17 maja 2026

-Narodowy Dzień Powstań Śląskich
-Kalendarz Orzegowski 2027 w przygotowaniu
-Pamiętam jak 9
-W 10 lat od Roku Sportu Orzegowskego
-Orzegów na dawnej fotografii
-Z dawnej prasy
-Wspomnienia nie do zapomnienia

 

 

 

Narodowy Dzień Powstań Śląskich

 

 

W piątek 19 czerwca  z okazji Narodowego Dnia Powstań Śląskich w Orzegowie, przy herbie Rzeczypospolitej Polskiej  odbyła się „Uroczystość ku czci Powstańców Śląskich”. Podczas wydarzenia oddano hołd bohaterom III Powstania Śląskiego, którzy walczyli o przyłączenie Górnego Śląska do Polski.

Organizatorami uroczystości, która  odbyła się po raz dwunasty byli: Centrum Inicjatyw Społecznych „Stary Orzegów” MBP , Towarzystwo Miłośników Orzegowa i IVLO im. HC Hoovera w Rudzie Śląskiej.

 

 

 

 

Uroczystości poprzedziła msza św. w kościele św.Michała Archanioła z udziałem uczestników wydarzenia  oraz pocztów sztandarowych

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W wydarzeniu  uczestniczyli: Prezydent Rudy Śląskiej Michał Pierończyk,  przedstawiciele Rady Miasta , służby mundurowe , Stowarzyszenie Represjonowanych w Stanie Wojennym, dyrektorzy szkół  wraz z młodzieżą rudzkich placówek kulturalno-oświatowych oraz mieszkańcy naszego miasta.

 

 

Pod herbem Rzeczypospolitej Polskiej w hołdzie powstańcom  złożono tradycyjnie wiązanki kwiatów

 

 

 

Kalendarz Orzegowski 2027 w przygotowaniu 

To jeszcze nie ten czas, by już  teraz zapowiadać nowe wydanie Kalendarza Orzegowskiego na przyszły rok , natomiast czerwiec to ta pora gdy zwykle  dokonywana jest selekcja gromadzonych  wcześniej materiałów, by  potem odpowiednio je opisać i oddać pod koniec lata do druku.

W tym  roku Towarzystwo Miłośników Orzegowa wyda swój kalendarz po raz 20!
Od samego początku wydania te zawierają fotografie z dalszej i bliższej przeszłości Orzegowa. Za każdym razem przy doborze zdjęć, autorzy kalendarza mają na uwadze to, by każdy ich nabywca mógł znaleźć  tam coś interesującego  dla siebie. Trochę to niełatwe zadanie, bo trudno zadowolić każdego. Niełatwe ale wcale nie najtrudniejsze.
O ile przy pierwszych wydaniach kalendarza stosunkowo łatwo było sprawdzić poprzednie wydania i nie dopuścić do tego, by któreś ze zdjęć się  powtarzało, tak z każdym następnym rokiem bywa to coraz trudniejsze. Zdarzyło się też, że pewne zdjęcia zamieszczone zostały po raz drugi.

Wystarczy powiedzieć, że do tej pory w dotychczas wydanych kalendarzach ukazało się ponad 600 fotografii. Średnio w kalendarzu znajduje się ich 36. Dobierając kolejne, nie sposób  byłoby odgrzebać w pamięci  te kilkaset wcześniej już publikowanych tak by się nie powtórzyły.

 

Powyższy kolaż  , w tym przypadku w mocno pomniejszonych wymiarach to uzupełniany co roku zestaw miniaturowych fotografii , które były zamieszczone do tej pory w kalendarzach. Swoista ściąga , która pozwala nam sprawdzić czy któreś z wybranych  zdjęć się nie powtarza.🙇🏻👓

 

 

Mniej problemu stwarza dobór zdjęcia lub grafiki na okładkę .Tu jedynie trzeba zadbać by ta okładka była atrakcyjną zachętą do nabywców kalendarza.
Dobór zdjęć to nie tylko wyselekcjonowanie tych najbardziej interesujących ujęć ale nie mniej istotny jest ich opis. W większości przypadków pozyskiwane zdjęcia są ich pozbawione. Z tego powodu  można powiedzieć, że prace nad każdym kalendarzem trwają  cały rok . W tym czasie nie tylko staramy się poszerzyć nasz zbiór  fotografii, ale też zasięgamy informacji na ich  temat , na podstawie których opracowujemy opisy .

 

Korzystając z okazji prośba, by dzielić się z nami swoimi zasobami fotografii. Wierzymy, że wśród nich mogą się znaleźć  nieraz tzw.,,perełki” 
Mogą do nas trafić drogą elektroniczną ale też przyjmiemy te fotografie tradycyjne z zapewnieniem szybkiego zwrotu.

 

 

 

 

Pamiętam jak 9

 

W publikowanych  co tydzień w tym miejscu zestawach  fraz będącymi wspomnieniami z przeszłości, każda z nich rozpoczyna się od słowa ,,Pamiętam”– jest to  bardzo charakterystyczny  zabieg narracyjny i stylistyczny stosowany w literaturze wspomnieniowej , autobiograficznej, oraz poezji.

 

Prezentowane tu formy, to pokłosie wielomiesięcznych warsztatów  w których  uczestniczący  pod fachowym okiem dr hab. Grzegorza Olszańskiego, prof.UŚ  dyrektora dydaktycznego kierunków sztuk pisania , filologii klasycznej próbowali swych sił w różnych gatunkach literatury.

