów i to nie tylko na poziomie krajowym ,ale też na imprezach rangi mistrzostw Europy czy świata.
Wolność -Klub Sportowy
Zapasy
Wolność
KS Wolność powstał 4 sierpnia 1920 roku .Rok 1920 był rokiem historycznego zwrotu w dziejach polskiego sportu na śląsku .Wykorzystali to orzegowianie .Obok reaktywowanego w 1919 roku ,,Sokoła”zdołano wreszcie utworzyć pierwszy polski klub sportowy .Jeden z wielu powołanych do zycia z iicjatywy Polskiego Komisaratu Plebiscytowego w Bytomiu.Na pierwsze zebranie nowo powołnego klubu przybyli wypróbowani działacze-powstańcy , w tym członkowie powstałej drużyny ZHP ja również wiele orzegowskiej młodzieży.
Wybrano zarząd KS Wolność ;Emanuel Jaworek ,Ludwik Kopel , Bernardy Loewe,Augustyn Stach i Jerzy Jurczyk .
W klubie były sekcje piłki nożnej , ciężkiej atletyki, palanta i lekkoatletyki.Powstały 3 zespoły piłkarskie. Klub należał do obwodu Lipiny . Po plebiscycie i III poswstaniu śląskim aktywność KS Wolność przygasła co było dowodem politycznego charakteru działalności klubu
Klub funkcjonował zaledwie rok ,W 1924 r. wielu zawodników tego klubu kontynuowało swe kariery w powstałym nowym klubie ,,Siła”
Zapasy
Zapasy w Orzegowie uprawiano od momentu utworzenia pierwszych polskich sekcji sportowych ,najpierw KS.Wolność ,potem KS Siła by w końcu zadomowić się na dłuższy czas w KS27 Orzegów.
W tym pierwszym okresie zapasy wraz z sekcją podnoszenia ciężarów tworzyły jedną wspólną sekcję -ciężką atletykę
Do najbardziej zasłużonego dla naszej dzielnicy klubu KS 27 Orzegów wstąpili w pełni ukształtowani w w.w.klubach tacy zawodnicy jak : Fryderyk Jasiulek ,Józef Gola ,Paweł Ficek, Jan Breitkopf, bracia Leopold , ,Bernard i Hugo Gołąbkowie ,Augustyn Duda ,Jan Hunger
Największe sukcesy osiągał Fryderyk Jasiulek ,który był mistrzem Śląska ,oraz brązowym medalistą mistrzostw Polski.Występował też w reprezentacji kraju.Pod koniec lat 30. podobnie jak kilku innych czołowych zawodników ciężkiej atletyki przeniósł się do rudzkiej Slavii.
Historia zatoczyła duże koło i po ponad pół wieku to zapaśnicy Slavii przenieśli się do Orzegowa.
Z początkiem lat 90-tych do orzegowskiej hali , z sąsiedniej Rudy przenieśli się zapaśnicy KS Slavia
22 października 2006 roku KS Slavia przekształcił się w klub jednosekcyjny pod nazwą Zapaśniczy Klub Sportowy Slavia Ruda Śląska Na jego czele stanął wybitny zapaśnik medalista mistrzostw Europy i świata Marek Garmulewicz
W 2005 roku powstał pierwszy w naszym kraju program szkolenia sportowego w zapasach w ramach lekcji wychowania fizycznego, w tym samym roku utworzona została klasa sportowa o specjalności zapasy w Szkole Podstawowej Nr 6 w Rudzie Śląskiej.
Obecnie klasy zapaśnicze funkcjonują również w Szkole Podstawowej nr 41 oraz w Gimnazjum Nr 4. Klub dorobił się w ostatnich latach wielu świetnych zapaśników i zapaśniczek ,wielokrotnych mistrzów kraju i reprezentantów Polsk
W 2022 roku wraz z klubową koleżanką również jedną z czołowych w klubie i kraju Natalią, Kubaty sięgnęły po brązowe medale Mistrzostw Europy seniorów! co w tej chwili jest największym osiągnięciem w historii ZKS Slavia.
