1 czerwca 2025

W tym wydaniu:
-Noc muzeów na starym cmentarzu
-Majówka na Karolu – relacja
-Festyn przedszkolny
-Taaaka sytuacja
– Kalendarium 720 lecie Orzegowa (15)
-Cześć Ich pamięci !
– Orzegów na dawnej fotografii
-Z dawnej prasy
-Bajtel ścig 2
-Ze sportu – Worek medali na MP zapaśników – Kuba Kamiński z powołaniem

 

 

 

Noc muzeów

 

Towarzystwo Miłośników Orzegowa  w piątkowy wieczór po raz kolejny zorganizowało na zabytkowym cmentarzu orzegowskim

NOC MUZEÓW

Głównymi punktami programu  wydarzenia były apel poległych górników i powstańców śląskich oraz poetycka prezentacja orzegowian spoczywających na cmentarzu autorstwa  uczestników warsztatów literackich pod kierunkiem dr hab. Grzegorza Olszańskiego , który zaszczycił  zgromadzonych na naszej nekropolii  swoją obecnością. Wśród obecnych szczególnych gości byli również .m.in  Wiceprezydent Miasta Jacek Morek , dyrektor Muzeum Miejskiego Krzysztof Gołąb oraz dr Beata Piecha – van Schagen

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W wydarzenie włączyła się młodzież z IVLO im. HC Hoovera w Rudzie Śląskiej oraz 77 Rudzka Grunwaldzka Drużyna Harcerska „Twierdza”.Nieoceniona pomoc okazała też Miejska Biblioteka Publiczna w Rudzie Śląskiej i Rowery.ruda.pl .

 

 

 

Przygotowany spektakl   miał tym razem  charakter połączonej prezentacji multimedialnej z literacko-poetyckim przekazem wzorowanym na tomiku poezji „Umarli ze Spoon River” Edgarda Lee Mastersa – amerykańskiego poety, co stanowi pokłosie warsztatów literackich prowadzonych przez dr hab. Grzegorza Olszańskiego w ramach projektu „Laboratoria czwartej przyrody…”, w którym uczestniczą członkowie TMO. Tego wieczoru więc odbyła się  premiera utworów literackich, których autorami są uczestnicy powyższych warsztatów, a ich bohaterami zmarli orzegowianie spoczywający na naszym cmentarzu opowiadający historię swego życia i śmierci zza grobu.

Tym sposobem zostały przybliżone niejako fikcyjne historie, ale też oparte o znane fakty z ich życia. Wydarzenie jest wyrazem upamiętnienia wielu postaci, którzy kiedyś stanowili orzegowską społeczność i niejednokrotnie przyczynili się do rozwoju naszej 'małej ojczyzny”. Towarzystwo Miłośników Orzegowa przewiduje publikację tychże utworów literackich w formie książkowej, która będzie dostępna zainteresowanym w okresie Święta Zmarłych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Harcerze i uczniowie klas mundurowych IV LO stanowili szczególną oprawę Nocy Muzeów na orzegowskim cmentarzu. Nie po raz pierwszy  co bardzo cieszy nasza młodzież włącza się w przedsięwzięcia organizowane przez nasze stowarzyszenie.

 

Tego dnia podobnie jak w poprzednich latach zaprezentowana została wystawa ,,Rody Orzegowskie „

Dzięki tego  rodzaju projektom nasza zabytkowa nekropolia staje się jeszcze bardziej wyjątkowa, wzbudzając  coraz większe zainteresowanie.

To kolejne wydarzenie, które wpisuje się w obchody 720 lecia Orzegowa pod  honorowym patronatem Michała Pierończyka – Prezydenta Rudy Śląskiej . Następne  już niebawem .

 

 

 

Majówka na Karolu 

 

Majówka sprzed tygodnia to już przeszłość, ale warto do tego wydarzenia w krótkiej fotorelacji jeszcze wrócić , tym bardziej, że  impreza ta miała miejsce w czasie gdy zwykle zamieszczany jest na orzegowskim portalu cotygodniowy materiał ,,Od niedzieli do niedzieli”

 

Od kilkudziesięciu lat nie było tak górniczo w miejscu gdzie blisko 100 lat istniała kopalnia Karol .Górnicza orkiestra , w jakże mogło by być inaczej   galowych mundurach górniczych, Gremialnie odśpiewany ,,Górniczy walczyk” .Do tego odsłonięcie wózka górniczego z pamiątkowym napisem odnoszącym się do okresu funkcjonowania kopalni.  
 

