Stadion 

Boisko powstałe w latach 60. na Burlochu,  choć od samego początku ,po dziś dzień   znajduje się  w tym samym miejscu, na przestrzeni  tego minionego okresu  przechodziło kilka gruntownych przeobrażeń, zmieniając też przy tym  formę użytkowania. Nie zawsze odbywały się tam też wyłącznie zmagania sportowe.

 

 

Połowa lat 60. W centralnej części Burlocha powstaje boisko

 

 

I tu przy pracach zaangażowane jest społeczeństwo Orzegowa

Ponieważ , w tym czasie z powodzeniem funkcjonuje kameralny stadion    przy ob.ulicy K.A.Hlonda, na którym swe mecze rozgrywali piłkarze KS 27 Orzegów, na  nowo powstającym obiekcie  na  Burlochu postanowiono stworzyć boisko lekkoatletyczne.

 

Stanowisko pchnięcia kulą

 

Krótko po tym jak w roku 1927 powstał KS 27 Orzegów  doceniono fakt, że lekkoatletyka powszechnie nazywana ,,królową sportu ‘’ nie dość, że jest bardzo widowiskowa i piękna, to jeszcze najważniejsze efekty treningu lekkoatletycznego ; siła, szybkość i wytrzymałość, są podstawowymi cechami motorycznymi niemal wszystkich dyscyplin sportowych. W zaprawie treningowej bokserów, piłkarzy, ciężarowców czy zapaśników konkurencje lekkoatletyczne stanowiły podstawowy element ćwiczeń kondycyjnych. Zawodnicy tych dyscyplin  skupieni  w KS 27 Orzegów z powodzeniem brali udział w masowych biegach ulicznych jakie rokrocznie organizowała sekcja lekkoatletyczna. Choć uprawiano w  niej   inne konkurencje , to właśnie biegi były wiodącą dyscypliną  .
W olimpijskim 1932 roku, sekcja lekkoatletyczna rozrosła się  do najliczniejszej sekcji w klubie.Każda niedziela , każde święto było okazją do sprawdzania swych sił na własnych publicznych zawodach, bądź do uczestniczenia w spotkaniach w rywalizacji z zespołami okolicznych klubów.
Po wojnie  jednak , nie doceniono w klubie już roli lekkoatletyki w kształceniu narybku sportowego.

 

Powstaje obiekt lekkoatletyczny z wymaganą infrastrukturą, rzutniami , skocznią w dal , bieżnią przystosowaną (na zdjęciu) również   do biegu z przeszkodami.

Sekcji lekkoatletycznej  w KS 27 Orzegów  jednak nie reaktywowano. Był to początek zmierzchu kopalni Karol, o czym wspomniano wcześniej  nastał trudny czas dla klubu, który stopniowo ograniczał swoją działalność.
Boisko więc od początku nie było miejscem sportu wyczynowego ,  wykorzystywano go  do pewnego momentu głównie  dla celów rekreacyjnych.

 

 

 

 

 

Prace na Burlochu nie ograniczały się jedynie do utworzenia  boiska, czy nieco wcześniej oddanego do użytku lodowiska. Na okres zimowy przygotowano też tor saneczkowy , a nawet skocznię narciarską. W tamtym czasie, podobne, a może nawet większe  możliwości  do uprawiania tych sportów zimowych stwarzał pagórkowaty teren Machnika.

 

 

Dziś , choć można jeszcze gdzieś natrafić na szczątkowe  pozostałości po ogrodzeniu, praktycznie go nie ma, a  warto by przypomnieć,że  obejmowało ono  cały ogromny obszar Burlocha. Była również  brama wjazdowa i kasa.

Trudno powiedzieć, czym się kierowano,  by tak spory teren ogradzać płotem. Przy bramie postawiono   kasę, więc prawdopodobnie pomysł był  taki, by stadion był obiektem  zamkniętym, a na specjalne okazje, być może wydarzenia sportowe można  było wejść po nabyciu biletu . To się  nie mogło powieść i nigdy się nie powiodło. W każdym razie nikt sobie nie przypomina by ta kasa kiedykolwiek była czynna .

 

Ogrodzenie solidne, choć na tak długim odcinku nie do upilnowania tym bardziej, że niektóre jego  fragmenty przebiegały w gęstym zadrzewieniu Plant Orzegowskich, gdzie  łatwo można jej było  sforsować.
Trudno doszukać się jakiegoś głębszego sensu ogrodzenia i zamykania tego stadionu, skoro miał on służyć lokalnej społeczności.  Z biegiem lat tutejsi szabrownicy –  złomiarze znaleźli pomysł jak właściwie wykorzystać to ogrodzenie.

Po raz któryś odwołać się należy do wcześniej tu prezentowanego stwierdzenia. Gdyby wtedy w drugiej połowie lat 60.  teren ten rękoma mieszkańców Orzegowa nie byłby w taki sposób zagospodarowany, dziś trudno byłoby oczekiwać  z różnych powodów, by  komukolwiek   od podstaw  udało się  stworzyć  Burloch -Arenę  w obecnym kształcie.

O tym co działo się na tym obiekcie w późniejszym okresie do momentu stworzenia Burloch Areny, w następnych odsłonach Historii Burlocha

 

Za tydzień …..

Park Janka Krasickiego

 

 

*******************

Jerzy Porada

* Materiały, które są wykorzystane do opracowania historii Burlocha, z różnych względów mogą być niepełne, nieścisłe lub niezgodne z  niektórymi faktami. Nie wszystkie informacje tu zawarte można  zweryfikować. Nie zawsze źródła, z których pochodzą, są gwarancją, że  ich przekaz jest  w stu procentach wiarygodny.
W tym miejscu  zachęcam wszystkich  do kontaktu ze mną  w przypadku, gdy ktoś będzie  w stanie uzupełnić niektóre  opisywane wątki o swoje uwagi oparte na wiedzy  własnej lub zaczerpniętej z pewnych źródeł. 
Publikacje w internecie mają tę zaletę, że można na bieżąco je prostować i uzupełniać o nowe pozyskiwane informacje.
* Większość prezentowanych tu zdjęć jest własnością Towarzystwa Miłośników Orzegowa