23 marca 2025
W tym wydaniu:
– Przyszła wiosna
-TMO na wizji
-Kalendarium 5 -720 lecie Orzegowa
-Orzegów na dawnej fotografii
-Z dawnej prasy -Orzegów 1938r
-Orzegów miejsce które przyciąga
-Ze sportu
Przyszła wiosna
autor fotomontażu: Bogusław Poważa
Stąpając po kwiatów kobiercu, radosna,
świeżością pachnąca i kolorowa,
śliczna przechadza się Pani Wiosna,
ulicami naszego Orzegowa!
TMO na wizji
Znajdźcie czas i obejrzyjcie ponownie naszych w programie ,TVP3 -,,A kto nam zabroni” Wygląda na to, że działalność Towarzystwa Miłośników Orzegowa została należycie doceniona, a też nieskromnie mówiąc zakres różnorodność podejmowanych działań naszego stowarzyszenia w zestawieniu z tym co oferowali inni uczestnicy tych cotygodniowych potyczek między różnymi grupami seniorów mogła każdemu przypaść bardziej do gustu..Głównie poprzez to ,że nie skupiamy się wyłącznie na jakiejś jednej pasji czy zainteresowaniu ,a mamy do zaprezentowania cały wachlarz aktywnych działań na różnych płaszczyznach przez co możemy być postrzegani jako grupa bardziej oryginalna niż monotematyczna .
Orzegów ma swój bardzo dobry medialny czas. Najpierw bardzo atrakcyjnie przedstawiono nas w programie ,,Mikrokosmosy” ,a ostatnio bardzo dobrze wypadły obydwie grupy OGTK ,,Czapla” i TMO . W międzyczasie kila razy też było o nas wiele pozytywnego w Radio Katowice.
Emisja programu 25 marca o godz 15:45 na TV 3 Katowice,
Kalendarium 5- 720 lecie Orzegowa
W związku z 720 leciem Orzegowa, co tydzień ukazywać się będą w tym miejscu materiały, które przypomną nam o najważniejszych wydarzeniach jakie miały miejsce w ciągu tego okresu. W większości zaprezentowane tu wpisy pochodzić będą z niezwykle cennego opracowania wydanego 31. 10. 2011 roku , autorstwa Aleksandra Leszczyny związanego przed laty z Krainą Rudzką Związku Górnośląskiego , które jest niepełnym kalendarzem historii Rudy, Orzegowa,Chebzia i Goduli na tle Ziemi Bytomskiej, Śląska i Europy.
Z niezwykle obszernego kalendarium zostały zaczerpnięte niemal wyłącznie i to w okrojonej nieco formie informacje dotyczące Orzegowa, do których za każdym razem dołączonych zostanie kilka słów uzupełnienia.
Niespokojnych czasów ciąg dalszy. Orzegów wciąż maleńką niewiele znaczącą wioską .Maleńką w sensie liczby ludności, bo chociażby informacja o orzegowskim folwarku Kopanina świadczy,że obszar Orzegowa był wtedy o wiele większy niż obecny.Kopanina to obecne tereny godulskiego Paryża.
1702 rok -pierwsza wzmianka w dokumencie dworskim o karczmie w Orzegowie. Raczej tu mogło chodzić o karczmę na Chebziu , które należało do Orzegowa.
Pojawia się wzmianka o stróżach nocnych.Taką rolę pełniły patrole jedno lub wieloosobowe na większości wiosek. Ich zadaniem było czuwanie w nocy by nie doszło gdzieś do rozprzestrzenienia ognia i ewentualne zaalarmowanie by takie pożary jak najszybciej ugasić. Zabudowa była łatwopalna, bo większość domów była z drewna ,a dachy często pokryte były strzechą. To powodowało nieraz ,że jedna iskra mogła strawić w krótkim czasie nawet całą wioskę.
Orzegów na dawnej fotografii
Zdjęcia sprzed 100 lat z założenia oddają klimat tamtych czasów. Nie inaczej jest w tym przypadku, choć do końca nie można wykluczyć ,że podobne piece kuchenne gdzieś jeszcze stoją. Spoglądając na takie obrazek wracają przysmaki dzieciństwa .Przypiekany na blasze z pieca chleb, albo plasterki kartofla .Potem natarte czosnkiem i posmarowane masłem i posypane solą . Nie wspominając o plackach ziemniaczanych ,też przypiekanych na blasze z pieca. Ślinka leci.
