Historia Burlocha 8
Lodowisko
zdj. arch TMO
Okres lat 30. Orzegowianie.1 i 2 zdj.z lewej strony – na skutym lodem stawie na Burlochu , z prawej na stawie ,,Niemieckie”.
Zanim powstało lodowisko na Burlochu, mieszkańcy Orzegowa, by wybrać się zimą na łyżwy musieli w tym celu korzystać ze zmarzniętych tafli licznych kiedyś w okolicy stawów. Kilkadziesiąt lat temu zimy były znacznie surowsze niż obecnie, dlatego grubość tafli lodu w jakiś sposób gwarantowała, że nie załamie się on pod ciężarem łyżwiarzy.
Fotomontaż (B.Poważa) Dawny zajazd (gościniec) z ogrodem.
Bardziej bezpieczne miejsce dla amatorów łyżwiarstwa stworzono w latach 1961-63 w ogrodzie Brola właściciela znajdującego się tam kiedyś zajazdu ,,Glück auf” Dziś napotkać tam już można tylko śladowe pozostałości tamtego obiektu ( Miejsce znajduje się przy ulicy Bytomskiej – na terenie, tuż za tunelem po lewej stronie,w kierunku na cmentarz )
Lodowisko powstało w 1964 roku jako jeden z kilku obiektów o charakterze sportowo-rekreacyjnym jakie utworzono w tamtym okresie na terenie Burlocha. Było to lodowisko naturalne. Jego podłoże tworzył wtedy piasek. Na jego powierzchnię wylewano równomiernie wężem wodę. Warunkiem koniecznym do zmrożenia tafli musiała być trwająca kilka dni minusowa temperatura. Mocnym utrudnieniem przy wykonaniu odpowiedniej jakości tafli lodu, był padający w tym czasie obficie śnieg.
Jak wszystkie pozostałe obiekty na terenie Burlocha , lodowisko powstało w wyniku czynów społecznych. Po raz kolejny trzeba tu docenić to wszystko co zostało wtedy w okresie lat 60. tam stworzone rękoma mieszkańców Orzegowa i uświadomić sobie, że gdyby wtedy nie powstały tamte miejsca ,z wielkim prawdopodobieństwem nie było by dziś Burloch Areny w obecnej wersji .
Od momentu gdy powstało lodowisko w tym roku mija 60 lat. Szczególnie w ostatnich kilkunastu latach obiekt ten przeszedł kilka znaczących zmian. Najważniejszą było przekształcenie naturalnego dotąd lodowiska w obiekt ze sztucznie zmrażaną taflą .
Taki pomysł pojawiał się jeszcze z początkiem lat 70. ale ostatecznie nie zdołano go wówczas wcielić w życie.
Jako zaplecze dla lodowiska adoptowano drewniany barak, przetransportowany w to miejsce z ul.Bobreckiej .Wcześniej pełnił on tam funkcję m.in Szkoły Górniczej, następnie magazynu OZR, harcówki i modelarni.
W baraku m.in.urządzono szatnie , wypożyczalnię łyżew, klubokawiarenkę. Tu też znalazła swoje miejsce powstała z inicjatywy samorządu robotniczego kop.Karol, sekcja łyżwiarstwa figurowego przy klubie KS 27 Orzegów .
Kierownik sekcji łyżwiarstwa Figurowego KS 27 Orzegów Norbert Szopa z młodymi łyżwiarzami w pomieszczeniu baraku istniejącego przy lodowisku do 2014 roku
Szkółkę łyżwiarską prowadziła wicemistrzyni Polski w tej konkurencji, Elżbieta Szretterowa. W najlepszym okresie sekcja liczyła ponad 50 młodych łyżwiarzy.
Trudno było o jakieś bardziej znaczące sukcesy, zawodnicy czołowych śląskich klubów dysponowali o wiele lepszymi warunkami do treningu.Przede wszystkim posiadali sztuczne lodowiska. Nasi zawodnicy gdy tylko pogoda nie dopisywała zmuszeni byli do korzystania z lodowisk w Bytomiu czy Janowie.W okresie poza sezonem nasi zawodnicy łyżwy zamieniali na wrotki.
