Park im.Janka Krasickiego 

 

Choć od wielu lat podana wyżej nazwa parku już nie obowiązuje, to przedstawiając   jego historię   nie dałoby się   tej pierwotnej  nazwy pominąć.
Każdy z obiektów  powstałych w latach 60.  na terenie  Burlocha,  o czym niejednokrotnie tu wspominano, był efektem masowych czynów społecznych orzegowian.
Mimo, iż czyny społeczne z tamtego okresu   trochę prześmiewczo określa się  do dziś   propagandowym przekazywaniem ducha wspólnego dzieła dla kraju, nazywano je przez to również czynami partyjnymi, to w odniesieniu do tego ogromu prac na terenie Orzegowa, gdzie te czyny były przekute w wymierne  efekty w postaci licznych obiektów sportowych , kulturalnych i rekreacyjnych czy otoczenia budynków mieszkalnych i pożytecznie mogły służyć naszym mieszkańcom, nikt  nie odczuwał i nie oceniał  tego jako  wytwór propagandowy
Powstający park jakby temu jednak przeczył. Od samego początku sprawy w swoje ręce wzięli aktywiści miejskiej organizcji ZMS (Związek Młodzieży Socjalistycznej) Spontaniczny zryw młodych był rezultatem solennego przyrzeczenia, że cały ten obiekt zostanie oddany z okazji XX lecia PRL. Swój wkład w tworzeniu parku miało też społeczeństwo Orzegowa , załogi koksowni i kopalni, uczniowie szkół, ale to ZMS firmowało  ten konkretny czyn społeczny,

 

 

 

Dziś może ktoś zapytać,a co ma park wspólnego z Burlochem ? Odpowiedzią  na to pytanie  jest zdjęcie powyżej , które już wcześniej było tu prezentowane.

Burloch , o czym wspominano był miejscem pozyskiwania piasku z tych terenów do wypełniania pustek poeksploatacyjnych w wyrobiskach kopalni Karol. Co widać  na obrazku te tereny eksploatacji piasku sięgały aż do obecnej ulicy Podlas .Obejmowały więc cały obecny obszar parku .
W latach 50.tych powstałe w wyniku eksploatacji piasku  sporych rozmiarów zagłębienie zostało stopniowo zasypywane kamieniem zwożonym w to miejsce z kopalni.

W latach 1962 -1964   wspólnymi siłami zagospodarowano  teren nieużytków tworząc w tym miejscu  piękny park.Trzeba tu dodać, że w czynach społecznych na terenie parku udział brała również młodzież spoza naszej dzielnicy.

 

Zaangażowani w prace na terenie  parku miejskie organizacje ZMS z pewnością miały wpływ na  nadanie imienia  temu miejscu, o czym też świadczyć może to, że z  własnych  środków   ufundowali pomnik patrona.

 

 

Pomnik ustawiono w centralnej części parku.(w miejscu gdzie dziś znajduje się mostek) W założeniach miał mieć 11 merów wysokości , ostatecznie skończyło się na 5 metrach.

 

Patronem parku został Jan Krasicki  – polski działacz młodzieżowego ruchu komunistycznego, członek Drugiej Grupy Inicjatywnej Polskiej Partii Robotniczej i Gwardii Ludowej, organizator i przewodniczący Związku Walki Młodych, zamordowany przez Niemców podczas II wojny światowej .

Park im.Janka Krasickiego został  uroczyście przekazany do użytku 18 lipca 1964 roku o godz.16 .

 

Żywot pomnika nie okazał się  nie był zbyt długi. Nie przetrwała też nazwa parku. Po okresie transformacji gospodarczo ustrojowej  kraju ,w latach 90. pomnik został usunięty. Wkrótce potem  park otrzymał  nową, obowiązującą do dziś nazwę – Parku Młodzieży.

 

 

W tle baraki znajdujące się przy obecnej ulicy Podlas.Przetrwały do początku lat 70. W 1973 roku powstały pierwsze bloki obecnego osiedla Podlas.

 

 

Rok 1964.Park im.Janka Krasickiego

 

 

Po demontażu pomnika w jego miejscu stworzono zbiornik wodny z fontanną, kamienistym obrzeżem i mostkiem, który przetrwał do chwili obecnej

Fontanna nie cieszyła zbyt długo mieszkańców i po niedługim okresie jej funkcjonowania przez wiele lat zbiornik pozostawał  pusty, niezbyt przy tym bezpieczny i nie mógł zachwycać takim wyglądem. Ostatecznie  został z tego miejsca usunięty. W 2022 roku  Park przeszedł rewitalizację w ramach projektu miejskiego ,,Trakt Rudzki”

Dziś choć podobnie jak Planty Orzegowskie, Park Młodzieży nie jest kojarzony z samym obiektem Burloch Areny, to w takim  jak tu prezentowanym  ujęciu historycznym jest jak najbardziej jego integralną cząstką. Poza tym obydwa te parki stanowią idealne otoczenie  dla tego obiektu, niejednokrotnie też wraz ze stadionem są wspólną strefą sportowych wydarzeń zwłaszcza biegów terenowych czy Nordic Walkingu.

 

 

 

 

 

*******************

Jerzy Porada

* Materiały, które są wykorzystane do opracowania historii Burlocha, z różnych względów mogą być niepełne, nieścisłe lub niezgodne z  niektórymi faktami. Nie wszystkie informacje tu zawarte można  zweryfikować. Nie zawsze źródła, z których pochodzą, są gwarancją, że  ich przekaz jest  w stu procentach wiarygodny.
W tym miejscu  zachęcam wszystkich  do kontaktu ze mną  w przypadku, gdy ktoś będzie  w stanie uzupełnić niektóre  opisywane wątki o swoje uwagi oparte na wiedzy  własnej lub zaczerpniętej z pewnych źródeł. 
Publikacje w internecie mają tę zaletę, że można na bieżąco je prostować i uzupełniać o nowe pozyskiwane informacje.
* Większość prezentowanych tu zdjęć jest własnością Towarzystwa Miłośników Orzegowa