Z dawnej prasy
Orzegów 1938 rok
Przestroga, dla tych nadgorliwych i nadopiekuńczych rodziców, by nawet jak ręka świerzbi i jest się przekonanym o swojej racji nie uciekać się do takich prób odwetu na nauczycielu , który śmiał źle potraktować jego pociechę. Matka nie dość ,że ani trochę nie pomogła dziecku , to jeszcze miała długie 12 miesięcy na przemyślenie swojego zachowania w celi. Kara może i przykładna, choć po prawdzie aż trudno uwierzyć i to jeszcze w tamtych czasach ,że przylatuje ze szkoły mały Jasio i skarży się mamie .,,Mamo ,a pan powiedzioł,że jo je leń.” I ta leci do szkoły przywalić fanga nauczycielowi .Raczej znając życie, to w większości podobnych przypadków przynajmniej za moich czasów, to taki Jasio po pierwsze by się nie przyznał do tego co mu powiedział nauczyciel ,a jak już by się tak wygadał , to ta fanga by owszem i poleciała ,ale bardziej w jego kierunku.
Orzegów miejsce,które przyciąga
Trudno zliczyć przez te 20 lat istnienia strony orzegowskiej jak wiele razy przypadła mi przyjemność napisania o kimś kto mieszka w Orzegowie , o kim wcześniej mało kto wiedział, a zasługuje by o nim chociażby wspomnieć . To wręcz czasem nie do uwierzenia jak wiele wartościowych ,a nie rzadko wybitnych postaci wywodzi się lub mieszka w dzielnicy , którą przez wiele dziesiątek lat krzywdzono różnymi negatywnymi opiniami. Ta lista jest naprawdę długa, a można na niej doszukać się najróżniejszych dziedzin życia, w których orzegowianie w jakiś szczególny sposób się zaznaczyli. Sport , kultura , sztuka, film, muzyka, nauka, dziennikarstwo, architektura. W każdej z tych dziedzin można podać bez trudu kilka nazwisk o których w samym środowisku i daleko poza nim jest głośno.
Pozytywne jest też to,że niektóre z tych osób tu w Orzegowie znaleźli swe miejsce na ziemi .
Cyprian Nocoń urodził się w 1991 roku w Chorzowie. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach (studiował ta tej uczelni w latach 2011-2017). Odbył rezydencję artystyczną w belgijskim Glo-Art Centre w 2016 roku. W tym samym roku obronił Dyplom pt. „Przed premierą” .
Jest autorem kilkunastu wystaw indywidualnych m.in w Lyonie, Maastricht i Warszawie. Brał udział w targach sztuki w Chinach i Wielkiej Brytanii. Maluje różne cykle m.in Święto polifonii, Przed premierą, Maski. Jego obrazy znajdują się w kolekcjach w kraju i za granicą.
Od jakiegoś czasu mieszka w Orzegowie , tu też tworzy w swojej pracowni .Jego prace , wkrótce będziemy mieli okazję zobaczyć w Galerii Czapla .
Cyprian Nocoń .Szkice muzyczne – Sinfonietta, 2023
Ze sportu
W sobotnie popołudnie 15 marca rugbiści KS Rugby Ruda Śląska rozpoczęli wiosenną rundę II ligi od wyjazdowego meczu z Miedziowymi Lubin. Spotkanie miało dramatyczny przebieg, a Gryfy były 10 minut od zwycięstwa, jednak ostatecznie to gospodarze cieszyli się z wygranej.
Kolejna okazja na punkty nadarzy się 29 marca, kiedy GRYFY A zmierzą się na własnym boisku z AZS AWF II Warszawa.
KR Miedziowi Lubin – KS Rugby Ruda Śląska 36:28 (19:14)
***
Jak się nie ma, co się lubi, to się lubi, co się ma
Trzeba być niezłym ekwilibrystą by próbować cokolwiek pozytywnego napisać o meczu naszej reprezentacji piłki nożnej w meczu kwalifikacyjnym do MŚ z o wiele niżej notowanym od nas przeciwnikiem, drużyną Litwy. Żeby się nie pastwić nad naszymi, bo tak po prawdzie prawdziwy kibic jest ze swoją drużyną na dobre i na złe , to skupię się na tym co nam mimo wszystko odrobine radości dało .
Jakub Kamiński nasz synek z Orzegowa spowodował, że atak milionów kibiców z całej Polski włącznie z ekspertami różnej maści, na postawę naszej narodowej jedenastki został poważnie stłumiony. Gdyby nie jego perfekcyjne obsłużenie Lewandowskiego mielibyśmy kaca , z którego ciężko było by wyjść, a trener Probierz mógłby się powoli rozglądać za nową pracą.
To był 19 występ ,,Kamyka” w białoczerwonych barwach . Warto tu podać nazwiska piłkarzy , którzy z taką liczbą zakończyli karierę reprezentacyjną .A nazwiska to trzeba przyznać uznane .
19-Eugen Polański
19-Henryk Wieczorek
19–Piotr Nowak
19.Andrzej Niedzielan
19-Łukasz Teodorczyk
Kuba wciąż jest młodym do tego perspektywicznym piłkarzem. Do tego w dwóch ostatnich meczach reprezentacji udowodnił ,że jest ważnym jej ogniwem .W poniedziałek należy oczekiwać 20. występu z orzełkiem na piersi.