2
Zanim pojawił się Burloch ,wcześniej był Helminowiec
Na mapie z końca XIX wieku gdzie czerwonym krzyżykiem oznaczone zostały tereny dzisiejszego Burlocha, znajduje się również niebieska strzałka.Ważny szczegół,bo wskazuje ona zabudowania gospodarstwa rodziny Helmin. To od tego nazwiska teren ten przez długi czas był znany jako Helminowiec.
Próżno na mapach z tamtego okresu szukać tej nazwy, choć była stosowana w powszechnym użyciu, to była to nazwa jedynie obiegowa.
Nazwa ta jednak znalazła się na odręcznym szkicu , sporządzonym co prawda w latach 30. XX wieku , ale odnoszącym się do zabudowy Orzegowa z roku 1880. Pojawiają się tu zarówno zabudowania należące do rodziny Helmin, jak przyległe do nich pole.
A więc, zanim powstał Burloch miejsce to znano jako Helminowiec.
Istotny to fakt, którego nie należy pomijać w odniesieniu do historii Burlocha ,choć nie da się tu powiedzieć, że Helminowiec stanowił w genezie powstającego na jego obszarze – Burlocha, jakąś znaczącą rolę.
…
Trudno pozyskać dziś informacje na temat tego, w jakim dokładnie okresie ta rodzina tam mieszkała, a też równie ciężko określić jakie tereny zajmowała ich posiadłość, pola i łąki.
Wg.przekazu jednego ze starszych mieszkańców Orzegowa pola należące do rodz.Helmin miały się ciągnąć od dzisiejszych orzegowskich plant (ul.Hlonda)w stronę ul.Grunwaldzkiej (wtedy wąwóz), przez Burloch ( jak na szkicu) i dalej szerokim pasem wzdłuż ul.Bytomskiej przez miejsce w którym w roku 1929 roku powstało osiedle baraków i kończyły się za budynkiem dawnej szk.podst.nr 34.(na zdjęciu w prawym górnym rogu)
Czerwonym krzyżykiem zaznaczony jest budynek dawnej stodoły należącej do rodz.Helmin. Budynek stał w tym miejscu do końca lat 60.
Dziś może niełatwo to sobie wyobrazić, ale jeszcze z początkiem XX wieku na obszarze położonym pomiędzy ob.Burlochem, aż do ob.ul.Karola Goduli , co widać na mapach z tamtego okresu była ogromna, praktycznie poza małymi wyjątkami niezabudowana przestrzeń, więc to, że tam mogły być pola jest jak najbardziej prawdopodobne .
Pomijając fakt, że Orzegów był wsią , to należy wspomnieć, że przed 1648 rokiem bezpośrednio za ob.ulicą.Karola Goduli na terenie znajdującego się tam Paryża znajdował się Folwark Kopanina , dawny rodzaj gospodarstwa rolno-hodowlanego.W jego posiadaniu były znaczne obszary pól i pastwisk położonych w najbliższej okolicy .
Skoro przetrwał do lat 60. jeden z budynków gospodarczych , to wielce prawdopodobne, że na zdjęciu z tego samego okresu widzimy pozostałość ogrodzenia posiadłości rodziny Helmin. W tle budynki przy ob.ulicy Modrzejewskiej ..
Niewiele informacji zachowało się o samych właścicielach tego skrawka ziemi, na którym tworzył się Burloch,za to pozostał po nich trwały ślad. W 1885 roku Karolina Helmin ufundowała przydrożny krzyż kamienny, który stoi do dziś na rogu ulic Bytomskiej i Karola Goduli
Kamienny krzyż podarowany w 1885 roku przez Karolinę Helmin
W 1998 roku obiekt ten przeszedł renowację
Zanim powstał Burloch na części jego obszaru znajdował się Helminowiec . Skąd się wzięła nazwa Burloch i jak ten teren wyglądał mniej więcej 100 lat temu w kolejnym odcinku …za tydzień
……………..
Jerzy Porada
* Materiały, które są wykorzystane do opracowania historii Burlocha ,z różnych względów mogą być niepełne, nieścisłe lub niezgodne z niektórymi faktami .Nie wszystkie informacje tu zawarte da się zweryfikować. Nie zawsze źródła, z których pochodzą są gwarancją ,że ich przekaz jest w stu procentach wiarygodny.
W tym miejscu zachęcam wszystkich do kontaktu w przypadku ,gdy ktoś jest w stanie uzupełnić niektóre opisywane wątki o swoje uwagi oparte na wiedzy własnej lub zaczerpniętej z pewnych źródeł.
Publikacje w internecie mają tę zaletę ,że można na bieżąco je korygować i uzupełniać o nowe pozyskiwane informacje.