10 listopada 2004 roku , po raz pierwszy w sieci  ukazała się witryna poświęcona naszej dzielnicy.  Stała się  ona zalążkiem dzisiejszej Orzegowskiej Strony Internetowej.

Na przestrzeni  minionych 18 lat,strona ta wielokrotnie zmieniała swój, kształt i formułę.Na krótki  czas została też zawieszona.
Natłok wydarzeń skupionych wokół Orzegowa , bogata historia tego miejsca powodowały  ,że nigdy nie  zabrakło na nią  pomysłu.

 

 

 

 Pierwszy baner orzegowskiej strony internetowej

 

 

Późniejsza wersja baneru

 

Często dzięki pomocy  innych  udaje się tu przedstawiać    wiele  interesujących faktów z przeszłości, ilustrowanych   starymi  , skrzętnie od samego  początku istnienia strony  gromadzonymi fotografiami.  Przybliżane są wybitne postacie związane z tym miejscem. Z satysfakcją ale też i  dumą poznajemy  ich dorobek. Wspólnie też staramy się poszerzać naszą  wiedzę o  liczne nieznane nam wcześniej  wątki historyczne dotyczące Orzegowa.

Obfitość i różnorodność  przedstawianych tu tematów  tylko może  świadczyć  o tym jak ciekawym miejscem jest Orzegów.

Przed  18-tu  laty , w czasie kiedy nie mogliśmy jeszcze korzystać  z wielu dziś znanych internetowych  serwisów społecznościowych ,  gdy nie było jeszcze wtedy tak popularnych w późniejszym czasie  naszej-klasy  czy  facebooka, wbijanie się w sieć  z czymś tak nowatorskim musiało budzić  pewne obawy.
Choć  z drugiej strony internet jako medialny nośnik informacji w tym momencie poprzez obraz i tekst stworzył , jak dotąd nigdy wcześniej , wyjątkowe , nieograniczone wręcz możliwości publikowania wszystkiego co dotyczy Orzegowa daleko poza jego granice.. .Magia internetu polega na łamaniu barier czasowo -przestrzennych.To globalna wioska , gdzie nagle za jednym kliknięciem myszki możemy się znaleźć  w każdym miejscu świata.

Od początku po dziś dzień zagląda tu więc wielu dawnych mieszkańców Orzegowa dziś rozproszonych po wielu zakątkach Polski ale również świata

Powstanie tego portalu zbiegło się w czasie, gdy pozbawiono  nas  Domu Kultury , miejsca dla kilku  pokoleń Orzegowa wyjątkowego .Dziś wielu  uważa , że był to przełomowy moment dla naszej dzielnicy .Trudno się z tym nie zgodzić .Przez ostatnie kilkadziesiąt lat, od momentu jak zlikwidowano kopalnię Karol , Orzegów ulegał totalnej degradacji .Opadaliśmy na samo dno.I chyba dotknęliśmy go ,właśnie  z chwilą gdy zapadła decyzja o wyburzeniu Domu Kultury .

 

To prawdziwe zrządzenie losu ,że początek tej  strony zaczął się od tamtego momentu i to dosłownie .Pierwsze materiały jakie się tu ukazały dotyczyły właśnie tej placówki. Najpierw pojawiło  się zdjęcie wtedy  co prawda mocno już zaniedbanego obiektu, ale  w momencie gdy paliła się jeszcze iskierka nadziei ,że da się go uratować , a wkrótce potem  z wielkim trudem  przyszło nam się pogodzić z tym ,że to miejsce raz na zawsze zostało dla nas utracone.

 

Kiedy już na to dno   opadliśmy nikt nie mógł przypuszczać ,że nagle gwałtownie z niego się odbijemy .Dziś z ręką na sercu musimy przyznać ,że korzystne zmiany Orzegowa ostatnich kilkunastu lat przeszły nasze najśmielsze oczekiwania.

Dzięki temu ,że udało się z pomysłem stworzenia tej  strony wstrzelić w ten właśnie  przełomowy moment , zdecydowana  większość  ukazujących się na niej materiałów dotyczy trwającego , nieprzerwanego procesu przeobrażeń  naszej dzielnicy.

