Historia Burlocha  odc.17.

 

Otwarcie Burloch – Areny 

Pamiętny koncert ,,Lata z Radiem” był ostatnim tak dużym wydarzeniem  na Burlochu  w tej jego poprzedniej wersji zapoczątkowanej  w latach  60.  Niedługo potem na płytę boiska wjechały koparki. Rozpoczęła się długo oczekiwana przez wszystkich modernizacja stadionu. Wraz z początkiem inwestycji pojawiła się wizualizacja obiektu w jego przyszłej odsłonie.Razem  z nią zaczęła pracować  wyobraźnia. Z ogromnym zainteresowaniem  śledzono przebieg prac w tym miejscu, z tygodnia na tydzień można było cieszyć się z pierwszych efektów..

 

Jesień 2013 .Na płytę boiska wjeżdżają koparki.

 

Spod zielonej darni, wyłoniła  się i przypomniała o sobie powłoka kamieni zwożonych  w to miejsce w latach 50. z kopalni Karol.

 

W  pierwszym etapie prac pole do popisu miał ciężki sprzęt , koparki ,walce i spychacze .

 

 

Nieodzownym  elementem tego etapu inwestycji była niwelacja terenu, dzięki której udało się na tak dużej powierzchni uzyskać idealny poziom

 

Było czarno , jest żółto , będzie zielono.

 

 

To ten moment , w którym można było dostrzec ,że szykuje się dla naszej dzielnicy wielka rzecz .

 

Historyczny ,fantastyczny dla oczu moment. Na  wyrównanym,  przygotowanym podłożu pojawił się pierwszy pas sztucznej zielonej murawy. Profesjonalna nawierzchnia syntetyczna jaką tu położono jest produktem najwyższej klasy ,III generacji FIELDTURF OPTIMUM 65 GRF produkcji FieldTurf Tarket SAS. Murawami takimi dysponuje wiele znanych stadionów w Europie .

 

 

 

21 czerwca 2014 roku nadszedł  ten moment , w którym w nowej zupełnie odsłonie do rąk mieszkańców naszego miasta oddano zmodernizowany stadion na Burlochu

 

Po raz pierwszy na świeżo przekazaną do użytku murawę boiska wybiegły rugbistki. Na Burloch Arenę stawiło się w tym dniu 10 zespołów kobiecych :Mario Ladies Lechia Gdańsk (w tamtym okresie aktualny  Mistrz Polski),  nasze  Diablice RUGBY Ruda Śląska (z tytułem wicemistrza kraju z poprzedniego roku)), Tygrysice Sochaczew (trzecia drużyna z poprzednich  Mistrzostw Polski), Delia Atomówki Łódź, AZS AWF Syrenki Warszawa, Ladies Frogs Warszawa, Legia Rugby Warszawa, Black Roses Posnania, Błyskawice Wrocław, Juvenia Kraków.  Zawodniczki czołowych klubów rugby, czego nie ukrywały zazdrościły i gratulowały zarazem nam takiego obiektu.

Górnicza orkiestra swym występem uświetniła , ten wyjątkowo radosny dzień. To było prawdziwe święto nie tylko dla naszej dzielnicy ale i całego miasta .

Jakby na potwierdzenie tego , szczegółowy program związany z przekazaniem do użytku Burloch Areny obejmował wydarzenia jakie tego dnia w godzinach popołudniowych odbywały się w Nowym Bytomiu na Placu Jana Pawła  II tuż pod Urzędem Miasta.
Tam podczas wielogodzinnej imprezy promocyjnej zorganizowano m.in. pokazy jazdy progresywnej na rolkach, freestyle slalom oraz hokej na rolkach. Kulminacyjnym momentem tego wydarzenia był udział w Nightskatingu – przejeździe kilkusetosobowej grupy rolkarzy ulicami naszego miasta  na trasie Nowy Bytom – Burloch
W tym czasie  na boisku w Orzegowie, tym razem męska drużyna rugbistów zmierzyła się w meczu towarzyskim z reprezentacją Śląska.

Przetestowana została płyta boiska przez rugbistów, z trasy na Burloch  przybyła liczna grupa rolkarzy .

 

Historyczna chwila. Tradycyjnym przecięciem wstęgi  oficjalnego otwarcia toru rolkarskiego  dokonali ,od lewej: ks.prob.Ryszard Nowak, prezes KS Rugby Ruda Śląska -Wojciech Kołodziej, Prezydent Miasta Grażyna Dziedzic  oraz  gość specjalny, wybitny panczenista, brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich w Soczi – Jan Szymański.

 

.

Utworzony szpaler rugbistów gromkimi oklaskami wita liczną grupę  rolkarzy , którzy pod wodzą mistrza jazdy szybkiej na lodzie Jana Szymańskiego wyruszyli na rundę honorową wokół boiska.

Odtąd historia Burlocha zaczęła pisać swój nowy rozdział

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

……………………………………………………………………………

Jerzy Porada

* Materiały, które są wykorzystane do opracowania historii Burlocha, z różnych względów mogą być niepełne, nieścisłe lub niezgodne z  niektórymi faktami. Nie wszystkie informacje tu zawarte można  zweryfikować. Nie zawsze źródła, z których pochodzą, są gwarancją, że  ich przekaz jest  w stu procentach wiarygodny.
W tym miejscu  zachęcam wszystkich  do kontaktu ze mną  w przypadku, gdy ktoś będzie  w stanie uzupełnić niektóre  opisywane wątki o swoje uwagi oparte na wiedzy  własnej lub zaczerpniętej z pewnych źródeł. 
Publikacje w internecie mają tę zaletę, że można na bieżąco je prostować i uzupełniać o nowe pozyskiwane informacje.
* Większość prezentowanych tu zdjęć jest własnością Towarzystwa Miłośników Orzegowa