 

Relacja z majówki 
wejdź tu 

 

 

 

 

 

 

Festyn przedszkolny

Jak co roku o tej porze  roku personel przedszkola sióstr Elżbietanek  z pomocą rodziców przedszkolaków przygotował pełen atrakcji festyn rodziny. Ten kto miał okazję w nich uczestniczyć  wcześniej potwierdzi, że za każdym razem panuje tam jedyny w swoim rodzaju  niepowtarzalny, swojski, rodzinny   klimat radosnego wspólnie spędzanego czasu.

Organizacyjnie zawsze  perfekcyjnie przygotowany w każdym najmniejszym detalu. Ten trud organizacyjny przekłada się na jego sprawny  przebieg i zapewnienie  przybyłym gościom wielu pozytywnych wrażeń. Szczególnie ciepło odebrano występy przedszkolaków, które przez wiele tygodni pod okiem opiekunek szlifowały swój warsztat estradowy.Pole do popisu mieli też niektórzy rodzice przedszkolaków.
Jak zwykle można było liczyć na  wsparcie lokalnych sponsorów. Dla wszystkich nie zabrakło strawy i  słodkości. Nad wszystkim czuwała niestrudzona siostra Helena, dzięki której coroczny piknik na terenach przedszkola przy ul.Młodego Górnika  to wydarzenie w najlepszym tego słowa znaczeniu.

 

 

 

Taaaka sytuacja 

 

 

We wtorek , przed godziną 12.00 dyżurny Komendy Miejskiej Policji w naszym mieście dostał powiadomienie  o nieprzytomnym operatorze 40-metrowego dźwigu, znajdującego się   na budowie przy ulicy Ziętka.  (na terenie dawnego kąpieliska) Informację przekazał kierownik budowy, który nie mógł się skontaktować ze swoim pracownikiem przebywającym w kabinie żurawia.

Na miejsce natychmiast wysłany został zespół ratownictwa medycznego oraz strażacy wyspecjalizowani w działaniach na wysokości.  Na zawieszone na wysokości blisko 40 metrów  ramię dźwigu ekipa ratunkowa dostała się przy pomocy zwyżki . Z jej pomocą  operator został sprowadzony na dół przez strażaków. Początkowo podejrzewano problemy zdrowotne, jednak szybko okazało się, że mężczyzna był nieprzytomny i pod wpływem alkoholu. Badanie alkomatem wykazało u 34-letniego mieszkańca Zabrza blisko promil alkoholu w organizmie. W kabinie dźwigu znaleziono puste butelki po alkoholu.

………………

………..

n

 

 

Kalendarium – 720 LECIE Orzegowa 15

 

 

 

W związku z 720 leciem Orzegowa,   co tydzień ukazywane są w tym miejscu  materiały, które przypomną nam o najważniejszych wydarzeniach jakie miały miejsce w ciągu tego okresu. W większości  zaprezentowane tu wpisy  pochodzić będą z niezwykle cennego opracowania wydanego 31. 10. 2011 roku , autorstwa Aleksandra Leszczyny związanego przed laty z  Krainą Rudzką Związku Górnośląskiego , które jest niepełnym kalendarzem historii Rudy, Orzegowa,Chebzia i Goduli na tle Ziemi Bytomskiej, Śląska i Europy.

Z niezwykle obszernego kalendarium zostały zaczerpnięte   niemal wyłącznie i to w okrojonej nieco formie informacje dotyczące Orzegowa, do których za każdym razem dołączonych zostanie kilka słów uzupełnienia.

 

 

 

W roku 1839 roku jak się podaje roczne spożycie wódki na Śląsku, średnio na jednego mieszkańca wynosiło 16,45 litra .Dla porównania jak te statystyki wyglądają w czasach obecnych na terenie całego kraju

2023: 8,93 litra

2021: 9,7 litra

2019: 9,78 litra

2004: 8,00 litra

1993: 6,52 litra 

Wygląda na to, że pito kiedyś na umór. Jakby na potwierdzenie dowiadujemy się z ostatniego wpisu, że pewien nauczyciel za handel wódką został wyrzucony z pracy.

Najważniejsza data na tej karcie to dzień narodzin Joanny Gryzik , późniejszej spadkobierczyni ogromnej fortuny Karola Goduli.