I niech to pasmo dobrych wiadomości dla Orzegowa trwa .Dla orzegowskiego portalu to pożywka , która dodatkowo w połączeniu z bogatą przeszłością a co najważniejsze dzięki nagromadzonym materiałom jest gwarancją ,że będzie po co sięgać przy opracowywaniu kolejnych publikacji jakie w przyszłości będą się tu ukazywać .

Dzięki materiałom opracowywanym przez te 18 lat , które były  potem publikowane na stronie, dziś  w oparciu o nie tworzy się ,,LEKSYKON ORZEGOWSKI „ Można powiedzieć ,że to  pokłosie tego minionego czasu .W nim  zawiera się efekt wieloletnich poszukiwań informacji na temat Orzegowa ,docierania do różnych źródeł ,nawiązywanie kontaktów ,współpraca z wieloma pasjonatami Orzegowa, nieustanne gromadzenie materiałów.

 

-Orzegów to niekończąca się historia-

 

Na koniec krótkiego podsumowania tych 18 lat istnienia strony jedna uwaga ,odnośnie  jej formy i poziomu tu prezentowanych materiałów.Powtarzam to zawsze gdy uda mi się coś napisać ,zaprezentować, a czasem i wydać.

 Wiem ,że ktoś inny jest w stanie zrobić to wszystko  lepiej , tyle ,że nie robi.

A czas biegnie do przodu , przepadają  gdzieś fotografie ze starych albumów.Odchodzą od nas ludzie starsi , którzy mogli by nam jeszcze wiele przekazać. Dzięki tej stronie , dzięki staraniom Towarzystwa Miłośników Orzegowa  ocalamy to miejsce od zapomnienia. Pokazujemy go młodszym mieszkańcom naszej dzielnicy by zrozumieli jak ważną sprawą dla takich miejsc jest ich przeszłość , dziedzictwo tego co stworzyło kilka pokoleń tutejszych mieszkańców, historia , które ukształtowały tożsamość i charakter Orzegowa.

Chodzi o to , by próbować zrozumieć ,jak wiele zależy od nas wszystkich  to, co wokół nas się dzieje , jaki mamy wpływ na rozwój wypadków na to jak wygląda miejsce w którym żyjemy.To my piszemy nieświadomie być może, scenariusze dla wydarzeń z którymi się  zderzamy. Wiem ,że tu zaczynam uprawiać filozofię , więc  dla odmiany  z pewnym przymrużeniem oka ,taka  oto przykładowa układanka zdarzeń .

Nie byłoby kopalni Karol , gdyby nie  urodził się kiedyś Karol Godula twórca imperium przemysłowego w tym regionie. Gdyby nie było kopalni Karol ,nie znalibyśmy kogoś takiego jak  jej dyrektor Maksymilian Chrobok  -inicjator pozytywnego przeobrażenia Orzegowa w dekadzie lat 60. Gdyby więc nie było Chroboka ,tym bardziej nie byłoby  wielu powstałych w tamtym okresie obiektów , no chociażby np.hali sportowej. Gdyby zaś nie było hali sportowej to co by tu robił Jerzy Jokiel  twórca wielkiej gimnastyki w Orzegowie .Gdyby nie było gimnastyki więc Jolanta Stawowska by jej nie uprawiała ,jakby jej nie uprawiała nie poznała by  raczej swojego przyszłego męża akrobatę Pawła Kamińskiego .No ,a skoro tak, nie było by na świecie Jakuba Kamińskiego.Gdyby go nie było, to dzisiaj Michniewicz musiał by sobie poszukać na tę pozycję  w reprezentacji kogoś innego.

Trudno przypisywać Karolowi Goduli 😉 zasługi w powołaniu Jakuba Kamińskiego do reprezentacji ,ale przyznać trzeba ,że jak się tak przyjrzeć życiu to jest to jeden ciąg zdarzeń , w  którym  jedno wpływa   na inne .