13 kwietnia 2025
W tym wydaniu:
– Wernisaż wystawy OGTK ,,Czapla”
– Kalendarium -720 lat Orzegowa (8)
– Więcej o starym cmentarzu
– Orzegów na dawnej fotografii
– Z dawnej prasy -Orzegów 1948 rok
– Co w kultowym miejscu ?
Wernisaż wystawy ,,Nasze Światy”

W piątek w galerii Czapla odbył się wernisaż Orzegowskiej Grupy Twórców Kultury CZAPLA .
Wystawą ,,Nasze Światy” swoją twórczość zaprezentowali członkowie OGTK CZAPLA – malarze i poeci. Swą obecnością wernisaż zaszczycił Michał Pierończyk – Prezydent Miasta Ruda Śląska oraz Magdalena Szpotan-Radna Miasta Ruda Śląska i Agnieszka Płaszczyk – występująca w roli gospodyni Galerii , Krzysztof Gołąb – dyrektor Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej, były wiceprezydent Jurek Stelmach i Katarzyna Nowak – dyrektor IV LO im. HC Hoovera w Rudzie Śląskiej. Na licznie przybyłych gości czekała prawdziwa uczta duchowa – wieczór wypełniony malarstwem, poezją, muzyką i wzajemną serdecznością.
Dużo wzruszeń dostarczyli przybyłym Katarzyna Sroka i Krzysztof Kasprzyk, którzy uświetnili wieczór swym występem i kolejny raz udowodnili, że piosenka poetycka ma swoich odbiorców i pozostaje ponadczasowa.
Galeria Czapla -11 kwietnia wernisaż wystawy OGTK ,,Nasze Światy”
Bogusław Poważa
Jerzy Kasperek
Waldemar Żyła
Piotr Pilawa
To tylko kilka z wielu przepięknych prac jakie od tej chwili można podziwiać w galerii ,,Czapla”
Wystawa prac twórców Orzegowskiej Grupy Kultury ,,Czapla” to jeden z wielu punktów programu obchodów 720 lecia Orzegowa .
Kalendarium -720 lat Orzegowa -8
W związku z 720 leciem Orzegowa, co tydzień ukazywać się będą w tym miejscu materiały, które przypomną nam o najważniejszych wydarzeniach jakie miały miejsce w ciągu tego okresu. W większości zaprezentowane tu wpisy pochodzić będą z niezwykle cennego opracowania wydanego 31. 10. 2011 roku , autorstwa Aleksandra Leszczyny związanego przed laty z Krainą Rudzką Związku Górnośląskiego , które jest niepełnym kalendarzem historii Rudy, Orzegowa,Chebzia i Goduli na tle Ziemi Bytomskiej, Śląska i Europy.
Z niezwykle obszernego kalendarium zostały zaczerpnięte niemal wyłącznie i to w okrojonej nieco formie informacje dotyczące Orzegowa, do których za każdym razem dołączonych zostanie kilka słów uzupełnienia.
Informacja o tym, że Johann Wolfgang von Goethe odwiedził orzegowską kopalnię, pojawia się niejednokrotnie w materiałach dotyczących historii Orzegowa.
Na ogół, gdy treść takiej informacji nie jest rozszerzona, może wzbudzać lekkie zdziwienie. Co sprowadziło niemieckiego poetę, jednego z najbardziej znaczących w skali światowej, dramaturga, prozaika, prekursora romantyzmu do Orzegowa?
Wspominając o tym fakcie szczególnie właśnie w taki krótki i zwięzły sposób wydawać by się mogło, że przysporzyć on musiał wtedy dużego splendoru takiemu miejscu jak niewiele wtedy znacząca wioska którą był u końca XVIII wieku Orzegów.
Mimo, że taki zapisek w kalendarium historycznym Orzegowa całkiem przyjemnie wybrzmiewa, to jednak należałoby zachować do tego wydarzenia należny mu dystans.
Warto pamiętać , że w tamtym czasie Orzegów liczył nie wiele więcej jak dwustu mieszkańców, kopalnia którą odwiedził poeta zaś położona była z dala od nielicznych też wtedy jeszcze zabudowań Orzegowa i znajdowała się na obecnych terenach Goduli .
Wizyta Goethego w Orzegowie nie miała najmniejszego związku z jego twórczością, po drugie to oczywiście nie Orzegów był głównym docelowym miejscem jego 8 dniowej wizyty w tych stronach.
Po trzecie dzieląc się swoimi wrażeniami z podróży niestety w wielu przypadkach bardzo nieprzychylnie wyraził się o miejscach, które odwiedził, niekiedy posługując się wręcz obraźliwymi opiniami o nich.
W 1775 roku Karol-August wtedy już jako władca księstwa Saksoni -Weimaru znając wcześniej Wolfganga Goethego, upatrując w nim przydatnego doradcę w rządzeniu księstwem powierzył mu zarządzanie sektorami administracji państwowej. Goethe kierował komisją do spraw wojny, zajmował się sprawami finansowymi, nadzorował budowy dróg, okresowo zajmował się też zagadnieniami kulturalnymi .
Można powiedzieć, że pełnił rolę premiera rządu .
