18 maja  2025

 

W tym wydaniu:

-TMO zaprasza na Majówkę na Karolu
-Spacer po Orzegowie
-Kalendarium 720 lecie Orzegowa (13)
-Bar ASIA Dong Gun – otwarty
-Orzegów na dawnej fotografii
-Z dawnej prasy -Orzegów początek XX wieku
-Synergia Pracownia Ciała i Umysłu – zaprasza
-Płyta Grzegorza Szromika

 

 

TMO zaprasza na Majówkę na Karolu

 

 

Towarzystwo Miłośników Orzegowa  zaprasza  na kolejną ,,Majówkę na Karolu”. Po raz pierwszy tego rodzaju plenerowa impreza na terenach byłej kopalni Karol odbyła się w ubiegłym roku.

Trochę eksperymentalnie, bo też sama forma wydarzenia  trochę odbiega od tradycyjnych festynów biesiadnych, gdzie czas wypełnia głównie muzyka.
Tak jak  wtedy, tak i tym razem  oczywiście  tej muzyki nie zabraknie, dobrej zabawy tym bardziej, ale też przy tym wszystkim podobnie jak to było w tamtym roku chcemy jako TMO połączyć rozrywkowy charakter  imprezy  z  pewną warstwą historyczną związaną z przeszłością kopalni Karol.

Nie ma już  jej  ponad 50 lat. Na jej terenie zachowały się co prawda budynki  do niej kiedyś  należące, ale praktycznie wszystkie obecnie  są własnością firm prowadzących w nich swoją działalność.

 

Trudno   byłoby dziś doszukiwać się jakichś znaczących śladów z okresu funkcjonowania kopalni.  Zachowała się  ta jedna  istotna pozostałość.

Budynek maszyny parowej szybu Jurand z końca XIX w.

Nie przypadkiem sobotnie wydarzenie podobnie jak to było poprzednio zlokalizowane zostanie w sąsiedztwie tego budynku.

Miejsce  trochę zapuszczone, na pierwszy rzut oka mało atrakcyjne, za to  da się  tu uchwycić  klimat dawnej kopalni. Organizatorzy  zadbają dodatkowo  by ten klimat stał się dla wszystkich    tego dnia  tam  szczególnie namacalny.
Choć impreza ma głównie bawić , to nie zabraknie w niej kilku akcentów przypominających o tym, że  to kopalnia Karol  stała się główną inspiracją  do stworzenia  wydarzenia o  takim  charakterze.

Świadczyć będzie o nim  m.in. obecność górniczej orkiestry, wystawa fotograficzna ,,historia kop.Karol „, uroczyste odsłonięcie wózka węglowego symbolizującego kopalnię Karol  czy muzyczna część ,,śląskiego śpiewania ” z repertuarem w którym  znajdzie się wiele pieśni związanych z naszym regionem i górnictwem. W tym przypadku wykonawcy  Kasia Sroka, Marian Brzoza i Krzysztof Kuczka zapraszać będą  wszystkich również  do wspólnego śpiewu.
Mile widziani będą  gitarzyści . W ubiegłym roku w 7 osobowym składzie  zaprezentowali swe umiejętności popisując się  wykonaniem  kilku piosenek biesiadnych.

Niewątpliwą atrakcją  wieczoru  będzie występ zespołu KON TIKI,  panów w słusznym wieku za to wykonujących z młodzieńczą werwą dobrze nam znane przeboje lat 60 i 70. Tu nogi same się będą rwać do tańca.

Nie zabraknie bufetu  gastronomicznego i kilku niespodzianek, w tym również dla dzieci.

Nasz Orzegów świętuje 720 lecie – nie może was tam zabraknąć!!!

 

 

 

 

 

Jak dojść w miejsce gdzie odbywać się będzie majówka 

Dla tych , którzy mogą mieć jakiś problem z dotarciem na miejsce sobotniej imprezy , rzut okolicy  z informacjami, które powinny pomóc.

Na miejsce można dostać się z dwóch punktów.Dla mieszkańców  osiedla najprostszą drogą do celu jest trasa oznaczona na niebiesko. Z ulicy Ziętka na wysokości zabudowań dawnej kopalni Karol, skręcić należy w lewo i przejść przez teren dawnego parkingu. To raptem nie więcej jak 200 metrów.Droga bardzo prosta.Tym bardziej powinno to zachęcić mieszkańców pobliskiego osiedla do udziału w majówce.

Na czerwono oznaczona została droga biegnąca w to miejsce od ulicy Bytomskiej. Nie każdy już teraz musi wiedzieć  gdzie była brama do kopalni bo tam trzeba z ulicy Bytomskiej się udać ,więc dla wyjaśnienia. Kierujemy się ulicą Bytomską w kierunku Szombierek . Przechodzimy pod wiaduktem ,zaznaczonym na zdjęciu i skręcamy zaraz za nim w prawo, mijamy pozostałość po bramie kopalni i przemierzamy odcinek biegnący do miejsca imprezy.