 

 

 

 

 

 

 

 

Cześć Ich pamięci!

 

.

 

O obydwu można by napisać, że byli Orzegowianinami przez duże ,,O” . Nigdy sami nie ukrywali, że Orzegów im leżał głęboko w sercu. Wspominam ich w sposób szczególny tu na tym portalu, bo to dzięki nim mogłem dowiadywać się  o wielu interesujących informacjach o miejscu , w którym obydwaj się  urodzili i o którym często dzielili się wspomnieniami. Obaj zachowają się w pamięci jako wielcy pasjonaci Orzegowa.

 

Rudolf Lukaszczyk zmarł 21 maja w wieku 82 lat. Przez wiele lat był aktywnym członkiem Towarzystwa Miłośników Orzegowa. W stowarzyszeniu dał się poznać jako osoba niezwykle pogodna, tryskająca zawsze humorem, prawdziwa dusza towarzystwa, postać , której nie dało się nie lubić. Zawsze potrafił barwnie opowiadać o czasach minionych  i wspominać często o zabawnych anegdotach  z okresu jego młodości.

Towarzystwo Miłośników Orzegowa jak wiadomo to dwie silne grupy , ta krajowa i ta utworzona w Niemczech .
Od pewnego czasu tam u góry tworzy się trzecia, całkiem już też liczna ekipa w dodatku złożona z nietuzinkowych postaci. Ś.p. Rudolf    dołączając do nich, używając tu żargonu wywodzącego się z piłki nożnej ,z którą był w młodości związany – poważnie wzmocnił skład.

 

 

 

 

 

 

Jakiś czas temu stworzyłem taką swoją własną  myśl mówiącą o tym ,że ,,Orzegów, to nie miejsce na mapie z wyznaczonymi granicami, a stan duszy wyścielonej ciepłymi myślami”

Tego rodzaju motto odnosi się do takich ludzi jak ś.p. Bogdan Krzykawski . W Orzegowie spędził  pół wieku. Choć  przez następne 35 lat związany był z Kaliszem , gdzie mieszkał , to ani na chwilę nie zapominał o swoich korzeniach.
Przez wiele lat prowadząc stronę orzegowską miałem z nim serdeczny, a zarazem pożyteczny  kontakt. Dostarczał mi wielu ciekawych informacji , dzielił się wszystkim co dotyczyło Orzegowa, a wiedział o nim naprawdę sporo .
To miłe i wzruszające ,   kiedy wspominając  swojego  ojca jego córka  Justyna przekazała ,że ojciec tam w Kaliszu często sobie podśpiewywał ,,Orzegów – ja w sobie go mam”
Bogdan Krzykawski zmarł 23 maja .Przeżył 85 lat .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Orzegów na dawnej fotografii

 

,,Kiedy się śmieje dziecko, śmieje się cały świat ” – Janusz Korczak

Uśmiech na twarzy dziecka potrafi zarazić każdego kto spojrzy na to zdjęcie. Słodką tajemnicą tej fotografii jest pytanie, co wywołało  u nich taką radość.  Ciekawostką jest to, że ze względu na to, że  w całości nie zmieściła się w kadrze cała grupa przedszkolaków , wykonane zostało drugie zdjęcie pozostałej grupy. Tam również  wszyscy bez wyjątku są mocno rozbawieni.

 

 

 

 Rok 1954.Dzieci z przedszkola przy szkole podstawowej nr.10, późniejszej 37.

 

 

Z okazji Dnia Dziecka wszystkim naszym pociechom nie pozostaje życzyć nic innego jak   tak szerokiego  uśmiechu na buziach, jak  u   tych  dzieci wychowywanych w trudnych latach powojennych.

 

 

 

 

 

 

Z dawnej prasy

Mimo, że udział orzegowian  w powstaniach śląskich w  kilku przypadkach zakończył się tragicznie, nie zawsze  znamy okoliczności i miejsca w jakim to nastąpiło. W tym przypadku informacja prasowa z 28 maja 1921 roku jest ważnym dla nas  dokumentem historycznym, z którego dowiadujemy się o kilku istotnych faktach związanych z poległym powstańcem. Leon (w innych źródłach -Leopold) Barański w wieku 20 lat zginął podczas szturmu na Koźle. Interesującym faktem z jego krótkiego życia jest to ,że przed powstaniem pracował w straży hotelu Lomnitz w Bytomiu .