Wyszkolenie zawodnika w łyżwiarstwie figurowym wymaga kilkunastoletniej systematycznej pracy. Trochę tego czasu zabrakło w procesie szkolenia naszych łyżwiarzy, choć na szczeblu młodzieżowym pewne sukcesy odnotowano, głównie za sprawą Tonii Kostorz w 1966 roku na katowickim Torkacie, gdzie zajęła II miejsce w wojewódzkiej spartakiadzie międzyszkolnej.
Żywot sekcji nie był zbyt długi. Najlepszy czas Kopalni Karol dochodził powoli końca , co oznaczało nadejście gorszych czasów dla tutejszych sportowców. Niektóre sekcje zakończyły działalność, gimnastyków przejęła Slavia,a piłkarze występowali na boiskach jako drużyna rezerw Szombierek.
Rok 2006 Naturalne dotąd lodowisko po wielu latach doczekało się w końcu sztucznego zamrażania tafli lodowej. Odtąd wydłużył się znacznie sezon łyżwiarski. Dzięki nowym możliwościom w rok później utworzono przy lodowisku pierwszą w mieście sekcję hokeja na lodzie – RTH Zryw Ruda Śląska.
Rok 2006 Widok niespotykany w poprzednim okresie. Wokół białej tafli lodowej niemal zielono
Rok 2008.Kolejna modernizacja lodowiska. Nowe betonowe podłoże, wymiana band i oświetlenia, bardziej wydajny i nowocześniejszy system zamrażania tafli lodowej.
W obecności prezydenta miasta Andrzeja Stani oraz naszego proboszcza Józefa Greli dokonano otwarcia zmodernizowanego obiektu . Wcześniej też wyposażono go w sztuczną nawierzchnię, która w ten sposób na okres wiosenno- letnim służyła jako boisko i korty tenisowe
Odtąd obiekt na którym znajdowało się wyłącznie lodowisko , poza sezonem zimowym dzięki nowej poliuretanowej nawierzchni pełnił funkcję boiska do piłki nożnej i kortów tenisowych .
Z chwilą gdy w Orzegowie powstało lodowisko ze sztucznie zmrażaną taflą pojawił się pomysł na to, by utworzyć na tym obiekcie sekcję hokeja. W maju 2007 roku Jerzy Sobera były reprezentant Polski w hokeju, olimpijczyk z IO Albertville z 1992 roku – zwołał zebranie założycieli Rudzkiego Towarzystwa Hokejowego ,,Zryw” Ruda Śląska.Wkrótce po uruchomieniu zmodernizowanego lodowiska w 2008 roku ogłoszono nabór do jedynej w mieście młodzieżowej sekcji hokeja. Od samego początku funkcję prezesa klubu RTH Zryw pełnił Jerzy Sobera. Klub zajmował się wyłącznie szkoleniem młodzieży, a najzdolniejsi wychowankowie próbowali sił w innych klubach z sekcjami seniorów. Wychowanek klubu Igor Augustyniak został zawodnikiem czołowego klubu ekstraklasy Comarch Cracovia, obecnie występuje w barwach grającej na zapleczu ekstraklasy hokejowej, Poloni Bytom.
Przez kilka sezonów w okresie Barbórki na lodowisku odbywały się turnieje hokejowe dla dzieci , początkowo w obsadzie krajowej ,w późniejszym czasie również międzynarodowej.
Od dwóch sezonów RTH zawiesił działalność.
Obraz Józefa Osdartego
-Opis historii lodowiska dotyczy okresu do 2014 roku.- O tym wszystkim co miało miejsce. od momentu gdy powstał obiekt Burloch – Arena, w późniejszym czasie w oddzielnym materiale.
W następnym odcinku: Amfiteatr
*******************
Jerzy Porada
* Materiały, które są wykorzystane do opracowania historii Burlocha, z różnych względów mogą być niepełne, nieścisłe lub niezgodne z niektórymi faktami. Nie wszystkie informacje tu zawarte można zweryfikować. Nie zawsze źródła, z których pochodzą, są gwarancją, że ich przekaz jest w stu procentach wiarygodny.
W tym miejscu zachęcam wszystkich do kontaktu ze mną w przypadku, gdy ktoś będzie w stanie uzupełnić niektóre opisywane wątki o swoje uwagi oparte na wiedzy własnej lub zaczerpniętej z pewnych źródeł.
Publikacje w internecie mają tę zaletę, że można na bieżąco je prostować i uzupełniać o nowe pozyskiwane informacje.
* Większość prezentowanych tu zdjęć jest własnością Towarzystwa Miłośników Orzegowa