W tej  prostej formie choć zdania są krótkie  i nieskomplikowane, to  przynajmniej niektóre z nich są w stanie  mocno pobudzić wyobraźnię , dzięki czemu każdy może łatwo odnaleźć się wspomnieniami we własnej podobnej sytuacji i miejscu

 

 

 

 

Pamiętam jak był tylko jeden polski kanał telewizyjny ,a jak wiele miał do zaoferowania pożytecznych i ciekawych programów dla dzieci i młodzieży.

 

 

 W 10 lat od Roku Sportu Orzegowskiego -wspomnienie

 

Zamierzeniem pomysłodawców i organizatorów Roku Sportu Orzegowskiego była m.in. popularyzacja sportu poprzez wydarzenia sportowe, wystawy dotyczące historii sportu w Orzegowie, spotkania. W Orzegowie od zawsze był sprzyjający klimat i warunki do rozwoju kultury fizycznej. Od początku XX wieku istniało tu wiele sekcji sportowych zrzeszonych w klubach, a także w organizacjach społecznych i w środowisku parafialnym.
Ta aktywność sportowa skupiona zarówno w prężnie funkcjonujących klubach ale też przejawiana w różnych formach rekreacyjnych znacznie się wzmogła w momencie gdy  w 2014 roku do użytku został przekazany zmodernizowany obiekt Burloch Arena.
2o16 rok był właściwym momentem by uwolnić cały potężny potencjał jaki tkwił w naszej dzielnicy odnoszący się do sportu.

Dokładnych liczb nikt nie byłby w stanie tu podać , trudno zliczyć ile osób brało udział  w okresie tamtych 12 miesięcy w 2016 roku we wszystkich wydarzeniach sportowych, jak wiele osób było zaangażowanych w organizację tych wydarzeń. Ile wręczono medali , pucharów czy dyplomów.

Wiadomo ,że rozpiętość wiekowa uczestników organizowanych  zawodów  wynosiła kilkadziesiąt lat. W wyścigach rowerowych startowali maluszki nawet w wieku 4-5 lat , natomiast w turnieju skata brali udział seniorzy często już blisko 80-tki.

Wydarzenia sportowe odbywały się  w kilkunastu różnych miejscach ,na zamieszczonych poniżej ujęciach można się dopatrzeć ,że nie zawsze to były obiekty  sportowe.

 

 

 

Orzegów na dawnej fotografii

 

 

Zdjęcie udekorowanej flagami białoczerwonymi  ulicy Kościelnej (ob.K.A.Hlonda) tak naprawdę może być związane z dwoma w sumie podobnymi rangą wydarzeniami.
2 maja 1937  roku przy ratuszu odbyła się uroczystość odsłonięcia  Pomnika Powstańców Śląskich.
Na początku czerwca 1939 roku przy ulicy Bytomskiej odsłonięta została tablica ku czci Strzelców Bytomskich.

Obydwie uroczystości miały niezwykle okazałą oprawę . Do Orzegowa zawitało wielu znamienitych gości ,a w uroczystościach brały udział formacje wojskowe ,  oddziały związku powstańców ,orkiestra i przedstawiciele wszystkich  orzegowskich środowisk .

 

 

Udekorowana ulica Kościelna (ob.K.A.Hlonda ) sugeruje ,że zdjęcie związane jest z odsłonięciem pomnika Powstańców .Jednak podobnie ulica ta wyglądała w czerwcu 1939 roku , bo choć główna uroczystość odsłonięcia tablicy miała miejsce przy ul Bytomskiej  to wymarsz w to miejsce nastąpił spod Ratusza .

 

 

 

Z dawnej prasy

Orzegów 1925 rok

Tragiczne zdarzenie   z gatunku takich , które raczej pojawiają  się w literaturze i filmowych melodramatach. Nieszczęśliwa  miłość okupiona śmiercią dwojga młodych ludzi, to zawsze temat , który musi  wstrząsnąć  i zszokować. Wydarzenie sprzed 100 lat, a wydaje się, że jeszcze dziś niejeden z nas zadaje sobie pytanie , czy nie dało się temu ogromnemu nieszczęściu zapobiec.
Znamienne jest tu zakończenie tego artykułu .

,,Tak dalej , a przyszlość nasza stracona”

 

Coś na rzeczy jest , tyle ,że przeciąga to się w czasie .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wspomnienia nie do zapomnienia 

 

Zajawka zachęcająca do poprzedniego wydania ,,Od niedzieli do niedzieli” zamieszczona w ubiegłym tygodniu na facebookowym profilu TMO przyciągnęła uwagę niespotykanej dotąd rekordowej  ilości użytkowników internetu   zaglądających w to miejsce.
Wstawiony zwiastun cotygodniowego materiału jak zwykle opatrzony w jakiś motyw związany z Orzegowem tym razem miał aż
36 tysięcy wyświetleń ! , a pod materiałem znalazło się  270 polubień.
Niewątpliwie załączony obrazek mocno  pobudził wyobraźnię wszystkich tych ,którzy korzystali kiedyś z tego naszego pięknego obiektu.
Nie pozostaje nic innego jak głośno westchnąć ,bo każdy jest świadomy tego ,że ten czas już nigdy nie wróci .