Żółty X  – to miejsce majówki, położone  w okolicy zachowanego budynku maszyny parowej szybu Jurand.

 

 

 

Spacer po Orzegowie

Spacer ulicami naszej dzielnicy  był jednym z wielu wydarzeń ujętych programem obchodów 720 lecia Orzegowa, opracowanego na ten rok przez Towarzystwo Miłośników Orzegowa. Zaplanowany na kwiecień, ze względu na niesprzyjającą aurę został przełożony na inny termin. Pewne inne okoliczności, w tym kolejne deszczowe soboty spowodowały, że termin spaceru  ostatecznie przesunięto na sobotę 17 maja. Prognozy pogody na ten dzień  nie rokowały co prawda, że tym razem przechadzka po Orzegowie odbywać się   będzie przy pięknej słonecznej pogodzie, ale tym razem już  kolejne odwołanie  spaceru nie było brane pod uwagę..

Mimo deszczu  zebrała się około dwudziestoosobowa grupa chętnych by nawet pod parasolem przy nieprzyjemnej   pogodzie i dotkliwym chłodzie  przejść się ulicami naszej dzielnicy. Wcześniej panie z TMO przygotowały coś na przekąskę i poczęstowały gości  gorącą herbatą , co w jakiś sposób  pozwoliło znieść dotkliwy ziąb jaki panował na zewnątrz.

 

Gości przywitał prezes TMO Jerzy Kasperek. Marek Kobierski, doświadczony już wieloma innymi tego rodzaju spacerami  poprowadzonymi po naszej dzielnicy po raz kolejny przygotował trasę do przemierzenia , o której  wspomniał w kilku zdaniach wstępu.

 

Nawet 3 godziny przeznaczone na spacer mogły wystarczyć jedynie na ograniczone przedstawienie historii miejsc , które mijano po drodze. Marek Kobierski  jako przewodnik , który o tych miejscach mógłby opowiadać godzinami, mając tego świadomość skupiał się  na tych najważniejszych wątkach, choć nie brakowało przy tym kilku anegdotek i ciekawych opowieści. Już sam kościół to obiekt, o którym można by mówić bez końca.

Ogólnie trasa sobotniego spaceru przebiegała ulicami tzw. Nowego Orzegowa. Nazwa, która zdawać się może wypada z obiegu ale historycznie wciąż obowiązuje. Dla przypomnienia ta część Orzegowa od ulicy K.A.Hlonda na zachód powstawała na przełomie XIX I XX wieku , kiedy już dużo wcześniej kształtował się Orzegów wzdłuż ulicy Bytomskiej (Stary Orzegów)

 

 

 

Okazuje się, że nawet tak niesprzyjająca pogoda nie potrafiła zrazić tych którzy chcieli czegoś  więcej się dowiedzieć o Orzegowie.  Nie wszyscy to mieszkańcy Orzegowa, jedna z pań o czym warto wspomnieć to mieszkanka oddanego do użytku w tamtym roku budynku przy ul.Tomanka. Nie znała wcześniej tej dzielnicy.
O Orzegowie można opowiadać wiele, a ponieważ  Marek Kobierski potrafi to robić w interesujący sposób , należy się spodziewać, że kolejne spacery po naszej dzielnicy to kwestia najbliższego czasu .

Wstępnie zapowiedziano taki na wczesną jesień w okolicy września lub października .Oby wtedy dopisała już pogoda , to  frekwencja jak należy sądzić będzie  zapewniona.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kalendarium -720 lecie Orzegowa (13)

 

 

 

 

 

W związku z 720 leciem Orzegowa,   co tydzień ukazywane są w tym miejscu  materiały, które przypomną nam o najważniejszych wydarzeniach jakie miały miejsce w ciągu tego okresu. W większości  zaprezentowane tu wpisy  pochodzić będą z niezwykle cennego opracowania wydanego 31. 10. 2011 roku , autorstwa Aleksandra Leszczyny związanego przed laty z  Krainą Rudzką Związku Górnośląskiego , które jest niepełnym kalendarzem historii Rudy, Orzegowa,Chebzia i Goduli na tle Ziemi Bytomskiej, Śląska i Europy.

Z niezwykle obszernego kalendarium zostały zaczerpnięte   niemal wyłącznie i to w okrojonej nieco formie informacje dotyczące Orzegowa, do których za każdym razem dołączonych zostanie kilka słów uzupełnienia.

 

 

 

Tematyka kolejnej karty Kalendarium podobna do wielu innych z tego okresu. Rozwijający się przemysł, germanizacja tutejszych mieszkańców, zwłaszcza w szkołach  gdzie dominującym językiem jest język niemiecki.   Nawracające przypadki epidemii. Kryzys gospodarczy , jeden z wielu jakie przechodzić będą w najbliższym  czasie.

w 1829 Orzegów liczy 277 mieszkańców

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bar ASIA Dong Gun – otwarty 

Co by nie powiedzieć, to na terenie Orzegowa i Goduli  można dobrze zjeść, a przede wszystkim naprawdę  mamy już całkiem spory wybór lokali gastronomicznych, do których się możemy udać, do tego oferujących mocno  zróżnicowany   już zestaw smaków.

