
17 maja 2026
-Narodowy Dzień Powstań Śląskich
-Kalendarz Orzegowski 2027 w przygotowaniu
-Pamiętam jak 9
-W 10 lat od Roku Sportu Orzegowskego
-Orzegów na dawnej fotografii
-Z dawnej prasy
-Wspomnienia nie do zapomnienia
Narodowy Dzień Powstań Śląskich

W piątek 19 czerwca z okazji Narodowego Dnia Powstań Śląskich w Orzegowie, przy herbie Rzeczypospolitej Polskiej odbyła się „Uroczystość ku czci Powstańców Śląskich”. Podczas wydarzenia oddano hołd bohaterom III Powstania Śląskiego, którzy walczyli o przyłączenie Górnego Śląska do Polski.
Organizatorami uroczystości, która odbyła się po raz dwunasty byli: Centrum Inicjatyw Społecznych „Stary Orzegów” MBP , Towarzystwo Miłośników Orzegowa i IVLO im. HC Hoovera w Rudzie Śląskiej.

Uroczystości poprzedziła msza św. w kościele św.Michała Archanioła z udziałem uczestników wydarzenia oraz pocztów sztandarowych

W wydarzeniu uczestniczyli: Prezydent Rudy Śląskiej Michał Pierończyk, przedstawiciele Rady Miasta , służby mundurowe , Stowarzyszenie Represjonowanych w Stanie Wojennym, dyrektorzy szkół wraz z młodzieżą rudzkich placówek kulturalno-oświatowych oraz mieszkańcy naszego miasta.

Pod herbem Rzeczypospolitej Polskiej w hołdzie powstańcom złożono tradycyjnie wiązanki kwiatów
Kalendarz Orzegowski 2027 w przygotowaniu
To jeszcze nie ten czas, by już teraz zapowiadać nowe wydanie Kalendarza Orzegowskiego na przyszły rok , natomiast czerwiec to ta pora gdy zwykle dokonywana jest selekcja gromadzonych wcześniej materiałów, by potem odpowiednio je opisać i oddać pod koniec lata do druku.
W tym roku Towarzystwo Miłośników Orzegowa wyda swój kalendarz po raz 20!
Od samego początku wydania te zawierają fotografie z dalszej i bliższej przeszłości Orzegowa. Za każdym razem przy doborze zdjęć, autorzy kalendarza mają na uwadze to, by każdy ich nabywca mógł znaleźć tam coś interesującego dla siebie. Trochę to niełatwe zadanie, bo trudno zadowolić każdego. Niełatwe ale wcale nie najtrudniejsze.
O ile przy pierwszych wydaniach kalendarza stosunkowo łatwo było sprawdzić poprzednie wydania i nie dopuścić do tego, by któreś ze zdjęć się powtarzało, tak z każdym następnym rokiem bywa to coraz trudniejsze. Zdarzyło się też, że pewne zdjęcia zamieszczone zostały po raz drugi.
Wystarczy powiedzieć, że do tej pory w dotychczas wydanych kalendarzach ukazało się ponad 600 fotografii. Średnio w kalendarzu znajduje się ich 36. Dobierając kolejne, nie sposób byłoby odgrzebać w pamięci te kilkaset wcześniej już publikowanych tak by się nie powtórzyły.

Powyższy kolaż , w tym przypadku w mocno pomniejszonych wymiarach to uzupełniany co roku zestaw miniaturowych fotografii , które były zamieszczone do tej pory w kalendarzach. Swoista ściąga , która pozwala nam sprawdzić czy któreś z wybranych zdjęć się nie powtarza.🙇🏻👓

Mniej problemu stwarza dobór zdjęcia lub grafiki na okładkę .Tu jedynie trzeba zadbać by ta okładka była atrakcyjną zachętą do nabywców kalendarza.
Dobór zdjęć to nie tylko wyselekcjonowanie tych najbardziej interesujących ujęć ale nie mniej istotny jest ich opis. W większości przypadków pozyskiwane zdjęcia są ich pozbawione. Z tego powodu można powiedzieć, że prace nad każdym kalendarzem trwają cały rok . W tym czasie nie tylko staramy się poszerzyć nasz zbiór fotografii, ale też zasięgamy informacji na ich temat , na podstawie których opracowujemy opisy .
Korzystając z okazji prośba, by dzielić się z nami swoimi zasobami fotografii. Wierzymy, że wśród nich mogą się znaleźć nieraz tzw.,,perełki”
Mogą do nas trafić drogą elektroniczną ale też przyjmiemy te fotografie tradycyjne z zapewnieniem szybkiego zwrotu.
Pamiętam jak 9
W publikowanych co tydzień w tym miejscu zestawach fraz będącymi wspomnieniami z przeszłości, każda z nich rozpoczyna się od słowa ,,Pamiętam”– jest to bardzo charakterystyczny zabieg narracyjny i stylistyczny stosowany w literaturze wspomnieniowej , autobiograficznej, oraz poezji.
Prezentowane tu formy, to pokłosie wielomiesięcznych warsztatów w których uczestniczący pod fachowym okiem dr hab. Grzegorza Olszańskiego, prof.UŚ dyrektora dydaktycznego kierunków sztuk pisania , filologii klasycznej próbowali swych sił w różnych gatunkach literatury.
W tej prostej formie choć zdania są krótkie i nieskomplikowane, to przynajmniej niektóre z nich są w stanie mocno pobudzić wyobraźnię , dzięki czemu każdy może łatwo odnaleźć się wspomnieniami we własnej podobnej sytuacji i miejscu