 

 

 

 

Od 19 lutego 1920 hotel ten był  siedzibą Polskiego Komisariatu Plebiscytowego dla Górnego Śląska na czele z Wojciechem Korfantym (do 1922).

To w tym gmachu  podjęto decyzję o rozpoczęciu III powstania śląskiego.

W 1945 budynek uległ spaleniu. Dziś w Bytomiu pozostała jedynie tablica upamiętniająca miejsce po dawnym hotelu.(ul.Gliwicka)

 

Grób Leona Barańskiego znajduje się  na starym cmentarzu parafialnym.

 

 

 

 

 

 

 

Bajtelścig 2

 

Stowarzyszenie CykloSilesia wraz z Grupą Pietrzak zapraszają wszystkie dzieciaki na wyścig rowerowy „Bajtel Ścig”, który odbędzie się w Dzień Dziecka, 1 czerwca.

Dzień Dziecka na sportowo!

Stowarzyszenie CykloSilesia we współpracy z Grupą Pietrzak organizuje „Bajtel Ścig” – wyścig rowerowy dla najmłodszych! Rywalizacja na dwóch kółkach odbędzie się

1 czerwca na Osiedlu Powstań Śląskich, przy ulicy Walentego Fojkisa. Na uczestników czeka 550-metrowa trasa pełna wyzwań!

Uczestnicy będą startować w następujących kategoriach:

Dziewczęta:

  • 0 – 3 lat (2025–2022)
  • 4 – 5 lat (2021–2020)
  • 6 –7 lat (2019-2018)
  • 8 – 9 lat (2017–2016)
  • 10 – 11 lat (2015-2014)
  • 12 – 14 lat (2013–2012)

Chłopcy:

  • 0 – 3 lat (2025–2022)
  • 4 – 5 lat (2021–2020)
  • 6 –7 lat (2019–2018)
  • 8 – 9 lat (2017–2016)
  • 10 – 11 lat (2015-2014)
  • 12 – 14 lat (2013–2012)

To jednak nie koniec atrakcji – organizatorzy zapowiadają, że na miejscu na dzieciaki będzie czekać zamek dmuchany, a także same pyszności w postaci popcornu, waty cukrowej i pizzy!

Na wyścig obowiązują zapisy online – formularz znajdziesz TUTAJ!

Harmonogram zawodów:

  • 9:00 -11:00 – biuro zawodów, opłata i wydanie numerów startowych
  • Starty:
    • 11:15 – kategoria wiekowa 0-3 lat
    • 11:30 – kategoria wiekowa 4-5 lat
    • 11:50 – kategoria wiekowa 6-7 lat
    • 12:20 – kategoria wiekowa 8-9 lat
    • 12:45 – kategoria wiekowa 10-11 lat
    • 13:10 – kategoria wiekowa 12-14 lat
    • 13:45 – rozdanie nagród.

 

 

 

Ze sportu

 

  W ubiegłą sobotę odbyły się Mistrzostwa Polski Seniorek i Seniorów w zapasach. Jak zwykle z nadzieją na kolejne sukcesy czekaliśmy na rozstrzygnięcia na matach.
 Były emocje, walka do ostatnich sekund, a wraz tym  świetne wyniki naszych zawodniczek i zawodników!
Na szczególne wyróżnienie zasługuje Patrycja Cuber, która była bezkonkurencyjna i sięgnęła po złoty medal!
Srebrne krążki wywalczyły: Angelika Mytkowska, Paulina Danisz i Natalia Kubaty, a brązowe medale zdobyli: Bartosz Szałowski i Kamila Kulwicka.
Pozostali nasi zawodnicy również pokazali się z bardzo dobrej strony – każdy dołożył swoją cegiełkę do sukcesu drużyny.
Drużynowo zajęliśmy 2. miejsce w Polsce!

 

 

***

 

 

Selekcjoner reprezentacji Polski Michał Probierz ogłosił listę zawodników powołanych na czerwcowe zgrupowanie  W jego ramach biało-czerwoni rozegrają towarzyski mecz z Mołdawią (6 czerwca, 20:45, Chorzów) oraz spotkanie kwalifikacji do turnieju finałowego mistrzostw świata z Finlandią (10 czerwca, 20:45, Helsinki).

Wśród powołanych nasz Kuba Kamiński