Niewątpliwie nowo otwarty bar przy ulicy Podlas wniesie tu powiew zupełnie do tej pory u nas nieznanej kuchni tajskiej i chińskiej. Otwarcie w sobotę , ceny bardzo przystępne, a menu choć mocno egzotyczne to bardzo bogate. Spróbować warto.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Orzegów na dawnej fotografii

Jako pasjonat Orzegowa, a zarazem sympatyk lokalnego sportu uwielbiam tego rodzaju zdjęcia. To dzięki nim powracamy do wspomnień  naszej młodości, klimatu tamtych czasów wydarzeń, które na zawsze zapadły nam w pamięci.
1968 rok. Drużyna klubowa KS 27 Orzegów  po zwycięskim meczu   awansuje do ligi okręgowej. Niesamowita radość piłkarzy i kibiców.

 

 

 

Na zdjęciu pochód kibiców z transparentami przygotowanymi na tę okoliczność udający się spod stadionu przy ulicy ob.K.A.Honda  w stronę ogrodu przy Domu Kultury, gdzie w obecności zarządu klubu , działaczy, przedstawicieli  kopalni Karol, z udziałem górniczej orkiestry uroczyście fetowano wraz z piłkarzami upragniony awans.
Na pierwszym planie z transparentem wtedy jeszcze juniorzy KS 27 Orzegów Jerzy Krzykawski  i Marian Lizurek. Potem z różnym skutkiem obywaj  próbowali sił w drużynie seniorów. Obaj przez wiele ostatnich lat byli członkami Towarzystwa Miłośników Orzegowa.

 

 

 

Z dawnej prasy 

Orzegów -1 dekada XX wieku

 

Artykułu prasowe, o różnego rodzaju przekroczeniach prawa jakie miały miejsce w Orzegowie w odległych czasach ukazywały się tu już  nie raz.  Czytając je musiało się rzucać   w oczy jak szeroki to był wachlarz prezentowanych przestępstw . Niejeden uznany autor kryminałów  nie byłby w stanie wymyśleć  podobnych historyjek do tych jakie miewały miejsce w Orzegowie .

Tym razem  dawka wręcz nieprawdopodobnych wydarzeń .  Przypadki  co jeden to bardziej komiczny, mimo, że nie do śmiechu było ofiarom tych przestępstw.

Jednemu podczas napadu  urwano pół wąsa, drugi tym razem  napastnik podczas napaści  wybił sobie oko, inny po skorzystaniu usługi przewozu dorożką z Katowic zamiast uiszczenia zapłaty odgryzł dorożkarzowi  nosa ,w ostatnim zaś przypadku w podobny sposób po kłótni jeden drugiemu ogryzł kawałek ręki.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Synergia Pracownia Ciała i Umysłu -zaprasza 

 

 

 

 

 Synergia Pracownia Ciała i Umysłu w Rudzie Śląskiej zaprasza na cykl plenerowych zajęć jogi, które rozpoczną się 6 lipca 2025 r. na głównej murawie Burloch Areny  Spotkania będą odbywać się przez całe wakacje, w każdą słoneczną niedzielę aż do 31 sierpnia 2025 r. o godzinie 9:00. Zajęcia będą trwały około 1 godzinę i są bezpłatne.

W przypadku niekorzystnych warunków pogodowych, zajęcia zostaną przeniesione na zadaszone korty tenisowe. Udział w zajęciach jest dostępny dla wszystkich, niezależnie od poziomu zaawansowania. Wstęp na jogę jest wolny, bez potrzeby wcześniejszego zapisywania się.

Zdj. Zajęcia  Synergi Pracowni Ciała i Umysłu jakie miały miejsce na Burloch Arenie w ubiegłym roku

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Płyta  Grzegorza Szromika 

 

Kto by pomyślał rok temu , kiedy podczas pierwszej majówki na Karolu bawił nas Grzegorz Szromik , a jego  najbardziej znana piosenka ,,Jo jest synek  z Orzegowa ”  zaczynająca się od  słów ,,Na Sztolbergu siech urodzioł ” niosła  się w to nieopodal kopalni  położone miejsce, że  było to  muzyczne pożegnanie  z jego rodzinnymi stronami.
Grzesiu odszedł od nas 24 stycznia tego roku. W rok po jego występie na majówce , ukazała się  nowa płyta z jego utworami zatytułowana ,,Moje Wspomnienia ”
14 utworów na płycie to przedwczesne z pewnością nie zamierzone podsumowanie jego twórczości.

W sobotę z pewnością byśmy znów  go mogli posłuchać  podczas drugiej edycji majówki. Los chciał inaczej.

Gdyby ktoś chciał nabyć płytę , kontaktować się pod wskazany na okładce płyty adres