Pamiętam jak był tylko jeden polski kanał telewizyjny ,a jak wiele miał do zaoferowania pożytecznych i ciekawych programów dla dzieci i młodzieży.
W 10 lat od Roku Sportu Orzegowskiego -wspomnienie

Zamierzeniem pomysłodawców i organizatorów Roku Sportu Orzegowskiego była m.in. popularyzacja sportu poprzez wydarzenia sportowe, wystawy dotyczące historii sportu w Orzegowie, spotkania. W Orzegowie od zawsze był sprzyjający klimat i warunki do rozwoju kultury fizycznej. Od początku XX wieku istniało tu wiele sekcji sportowych zrzeszonych w klubach, a także w organizacjach społecznych i w środowisku parafialnym.
Ta aktywność sportowa skupiona zarówno w prężnie funkcjonujących klubach ale też przejawiana w różnych formach rekreacyjnych znacznie się wzmogła w momencie gdy w 2014 roku do użytku został przekazany zmodernizowany obiekt Burloch Arena.
2o16 rok był właściwym momentem by uwolnić cały potężny potencjał jaki tkwił w naszej dzielnicy odnoszący się do sportu.
Dokładnych liczb nikt nie byłby w stanie tu podać , trudno zliczyć ile osób brało udział w okresie tamtych 12 miesięcy w 2016 roku we wszystkich wydarzeniach sportowych, jak wiele osób było zaangażowanych w organizację tych wydarzeń. Ile wręczono medali , pucharów czy dyplomów.
Wiadomo ,że rozpiętość wiekowa uczestników organizowanych zawodów wynosiła kilkadziesiąt lat. W wyścigach rowerowych startowali maluszki nawet w wieku 4-5 lat , natomiast w turnieju skata brali udział seniorzy często już blisko 80-tki.
Wydarzenia sportowe odbywały się w kilkunastu różnych miejscach ,na zamieszczonych poniżej ujęciach można się dopatrzeć ,że nie zawsze to były obiekty sportowe.

Orzegów na dawnej fotografii
Zdjęcie udekorowanej flagami białoczerwonymi ulicy Kościelnej (ob.K.A.Hlonda) tak naprawdę może być związane z dwoma w sumie podobnymi rangą wydarzeniami.
2 maja 1937 roku przy ratuszu odbyła się uroczystość odsłonięcia Pomnika Powstańców Śląskich.
Na początku czerwca 1939 roku przy ulicy Bytomskiej odsłonięta została tablica ku czci Strzelców Bytomskich.
Obydwie uroczystości miały niezwykle okazałą oprawę . Do Orzegowa zawitało wielu znamienitych gości ,a w uroczystościach brały udział formacje wojskowe , oddziały związku powstańców ,orkiestra i przedstawiciele wszystkich orzegowskich środowisk .

Udekorowana ulica Kościelna (ob.K.A.Hlonda ) sugeruje ,że zdjęcie związane jest z odsłonięciem pomnika Powstańców .Jednak podobnie ulica ta wyglądała w czerwcu 1939 roku , bo choć główna uroczystość odsłonięcia tablicy miała miejsce przy ul Bytomskiej to wymarsz w to miejsce nastąpił spod Ratusza .
Z dawnej prasy
Orzegów 1925 rok
Tragiczne zdarzenie z gatunku takich , które raczej pojawiają się w literaturze i filmowych melodramatach. Nieszczęśliwa miłość okupiona śmiercią dwojga młodych ludzi, to zawsze temat , który musi wstrząsnąć i zszokować. Wydarzenie sprzed 100 lat, a wydaje się, że jeszcze dziś niejeden z nas zadaje sobie pytanie , czy nie dało się temu ogromnemu nieszczęściu zapobiec.
Znamienne jest tu zakończenie tego artykułu .
,,Tak dalej , a przyszlość nasza stracona”
Coś na rzeczy jest , tyle ,że przeciąga to się w czasie .

Wspomnienia nie do zapomnienia

Zajawka zachęcająca do poprzedniego wydania ,,Od niedzieli do niedzieli” zamieszczona w ubiegłym tygodniu na facebookowym profilu TMO przyciągnęła uwagę niespotykanej dotąd rekordowej ilości użytkowników internetu zaglądających w to miejsce.
Wstawiony zwiastun cotygodniowego materiału jak zwykle opatrzony w jakiś motyw związany z Orzegowem tym razem miał aż
36 tysięcy wyświetleń ! , a pod materiałem znalazło się 270 polubień.
Niewątpliwie załączony obrazek mocno pobudził wyobraźnię wszystkich tych ,którzy korzystali kiedyś z tego naszego pięknego obiektu.
Nie pozostaje nic innego jak głośno westchnąć ,bo każdy jest świadomy tego ,że ten czas już nigdy nie wróci .