I to w tej roli wtedy w 1790 roku towarzysząc księciu Karolowi Augustowi, Johann Wolfgang Von Goethe odbył ośmiodniową podróż do Tarnowskich Gór ,Krakowa ,Wieliczki ,Częstochowy , następnie do Wrocławia. Po drodze więc, mógł zahaczyć o Orzegów.
Była to podróż służbowa. Goethe udał się tu nie jako poeta, lecz jako kurator kopalń i hut w Illmenau i odpowiedzialny za finanse w rządzie weimarskim. Recepty na ich uzdrowienie szukał w kopalniach i hutach zarządzanych przez hrabiego von Redena, które wówczas uchodziły za najnowocześniejsze w Europie, sam zaś Reden był bezsprzecznie najwybitniejszym znawcą górnictwa i hutnictwa w owych czasach.
Więcej o starym cmentarzu
Serwisy internetowe służące szukaniu miejsc pochówków są od lat już bardzo rozwiniętą i sprawdzoną wyszukiwarką osób pochowanych. Dzięki stworzonej bazie która obejmuje ponad 2500 cmentarzy na terenie całego kraju poza danymi na temat lokalizacji nagrobków możemy w niej odnaleźć również zdjęcia grobów oraz mapy cmentarzy.
Jeszcze jakiś czas temu z wielu względów dane o naszym starym cmentarzu parafialnym były bardzo okrojone i ubogie. Z pewnością wpływ na to mógł mieć fakt ,że nie zachowały się nigdzie księgi zmarłych, na podstawie, których można by dokonać podobnych opracowań jakie pojawiają się w ogólnopolskich serwisach , które się tym zajmują .
Orzegowska nekropolia to miejsce wyjątkowe. W życiorysach spoczywających tu orzegowian zawiera się historia i tożsamość tego miejsca, tworzone przez burzliwy okres obydwu wojen światowych i powstań śląskich.
Odnajdujemy tu groby całego przekroju tutejszego społeczeństwa mówiące nam o historyczno-kulturowym bogactwie tej ziemi.
Nie wielu być może z naszych mieszkańców wie, że takie miejsce w sieci internetowej gdzie całkiem sporo o naszym cmentarzu , a przede wszystkim o spoczywających tam bliskich nam osobach istnieje . Mimo, że nadal wiele grobów pozostaje anonimowych, to można tam odnaleźć już całkiem sporo miejsc opisanych.
Poza tym na bieżąco można dowiadywać się o nekrologach osób, które pochowane zostały na wydzielonej części cmentarza od maja 2023 roku. W ciągu tych niespełna dwóch lat , co może nie jednego zaskoczy na starym cmentarzu pochowanych zostało już ok. 90 osób.
Poniżej strona , odnosząca się do naszej nekropolii. Warto zapisać sobie gdzieś do niej link i zaglądać tam co jakiś czas.
wejdź tu
polecam
Orzegów na dawnej fotografii
Z chwilą gdy w 1968 roku sekcję gimnastyczną KS 27 Orzegów przejęło trenerskie małżeństwo medalistów olimpijskich Jerzego i Doroty Jokielów o gimnastykach i gimnastyczkach naszego klubu stawało się coraz głośniej w całym kraju. Wyniki nie wzięły się z niczego , bo oprócz fachowej opieki trenerskiej młodzi sportowcy mieli świetną bazę treningową we wnętrzach oddanej do użytku w 1966 roku hali sportowej, a także potężne wsparcie kopalni ,,Karol” dzięki której m.in. gimnastycy mogli udawać się na obozy sportowe.
Koniec lat 60. Apel podczas jednego ze zgrupowań sekcji gimnastycznej KS 27 Orzegów, która w momencie połączenia kop. Karol z Szombierkami przekształciła się w KS.Slavia.
Z dawnej prasy
Myślę, że przekręcone w artykule nazwisko akurat w tym przypadku tak znaczącej w Orzegowie osobie pomogło. Emocje, emocjami, od kogo jak od kogo, ale od pewnych odpowiedzialnych osób wymaga się, żeby potrafili je opanować. To nie jedyny artykuł o niestosownym zachowaniu kibiców naszej sekcji bokserskiej. Bywało też, że i sami bokserzy chcieli na ringu wymierzyć sprawiedliwość sędziemu. Słowo ,,skandal” przewijało się kiedyś w niejednej relacji z przebiegu walk bokserskich w Orzegowie.
Co w kultowym miejscu ?
Trudno sobie przypomnieć, ile to już lat minęło od czasu, gdy zamknięto legendarną dla wielu z nas lodziarnię u Tukaja. Potem miejsce to zmieniło właściciela, choć profil pozostał niemal ten sam. Również nie sposób określić jak długo lokal ten jest nieużytkowany. Może ze 20 lat ? może więcej.
Od kilku tygodni trwa tam remont, choć na razie nie wiadomo jeszcze jakie będzie przeznaczenie tego lokalu. Przyjdzie czas ,że się dowiemy .
Rodzina Tukaj – właściciele cieszącej się przez wiele lat ogromną popularnością cukierni , z pysznymi lodami.