20 kwietnia 2025 r.

 

– Wesołych Świąt
– Niespodziewany zajączek
– Kalendarium -720 lecie Orzegowa -9
– Fontanna poszła w górę
– Orzegów na dawnej fotografii
– Z dawnej prasy – Orzegów 1934

 

 

Wesołych Świąt

 

Zdrowych, wesołych Świąt Wielkanocnych, smacznego jajka oraz obfitego śmigusa – dyngusa

 

 

 

Niespodziewany zajączek

 

 

 

Taką niespodziankę przygotował dla nas wielkanocny zajączek. Niektórzy po  przeczytaniu  tego ogłoszenia musieli się wracać do wielkanocnej spowiedzi. Innym wraz z drastyczną  podwyżką za wywóz śmieci,  drastycznie podniosło  ciśnienie.  I to nawet nie to 100 procent tej podwyżki, to spowodowało,  a  argumentacja na wywieszonej  informacji  czym ta podwyżka została spowodowana.

Zostajemy poinformowani , że źle składujemy odpady, w związku z czym należy się zbiorowa kara, bo tak to trzeba  zrozumieć. To nic, że zdecydowana większość we właściwy sposób segreguje plastyk, papier, szkło  czy  bioodpady, to nic, że regularnie  opróżniane są  wyznaczone do tych odpadów pojemniki. To nic, że mamy świadomość tego, że tak należy.

Ktoś oświadcza, że ktoś  źle segreguje śmieci  i ktoś  podejmuje decyzję o stuprocentowej podwyżce.

Kubeł zimnej wody na  głowę  tego kogoś  (w trzech osobach) w sam raz na Śmigus – Dyngus by się chyba  przydał.

 

 

 

 

 

 

 

 Kalendarium -720 lecie Orzegowa -9

 

 

 

W związku z 720 leciem Orzegowa,   co tydzień ukazywane są w tym miejscu  materiały, które przypomną nam o najważniejszych wydarzeniach jakie miały miejsce w ciągu tego okresu. W większości  zaprezentowane tu wpisy  pochodzić będą z niezwykle cennego opracowania wydanego 31. 10. 2011 roku , autorstwa Aleksandra Leszczyny związanego przed laty z  Krainą Rudzką Związku Górnośląskiego , które jest niepełnym kalendarzem historii Rudy, Orzegowa,Chebzia i Goduli na tle Ziemi Bytomskiej, Śląska i Europy.

Z niezwykle obszernego kalendarium zostały zaczerpnięte   niemal wyłącznie i to w okrojonej nieco formie informacje dotyczące Orzegowa, do których za każdym razem dołączonych zostanie kilka słów uzupełnienia.

 

 

 

 

Początek XIX wieku, a więc stosunkowo, nie aż  tak odległa przeszłość, a jakże nieprawdopodobne dane  dotyczące liczby mieszkańców. Bytom 1707, Ruda 366, Orzegów ok.200. To daje wyobrażenie  jak uprzemysłowienie naszego regionu w niezbyt krótkim okresie czasu  wpłynęło na tak  gwałtowny przyrost ludności.

Dwa ostatnie zapisy na tej karcie są świadectwem tego jak mocno Śląsk podlegał germanizacji. Ten  proces przyjmowania języka i kultury niemieckiej przez ludność, która wcześniej funkcjonowała w ramach innej kultury trwał potem przez całe stulecie i początek XX wieku , w kilku momentach przybierał na sile, a mimo to język polski, a właściwie bardziej nasza gwara przetrwała do dziś. Takie informacje też pozwalają zrozumieć dlaczego ta nasza gwara jest naszpikowana naleciałościami z języka niemieckiego. Z czegoś to musiało wynikać.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fontanna poszła w górę

Fontanna na ryneczku  po jesienno – zimowej przerwie  wraca do życia. Poczuliśmy pierwsze prawdziwie już ciepłe wiosenne dni, by zarazem potem utwierdzić się w tym , że jednak kwiecień -plecień bo przeplata, trochę zimy trochę lata. W ostatnie dni gwałtownie wystrzeliła zieleń i trzeba przyznać, że wyjątkowo ,,do twarzy ” jest naszej dzielnicy w tym kolorze. Warto przejść się do orzegowskich i godulskich  parków, które o tej porze prezentują się przepięknie. Wiosna to wiosna !

 

 

 

 

 

Orzegów na dawnej fotografii

 

Na zdjęciu nie przypadkiem widnieją obok nauczycieli  same dziewczęta.  Do wojny była to szkoła podstawowa wyłącznie dla dziewczyn. Takim budzącym ciekawość  wątkiem jest fakt, że na fotografii widzimy dziewczyny z rocznika 1925. Oznacza to, że mamy przed sobą potencjalne 100 latki. Kto wie ? Może komuś z tego zdjęcia udało się dożyć tak czcigodnego wieku.

 

 

 

 

 

 

 

Z dawnej prasy 

Orzegów 1934 rok

 

Dokładnie 136 lat temu urodził się twórca ruchu nazistowskiego, największy zbrodniarz i oprawca w dziejach ludzkości. Nie stało to jednak na przeszkodzie by kogoś takiego czcić i godzić się na jego bezwzględną dyktaturę i okrucieństwa jakie ze sobą niosła II wojna światowa.    Jakiś całkiem niedawny  czas temu, komuś odebrało rozum  o czym stało się głośno w mediach  gdy pewna grupa zebrała się w lesie w południowo-zachodniej części kraju aby uczcić rocznicę urodzin Hitlera.

W porównaniu z tym, wydarzenie z pierwszej połowy lat 30 z udziałem orzegowianina było jedynie niewinną  głupotą, za którą w kilka lat później najlepiej ze wstydu uczestnicy tego incydentu zapadli by się pod ziemię. A alkohol też  wtedy zrobił swoje, jak należy przypuszczać.