ZKS Slavia jest jednym z czołowych klubów zapasów w stylu wolnym w kraju , co potwierdza zdobyczami medalowymi na każdych kolejnych mistrzostwach Polski
Z orzegowską faną przez świat
Nowy rok dobrze się jeszcze nie zaczął ,a orzegowska fana wraz ze swymi właścicielami zdążyła już powędrować do ciepłego Egiptu, państwa leżącego w północno wschodniej Afryce ,choć częściowo także w Azji Zachodniej.
Egipt to kolejne 27 państwo ,w którym zagościła orzegowska flaga .Wynik nie najgorszy ,zważywszy ,że w zabawie tej udział biorą nieliczni. Jest jeszcze wiele krajów tu nie ujętych , które możemy zwiedzać .Więc jak ktoś się wybiera w takie miejsca ,przyłączajcie do nas.
Przypomnę też ,że cała ta zabawa nie polega wyłącznie na ,,zaliczaniu” kolejnych państw z orzegowską faną ,a liczą się też jakieś wyjątkowe miejsca ,a także sytuacje gdzie z tą flagą się możemy pokazać .Dodatkowym smaczkiem są zdjęcia z flagą orzegowską w rękach szczególnych postaci .Takimi są do tej pory chociażby ,potomek hrabiostwa Schaffgotschów Hans Ulrych Schafgotsch , legendarny trener reprezentacji Polski w piłce nożnej Antoni Piechniczek czy nasza orzegowska wschodząca gwiazda piłkarskiej reprezentacji Polski Jakub Kamiński.
Lista państw ,w których zagościła orzegowska fana
Anglia
Albania
Austria
Bośnia i Hercegowina
Chorwacja
Czechy
Egipt
Francja
Gibraltar
Grecja
Hiszpania
Holandia
Izrael
Irlandia
Kambodża
Łotwa
Macedonia Północna
Mauritius
Niemcy
Polska
Rosja
Ukraina
Włochy
Stany Zjednoczone
Ukraina
Wietnam
Zjednoczone Emiraty Arabskie
Galeria : Z faną orzegowską przez świat
wejdź tu
Dawny Orzegów w kolorze
Ciąg dalszy prezentacji dawnego Orzegowa w kolorze.Fragment ulicy Bytomskiej z nieistniejącym budynkiem (pierwszym po lewej stronie)Miejsce gdzie obecnie znajduje się plenerowa siłownia . W tle widać również fragment innego nieistniejącego od dawna budynku (na biało). Ponad nim zarys jednego z szybów górniczych kop.Karol ,który też zniknął już dawno z powierzchni ziemi.
Zdjęcie z kalendarza
Za oknem śnieg więc akurat to zdjęcie niczym nie zaskakuje. Ten kto pamięta jednak dawniejsze czasy wie ,że kiedyś zima to była zima ,a śnieg jak spadł w listopadzie to leżał do wiosny.Wydawało się ,że takie są prawa natury i tak to będzie trwało przez całe nasze życie.Dziś wiemy ,że jednak coś z klimatem się dzieje bo ostatnie zimy są cieplejsze niż kiedyś ,a i przez to tego śniegu jest o wiele mniej niż kiedyś
Kto wie ? wiele się na to zanosi ,że za kilkadziesiąt lat ,następne pokolenia śnieg będą widziały już tylko na starych jak ta fotografiach.
Ze sportu
Piłka w grze
Za oknem śnieg ,a większość zachodnich lig w tym Bundesliga rozpoczęły już wiosenną rundę piłkarską .W inauguracyjnym meczu drużyna Jakuba Kamińskiego VFL Wolfsburg podejmował na swoim boisku wicelidera Freiburg .Wynik 6-0 dla gospodarzy robi wrażenie .Cieszy ,że Kuba grał od pierwszej minuty .Jeszcze bardziej to ,że trafił do świetnej drużyny i dobrze sobie tam radzi.